گزارش اقدامات برای برگزاری انتخابات به سران قوا

معاون حقوقی رئیس‌ جمهور با اشاره به ارایه گزارش‌ اقدامات قانونی وزارت کشور و شورای نگهبان به عنوان مجری و ناظر انتخابات به سران قوا، گفت: سران قوا در صورت لزوم برای برگزاری بهتر انتخابات تصمیمات لازم را در چهارچوب قوانین اتخاذ می‌کنند.

به گزارش شهروند آنلاین، «محمد دهقان» معاون حقوقی رئیس جمهور در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه شرایط ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری براساس جزء ۵ از بند ۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات سال‌های قبل توسط شورای نگهبان تصویب و اعلام شده و امسال نیز مجددا به وزارت کشور ارسال شده است، تصریح کرد: این موارد از جمله حداقل سن ۴۰ سال و حداکثر ۷۵ سال و دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دارا بودن حداقل ۴ سال سابقه برخی مقامات یا مسئولیت‌های مندرج در ابلاغیه شورای نگهبان و همچنین فقدان سوءسابقه کیفری به سران سه قوه گزارش شده است.

او افزود: براساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در شرایط فعلی سران قوا موظفند ترتیبی دهند تا رئیس جمهور جدید ظرف ۵۰ روز انتخاب شود به همین دلیل چندین جلسه سران تاکنون تشکیل شده است و با توجه به وظایف قانونی وزارت کشور به عنوان مجری و شورای نگهبان به عنوان ناظر، گزارش تصمیمات قانونی و هماهنگی‌های صورت گرفته بین این دو مجموعه به سران قوا نیز ارائه شده است.

دهقان تاکید کرد: خوشبختانه قوانین مصوب وظایف مجری و ناظر را تعیین کرده است و سران قوا در صورت لزوم و در چارچوب قوانین برای برگزاری بهتر انتخابات تصمیمات لازم در چارچوب قانون اتخاذ خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، در پی شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور دولت سیزدهم و هیأت همراه، براساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی، انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف ۵۰ روز با تصمیم شورایی متشکل از روسای قوه قضاییه و مقننه و همچنین معاون اول رئیس جمهور برگزار شود. بر اساس تصمیم این شورا و موافقت شورای نگهبان، انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ۸ تیر ۱۴۰۳ در سراسر کشور برگزار خواهد شد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.