سوگندِ مسئولیت‌زای نمایندگی

رهبر انقلاب:وقت مجلس مصروف مسابقات بی‌فایده‌ رسانه‌ای نشود

رهبر معظم انقلاب در پیامی به دوازدهمین دوره‌ مجلس تأکید کردند: در خود مجلس مسابقات بی‌فایده رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر کوتاه دوران مسئولیت را به ‌خود مصروف نسازد؛ وگرنه ظرفیت ارزشمند حضور نمایندگان در این جایگاه والا ضایع خواهد شد.

به گزارش شهروند آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه افتتاحیه دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که صبح امروز، دوشنبه 7خرداد 1403، برگزار شد، پیام رهبر انقلاب به ‌مناسبت آغاز به‌کار دوازدهمین دوره مجلس را قرائت کرد.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌شرح زیر است:

بسم‌الله الرّحمن الرّحیم

و الحمدللّه ربّ‌العالمین و صلّی‌الله علی سیدنا محمّد‌المصطفی و آله‌الطّاهرین سیما بقیه‌الله فی‌الارضین.

اکنون که دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مانند همیشه در موعد مقرّر و بی‌تأخیر آغاز می‌شود، جبهه خشوع به درگاه خداوند عزیز و حکیم می‌سایم و استمرار و استحکام مردم‌سالاری دینی را که هدیه بزرگ الهی به ملّت ایران است، سپاس می‌گویم.

هر مجلس جدید می‌تواند درخششی تازه در افق روشن کشور پدید آورد و بر امید و انگیزه ملّت بیفزاید. ترکیب نمایندگان تازه‌نفَس با منتخبان کارآزموده و مجرّب، این پیام را می‌رساند که خانه ملّت، با بهره‌گیری از اختیاراتش در قانون اساسی و با التزام به مسئولیت سنگینش در جمع ارکان کشور، خواهد توانست روزآمدی و نوآوری را با پختگی و سنجیدگی همراه کند و قانونگذاری و نظارت را از تلاطم و آشفتگی و نیز از رکود و سکون دور نگه دارد.

بی‌شک، تعامل منضبط و همدلانه با قوای دیگر و نیز رفتارِ جمعی صحیح و صبورانه در داخل قوّه مقنّنه، به تحقّق همه ویژگی‌های یک مجلسِ تراز کمک خواهد کرد و یاد نیک نمایندگان را ماندگار خواهد ساخت.

نکته‌ای که همواره بر آن تأکید می‌کنم آن است که مجلس باید آرامش‌بخش و امیدآفرین و برانگیزاننده همّتها و دعوت‌کننده به همدلی و برادری در محیط عمومی کشور باشد. در خود مجلس نیز مسابقات بی‌فایده رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر کوتاه دوران مسئولیت را به‌ خود مصروف نسازد؛ وگرنه ظرفیت ارزشمند حضور نمایندگان در این جایگاه والا ضایع خواهد شد و این خسارت بزرگی است.

نکته دیگر درباره سوگند نمایندگی است. این سوگند، نمایشی و تشریفاتی نیست؛ سوگندی حقیقی و مسئولیت‌زا است که در دنیا و آخرت گریبان‌گیر خواهد بود، نمایندگان محترم، ناگزیر باید در همه مدّت نمایندگی، بندبندِ این سوگند شرعی را در پیش چشم داشته باشند و پایبندی به آن را معیار قضاوت درباره عملکرد خویش بدانند.

نکته بعدی مربوط به التزامات اخلاقی است، سبک زندگی اسلامی که بخش مهمّی از آن را فضایل اخلاقی تشکیل می‌دهد، در عرصه چالش‌های سیاسی و رقابت‌های مشروع، اهمّیت بیشتر می‌یابد، در اینجاست که کیمیای تقوا و گذشت و انصاف و صداقت و مسئولیت‌پذیری و کار بی‌منّت، قیمت اصلی خود را آشکار می‌سازد. شهیدان پرواز اردیبهشت(1) ــ که اکنون سراسر کشور داغدار آنهاست ــ یکی از خصوصیاتشان رعایت فضیلت‌های اخلاقی بود، مراقبت از خویش در این زمینه را باید جدّی گرفت.

نکته آخر یادآوری این حقیقت است که هر یک از نمایندگان مجلس، نماینده همه ملّت ایران است؛ این بدان معنی است که کار اصلی نماینده تأمین منافع ملّی است. پیگیری مسائل حوزه انتخابیه باید در چارچوب نگاه کلان به مسائل کشور انجام گیرد و از تصویب طرح‌های آبادانی به ‌صورت افراطی و بیرون از حدّ طاقت بودجه عمرانی پرهیز شود.

برادران و خواهران گرامی! کار با نیت خدمت به مردم، عمل صالح و حسنه مأجور الهی است و خدای شاکر علیم، در دنیا و آخرت به آن پاداش خواهد داد. جذب دلهای مردم و سپاس بی‌دریغ آنان یکی از پاداشهای الهی در دنیاست و تشییع چندین‌ میلیونی رئیس‌ جمهور فقید و همراهان عزیزش نمونه‌ای از این پاداش الهی است. مردم وفادار و هوشیار در شهرهای مختلف، با گل‌باران و اشک‌باران این پیکرهای پاک، یاد شهیدان دهه 60را برای نسل جدید کشور زنده کردند و در عمل، به هزاران دروغ و تهمت و شایعه پاسخ دادند، رحمت و درود خدا بر آنان!

در پایان لازم می‌دانم از نمایندگان محترم دوره یازدهم، به‌ویژه رئیس(2) پُرتلاش و هیأت‌رئیسه فعّال آن، تشکر کنم.

والسّلام‌علیکم‌ورحمهاللّه

سیدعلی خامنه‌ای

1403/3/6

1) اشاره به حادثه سقوط بالگرد حامل حجّت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی (رئیس‌ جمهور) و همراهان او که در تاریخ 1403/2/30در نزدیکی ورزقان استان آذربایجان شرقی رخ داد و منجر به شهادت آنها شد.

2) آقای محمّدباقر قالیباف.

تسنیم/انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.