بزرگترین شرکای تجاری ایران در قاره سبز

صادرات اتحادیه اروپا به ایران از یک میلیارد یورو گذشت

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۴ با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از یک میلیارد یورو گذشت.

به گزارش شهروند آنلاین، آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو این اتحادیه در سه ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات دو طرف در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ بالغ بر یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون یورو بوده که این رقم در سه ماهه نخست امسال به یک میلیارد و ۲۷۶ میلیون یورو رسیده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۲۴ با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و ۶۰ میلیون یورو رسیده است. در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ صادرات اتحادیه اروپا به ایران ۹۵۸ میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۴ افت ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به ۲۱۶ میلیون یورو رسیده است. در سه ماهه مشابه سال قبل ۲۲۲ میلیون یورو کالا از ایران وارد شده بود.

بر اساس این گزارش آلمان، ایتالیا و رومانی به ترتیب بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران در اروپا طی سه ماهه نخست ۲۰۲۴ بوده‌اند.

صادرات آلمان به ایران ۱۸ درصد رشد کرد

تجارت آلمان با ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۴ با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۰۱ میلیون یورو رسیده است. ۳۱ درصد از کل تجارت ایران با اتحادیه اروپا مربوط به آلمان بوده است.

صادرات آلمان به ایران در این دوره رشد ۱۸ درصدی داشته و به ۳۴۳ میلیون یورو رسیده؛ اما واردات این کشور از ایران ۲۳ درصد افت داشته و به ۵۸ میلیون یورو رسیده است.

تجارت ایتالیا با ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۴ نیز ۸ درصد رشد داشته و به ۱۸۹ میلیون یورو رسیده است.

تجارت رومانی با ایران ۲ برابر شد

مبادلات تجاری رومانی با ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۲۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده و به ۱۲۴ میلیون یورو بالغ شده است. در حالی که واردات این کشور از ایران تغییری نداشته و در سطح ۱۰ میلیون یورو باقی مانده؛ اما صادرات این کشور به ایران رشد ۱۱۹ درصدی را تجربه کرده و ۱۱۴ میلیون یورو شده است.

فرانسه پنجمین شریک تجاری ایران در اروپا

فرانسه پس از بلژیک پنجمین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی بوده و ۷۷ میلیون یورو مبادله تجاری با ایران داشته که این رقم رشد ۷ درصدی داشته است. این کشور ۳ میلیون یورو از ایران کالا وارد کرده و ۷۴ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.