دکترین همسایگی

علی باقری: اراده این است که هیچ حفره و گسستی در پیوندهای دوستانه‌ با همسایگان نباشد

سرپرست وزارت خارجه امروز در نشست خبری با وزیر خارجه عمان با بیان اینکه دوستان عمانی نشان دادند دوستان پایدار و برادران صمیمی برای دولت و مردم ایران هستند، گفت:‌ اراده ایران این است که هیچ حفره و گسستی در پیوندهای دوستانه‌اش با همسایگان وجود نداشته باشد.

به گزارش شهروند آنلاین، علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه بعدازظهر امروز (دوشنبه) هفتم خرداد ماه پس از دیدار و گفت‌وگو با بدر البوسعیدی در نشستی خبری ضمن قدردانی از حضور وزیر خارجه عمان برای عرض تسلیت در پی شهادت شهدای خدمت و همچنین پیام‌های مقامات کشور همسایه به مناسبت ضایعه بزرگ شهادت رئیس‌ جمهور شهید آیت‌الله رئیسی و وزیر خارجه شهید دکتر امیرعبداللهیان عنوان کرد: صمیمانه از ابتکار دولت عمان برای اعزام هیأتی در مراسم روز تشییع و آیین بزرگداشت شهیدان بزرگوار اردیبهشتی تشکر می‌کنم.

او از وزیر خارجه عمان به‌ صورت خاص و ویژه که امروز برای ابراز تسلیت به مقامات ایران در رأس هیأتی عالی‌رتبه وارد تهران شد تشکر کرد و گفت: بار دیگر دوستان عمانی نشان دادند که دوستان پایدار و برادران صمیمی برای دولت و مردم ایران هستند.

سرپرست وزارت خارجه افزود: دولت و مردم ایران قدردان این نوع رویکرد و اقدام برادرانه عمانی هستیم.

او با بیان اینکه سیاست خارجی جایگاه ویژه‌ای در دکترین دولت آیت‌الله رئیسی داشت، افزود: یکی از حلقه‌های اصلی دکترین سیاست خارجی آیت‌الله رئیسی، سیاست همسایگی بود.

مولفه‌های اساسی سیاست همسایگی دولت شهید رئیسی

سرپرست وزارت خارجه به تشریح مؤلفه‌های اساسی سیاست همسایگی دولت شهید آیت‌الله رئیسی پرداخت و این مؤلفه‌ها را اول تحکیم اعتماد متقابل سیاسی با همسایگان، دوم تحکیم پیوندهای اقتصادی و تجاری با همسایگان و سوم تعامل به هم پیوسته مردمی و نخبگانی با همسایگان برشمرد.

او افزود: از همان روز نخست در آیین ادای سوگند ریاست‌ جمهوری که آیت‌الله رئیسی با روسای هیأت‌های حاضر در آیین تحلیف دیدار داشتند، صداقت، هوشمندی و خلاقیت خود را به طرف‌های خارجی به‌ویژه همسایگان نشان دادند.

باقری اضافه کرد: خاطرم هست برای هیأت‌هایی که در این مراسم حضور داشتند رویکرد ایجابی رئیس دولت جدید برایشان بسیار مشهود و ملموس بود و امروز ما در حال تحکیم پیوندهای دوستی و برادری و ارتقای همکاری‌های چندجانبه با همسایگان هستیم.

باقری افزود: اراده ایران این است که هیچ حفره و گسستی در پیوندهای دوستانه‌اش با همسایگان وجود نداشته باشد و تلاش جدی داریم که این مسیر درست منطقه‌ای امن با همکاری همه کشورهای منطقه را دنبال کنیم و راه بیرون راندن بیگانگان از منطقه، صرفا در تحکیم پیوندهای دوستی و همکاری‌های مؤثر و همه جانبه بین همسایگان است.

اتفاق نظر برای تلاش جدی‌تر به ‌منظور توقف فوری جنایات صهیونیست‌ها

سرپرست وزارت خارجه ادامه داد: امروز با کمال خوشبختی و موفقیت این ابتکار دولت آیت‌الله رئیسی را درحالی‌ که ایشان در میان ما نیستند در اختیار داریم و این دستاورد بسیار بزرگ برای ملت ایران و کشورها و ملت‌های منطقه است.

باقری بیان کرد: در صحبت‌ها با وزیر خارجه عمان درباره موضوع غزه و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و نسل‌کشی وحشیانه این رژیم در غزه گفت‌وگو کردیم و بر این موضع متفق بودیم که باید تلاش‌های بیشتر، جدی‌تر و مستمرتری را برای توقف فوری این جنایات علیه مردم مظلوم فلسطین انجام دهیم.

سرپرست وزارت خارجه بر تلاش جدی‌تر برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم مظلوم و مقتدر غزه نیز تأکید کرد و افزود: ایران و عمان در این مسیر همانند عرصه‌های دیگر همکاری‌های جدی و مؤثر در دوره پیش رو خواهند داشت./فارس

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.