چرا اوراق دولتی فروش نرفت؟

با وجود اینکه از ابتدای سال تا‌کنون حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان اوراق توسط دولت برای فروش قرار داده شده است، اما تنها ۲ هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان اوراق به فروش رسیده است.

به گزارش شهروند آنلاین، با توجه به آمارهای خزانه‌داری کل کشور این نهاد در سال‌جاری نسبت به انتشار و اوراق مرابحه عام دولتی به مبلغ 35هزار میلیارد تومان اقدام کرده است که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و همچنین عرضه عمومی مجموعاً مبلغ 353میلیارد تومان به‌ صورت نقدی از محل فروش اوراق تأمین شده است.

در مقابل، مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال‌جاری به مبلغ 2، 445میلیارد تومان، تا‌کنون مبلغ 28، 626میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور برای تسویه اصل و فرع اوراق در سال‌ جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی شده است.

همچنین براساس آمارهای بانک مرکزی در دومین سری حراج اوراق مشارکت دولتی، در هفته منتهی به 18اردیبهشت 1403هیچ‌یک از 35همت اوراق عرضه شده به فروش نرفته است.

در حال حاضر نرخ اوراق دولتی 23درصد تعیین شده است با احتساب سود مرکبی که تا پایان زمان سررسید به آن افزوده می‌شود به 27.9درصد تا 28.8درصد می‌رسد. در حقیقت با وجود نرخ سود حدود 30درصد شاهد عدم‌ اقبال برای خرید اوراق دولتی هستیم.

به ‌نظر می‌رسد که شرایط منفی این روزهای بازار سرمایه یکی از دلایل اصلی عدم‌ امکان فروش اوراق دولت بوده باشد.

مشتریان اصلی خرید اوراق دولتی بانک‌ها و صندوق‌های بورسی هستند که به ‌نظر می‌رسد که در خرید اوراق دولتی با مشکلات جدی مواجه شدند. در سنوات قبل حدود 60تا 70درصد اوراق دولتی ازجمله اخزا توسط بانک‌ها و صندوق‌های زیر مجموعه آنها و ما بقی توسط صندوق‌های بورسی خریداری می‌شد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.