‌رکورد ترانزیت شکسته شد

وزیر راه و شهرسازی:خط عظیم ریلی، طرح مثلث طلایی گردشگری را تکمیل می‌کند

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تاکید شهید رئیسی بر این بود که توسعه ترانزیت می‌تواند به ‌اندازه نفت در کشور درآمد داشته باشد، گفت: رشد ترانزیت نشان می‌دهد که مذاکرات بین‌المللی و منطقه‌ای شهید رئیسی در حال به ثمر نشستن است.

به گزارش شهروند آنلاین، مهرداد بذرپاش‌ در حاشیه بهره‌برداری از راه‌آهن یزد ـ اقلید در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت ‌شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش، پروژه راه‌آهن یزد ـ اقلید را یکی از پروژه‌های مورد تأکید رئیس‌ جمهوری فقید کشورمان دانست و ‌اظهار ‌داشت: عملیات تکمیلی خط ریلی و بهره‌برداری از راه‌آهن یزد ـ اقلید عملیات بزرگی بود که در 2 سال اخیر بیش از 850 میلیارد تومان هزینه شد.

او ادامه داد: مسیر راه‌آهن اقلید – یزد به طول 270 کیلومتر است که 245 کیلومتر از طول مسیر این راه‌آهن در محدوده استان یزد و بقیه در حوزه استحفاظی استان فارس قرار دارد.

بذرپاش ادامه داد: یزد به عنوان یکی از استان‌های مهم صاحب بار که به دلیل وجود معادن مختلفی که در این استان قرار دارد، برای فعالان صنعت ریلی استان جذابی است و باید این صنعت در منطقه توسعه بیشتری پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در این پروژه 270 کیلومتری، ایراداتی وجود داشت و ایستگاه‌هایی نیمه‌تمام مانده بود که با احداث 5 ایستگاه و رفع ایرادات موجود، حرکت قطار باری در این مسیر ریلی از امروز آغاز می‌شود و پس از 2 روز نیز اولین قطار مسافری در این مسیر حرکت خواهد کرد.

او با اشاره به کاهش زمان حدود 4 ساعته‌ای که با احداث این خط از مسیر شیراز به سمت مشهد مقدس محقق می‌شود، گفت: راه‌آهن یزد ـ اقلید یکی از درخواست‌های مردم این استان بوده و این کاهش زمان اثرات مختلفی در صرفه‌جویی انرژی، زمان و همچنین افزایش امنیت مسافرین و افزایش سرعت جابه‌جایی بار خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این که معادن بزگی که در مسیر قرار دارند یکی از بیشترین برخورداران از فواید این خط ریلی خواهند بود، اظهار کرد: راه‌اندازی و بهره‌برداری از این خط عظیم ریلی، طرح مثلث طلایی گردشگری 3 استان اصفهان، فارس و یزد است که همواره مورد تاکید استانداران این استان‌ها بوده را تکمیل می‌کند.

او ضمن تشکر از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و سایر دست‌اندرکاران این پروژه، گفت: اتفاق دیگری که رخ می‌دهد، میزان توسعه ترانزیتی است و احداث این خطوط ریلی عملاً در راستای کلان پروژه ایران راه را می‌تواند ترانزیت کالا از مسیر ایران را تسریع کند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: خبر خوبی هم که برای مردم داریم این است که در 2ماهه ابتدای امسال نسبت به 2ماهه سال گذشته 57 درصد رشد ترانزیت داشتیم و در سال گذشته هم رشد قابل توجهی در این زمینه تجربه شد.

بذرپاش این رشد را بی‌سابقه‌ای دانست و گفت: رکورد ترانزیت در سال گذشته شکسته شد و با ادامه مسیر رشد ترانزیت در سال 1403 پیش‌بینی می‌شود که این رکورد باز هم شکسته شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: همواره تاکید رئیس‌ جمهوری فقید بر این بود که توسعه ترانزیت می‌تواند به ‌اندازه نفت در کشور درآمد داشته باشد و همه برنامه‌های کلان پروژه ایران راه از جمله توسعه زیرساخت‌ها چه در خطوط ریلی و چه در بخش جاده‌ای و هم در بخش توسعه نرم‌افزارها و تسهیل تردد کالا و مسافر در پایانه‌های مرزی بر این مبنا قرار گرفته است.

او با اشاره به این که رشد ترانزیت کشور نشان می‌دهد که مذاکرات مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای که ریاست‌جمهوری در رأس آن قرار داشت، در حال به ثمر نشستن است، گفت: آمارهای موجود در بخش ترانزیت گواه این موضوع است.

بذرپاش با اشاره به این که در سال 1402 مجموعاً بیش از 84 همت پروژه راه و ریل افتتاح شد که در تاریخ معاصر ما بی‌سابقه بوده است، افزود: حدود 195 کیلومتر احداث و افتتاح خطوط ریلی، 235 کیلومتر احداث آزادراه و حدود 800 کیلومتر نیز بزرگراه افتتاح شده که این اعداد منابع و حجم اشتغال قابل توجهی به خود صرف می‌کند و در کنار آن اثرات مستقیمی هم در امنیت تردد و توسعه ترانزیت و تسهیل تردد دارد و اعدادی بی‌سابقه در تاریخ کشور است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.