خط قرمز عطاری‌ها

فروش داروی گیاهی در عطاری‌ها ممنوع است

رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران گفت: بحث فروش داروهای گیاهی و ورود به حیطه درمان در عطاری‌ها ممنوع است و فقط داروخانه‌ها مجاز به عرضه این داروها هستند.

به گزارش شهروند آنلاین، روشنک مکبری نژاد روز یکشنبه در یک نشست خبری که در محل انجمن برگزار شد، افزود: از آنجایی که عطاری‌ها باعث حفظ میراث گیاهان بودند، نظام‌دهی و قانونمند کردن آنها ضروری است و فقط مجاز به عرضه گیاهان بوده و نباید در حیطه درمان دخالت کنند.

او با اشاره به اینکه آیین‌نامه فروش داروهای گیاهی تدوین شده ولی هنوز اجرایی نشده است، اظهار داشت: طب سنتی ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل دارند ولی هنوز به درستی در کشورمان استفاده نشده در حالی که در دنیا طب سنتی و طب مکمل جزو استراتژی‌های سازمان جهانی بهداشت بوده که در نظام سلامت کشورها استفاده شود.

مجوز حدود ۱۵ داروی گیاهی در دوران همه‌گیری کرونا

مکبری نژاد تصریح کرد: در سیاستهای بالادستی قانون برای توسعه طب سنتی وجود دارد ولی زمان‌بر است تا از این ظرفیت استفاده کرد، در دوران همه‌گیری کرونا حدود ۱۵ داروی گیاهی مجوز گرفت و وارد داروخانه‌ها شد تا در کنار طب مکمل مورد استفاده قرار بگیرد و معرفی درست و منطقی طب سنتی مهمترین موضوعی است که باعث توسعه این طب می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بحث توریسم سلامت اشاره و از پذیرش دانشجوی خارجی در رشته طب سنتی از کشورهای اتریش، تایلند، عراق، ترکیه، افغانستان، هندوستان و غیره خبر داد و گفت: طب سنتی طب بومی کشورمان است و وارداتی نیست و می‌توانیم در این زمینه به خودکفایی فرآورده‌های دارویی برسیم.

همکاری با پلیس فتا برای برخورد با فروش اینترنتی داروهای گیاهی

دبیر علمی کنگره طب ایرانی نیز در این نشست از همکاری با پلیس فتا برای برخورد با سودجویان فروش اینترنتی داروهای گیاهی خبر داد و گفت: مردم نباید فریب داروهای سنتی که فضای مجازی به فروش می‌رسد را بخورند، عرضه این داروها فقط از طریق داروخانه‌ها مجاز است.

حسین رضایی زاده گفت: آموزه‌های طب ایرانی مبتنی بر پیشگیری و ارتقای سطح سلامت افراد با سبک زندگی سالم است و هدف نهایی ما درمان با دارو نیست.

او ادامه داد: آموزه‌های طب ایرانی مبتنی بر پیشگیری و ارتقای سطح سلامت افراد با سبک زندگی سالم است و به عنوان یک پزشک باید بر روی حفظ سلامت و ارتقای آن تمرکز کنیم؛ به خصوص متخصصان طب ایرانی باید به این نکته توجه بیشتری داشته باشند زیرا هدف غایی ما صرفا درمان‌های دارویی نیست.

رضایی زاده، موضوع سلامت و آشپزی سالم و طبی را مورد توجه مراکز بزرگ علمی تحقیقاتی دنیا دانست و افزود: آشپزخانه‌های سلامت و آشپزی طبی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار دارد.

او با بیان اینکه فروش‌های غیرقانونی و مجازی از محصولات طب سنتی که فاقد استاندارد هستند، به سلامت جامعه آسیب وارد می‌کند، اظهار داشت: بسیاری از این فرآورده‌های بدون اخذ مجوز و استاندارد با آلودگی‌های محیطی و قارچی، در فضای مجازی به فروش می‌رسند در حالی که مردم از مضرات جبران ناپذیر آنها آگاه نیستند و باید اطلاع‌رسانی در این زمینه بطور وسیع انجام شود.

رضایی زاده با بیان اینکه داروهای گیاهی معجزه‌آسا نیستند، تصریح کرد: مردم باید به این باور برسند که داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیایی اثربخشی دایمی روی بهبود بیماریها ندارند و اگر تبلیغاتی در مورد معجزه‌آسا بودن این داروها انجام می‌شود تصور اشتباه بوده و خطرناک است.

او با اشاره به اینکه اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ داروی گیاهی مجوز تولید و عرضه در بازار دارویی کشور را دارند، تصریح کرد: کنگره طب سنتی در واقع تعاملی برای گفت‌وگوی علمی با جامعه پزشکی بود و پزشکی مبتنی بر سلامت و پیشگیری از بیماریها، تغذیه و داروها، طب آشپزی، فرآورده‌های مرتبط با طب ایرانی و غیره از مهمترین محوزهای مورد بحث در این کنگره است.

اولین کنگره طب ایرانی ۹ تا ۱۱ خرداد در مرکز همایش‌های رازی با ۱۵ امتیاز بازآموزی برگزار می‌شود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.