ارایه بیش از 21 هزار خدمت به زائران حج تمتع

اطلاعیه شماره یک ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال‌ احمر

جمعیت هلال ‌احمر به‌عنوان متولی اصلی ارائه خدمات بهداشت و درمان به زائران ایرانی در مراسم حج تمتع، ارائه خدمات به زائران را همزمان با ورود نخستین کاروان‌های حجاج ایرانی به عربستان آغاز کرده که گزارش این خدمات در قالب اطلاعیه تا پایان مراسم حج به اطلاع هموطنان عزیز، می‌رسد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال ‌احمر؛ متن اطلاعیه ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال‌ احمر در حج 1403به شرح زیر است:

1.از شروع عملیات درمانی و بهداشتی هلال‌ احمر در حج تمتع سال ‌جاری، 21هزار و 330خدمت به زائران ارائه شده که شامل 376ویزیت تخصصی، 86مورد بستری، 565مورد خدمات پاراکلینیک، 4849مورد خدمات پرستاری، 5274مورد خدمات داروخانه، 620مورد خدمات مددکاری و انتقال، 9549مورد خدمات ویزیت در مطب‌ها بوده است. هم‌اکنون 3زائر در بیمارستان هلال ‌احمر و 7زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

2.با توجه به اعزام زائران کشورمان به سرزمین وحی، مراکز درمانی هلال ‌احمر شامل بیمارستان، درمانگاه و مطب پزشکان در مکه و مدینه برای خدمت به زائران ایرانی در حال فعالیت هستند. (یک مرکز درمانی مجهز و 2درمانگاه شبانه‌روزی در 3هتل مدینه و همچنین یک بیمارستان و 5درمانگاه شبانه‌روزی در مکه به همراه فعالیت مطب پزشکی در تمام هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی از 8ساعت تا 24ساعت براساس تعداد زائران مقیم در هتل).

3.بیمارستان مکه هلال ‌احمر با 56تخت، 9درمانگاه فعال قلب و عروق، طب اورژانس، داخلی، عفونی، روانپزشکی، نورولوژی، دندانپزشکی، زنان و ارتوپدی راه‌اندازی شده که دارای بخش‌های CCU، اورژانس، بستری مردان و زنان، خدمات پاراکلینیک شامل رادیولوژی فعال، داروخانه و آزمایشگاه است. بخش‌ها، تخت‌ها و درمانگاه‌های این بیمارستان در مکه بنا به ضرورت و در ایام تشریق افزایش خواهد یافت.

4.وضعیت سلامت زائران ایرانی هم‌اکنون دارای ثبات است اما برای تداوم این ثبات؛ موضوع پیشگیری از گرمازدگی زائران باید جدی گرفته شود. براین اساس لازم است که زائران، دستورات بهداشتی و درمانی را کاملا رعایت کنند و اولویت اصلی را انجام اعمال واجب درنظر گرفته و توان و انرژی خود را برای اعمال اصلی حج نگه دارند.همچنین برای مراقبت از گرمازدگی، مایعات به اندازه کافی بنوشند و شب‌ها به زیارت بروند، همراه داشتن بطری آب و عدم ‌استفاده از لیوان مشترک برای نوشیدن آب در مراکز شلوغ ازجمله مهم‌ترین توصیه‌ها برای مراقبت از سلامت زائران است.

5.طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، 380نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال ‌احمر برای خدمت به زائران کشورمان عازم عربستان می‌شوند. (به ازای هر ۶۰۰ زائر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه دهند.) این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امداگران و… هلال احمر با فعالیت 24ساعته در مراکز متعدد، آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی هستند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.