شرط ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌ جمهوری

سخنگوی ستاد انتخابات: داوطلبان فاقد شرایط ۱۲ گانه را ثبت‌نام نمی‌کنیم

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با تأکید بر اینکه افراد فاقد شرایط دوازده‌گانه ریاست‌ جمهوری ثبت‌نام نمی‌شوند، به داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری توصیه کرد که پیش از مراجعه به ستاد برای ثبت نام، حتما اطلاعیه شماره یک این ستاد را که ناظر بر شرایط ثبت نام است، مطالعه و از واجد شرایط بودن خود اطمینان حاصل کنند.

به گزارش شهروند آنلاین از مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور، محسن اسلامی روز سه‌شنبه تأکید کرد ستاد انتخابات از افرادی که حائز شرایط دوازده‌گانه مندرج در اطلاعیه شماره یک نباشند، پذیرش و ثبت نام نمی‌کند.

شرایط مورد تأکید سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور به مصوبه جلسه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ شورای نگهبان و اصلاح آن در تاریخ ۱۴۰۰/۲/۸، برمی‌گردد که در آن سابقه تصدی حداقل مجموعاً چهار سال در مناصب مهم مانند معاونین روسای قوای سه گانه، اعضای شورای‌عالی امنیت ملی و اعضای مجمع تشخیص مصلت نظام از شرایط ثبت نام و حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری ذکر شده است.

همچنین مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، روسای سازمان‌ها، مؤسسات، نهادهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی در سطح ملی، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور، استانداران، شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت، اشخاص، مقامات و مدیران هم طراز مناصب فوق به تشخیص شورای نگهبان، می‌توانند وفق قانون برای ثبت نام اقدام کنند.

اسلامی در تشریح بخش مهم و دیگری که علاقه‌مندان به ثبت نام جهت نامزدی انتخابات باید به‌ عنوان شروط لازم مورد دقت قرار دهند، گفت: سلامت و توانایی لازم جهت ایفای مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری، حداقل سن ۴۰ سال تمام شمسی و حداکثر سن ۷۵ سال تمام شمسی در هنگام ثبت نام می‌بایست، احراز شود.

داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و نیز ارائه برنامه‌ها وخط‌ مشی‌های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی ازجمله قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام و نیز معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه‌ها و توان مدیریتی، از دیگر شروطی است که داوطلبان می‌بایست به آن توجه نمایند.

از دیگر موارد شروط دوازده‌گانه که سخنگوی ستاد انتخابات، توجه به آن را از سوی داوطلبان مورد تأکید قرار داد، عدم‌محرومیت از حقوق اجتماعی در زمان ثبت نام، فقدان سابقه محکومیت کیفری مؤثر، عدم‌ محکومیت قطعی کیفری به جرایم اقتصادی ازجمله کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء، اختلاس، تبانی در معاملات دولتی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی کشور و عدم‌ محکومیت به اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، وابسته نبودن به گروه‌های غیرقانونی و فقدان سوابق سوء امنیتی ازجمله در فتنه سال ۱۳۸۸ و نیز عدم‌ وابستگی به رژیم گذشته و مؤثر نبودن در تحکیم آن است.

اسلامی همچنین گفت که همراه داشتن مدارک کامل شامل اصل شناسنامه عکس دار، اصل کارت ملی، دو قطعه عکس ۶در ۴ و اصل مدرک تحصیلی(کارشناسی ارشد به بالا)، هنگام ثبت نام ضروری است و داوطلب باید همراه داشته باشد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در تشریح مراحل بعدی ثبت نام گفت، داوطلبان فرم و پرسشنامه‌ای را که به آنان داده می‌شود، باید مطالعه و پرکنند و بعد از امضای آن به همراه مدارک تحویل کاربر می‌شود تا در نهایت به شورای نگهبان ارسال شود.

از سخنگوی ستاد انتخابات سؤال شد که آیا مغایرت‌های مندرج در شروط ۱۲ گانه را شورای نگهبان احراز خواهد کرد، او در پاسخ گفت: داوطلبان باید توجه داشته باشند که درصورت وجود هرگونه مغایرت مانند سن، مدرک تحصیلی و… ثبت نام در ستاد انتخابات کشور انجام نخواهد شد.

برای ثبت نام از داوطلبان که از روز پنجشنبه این هفته مصادف به دهم خرداد ماه به‌ مدت ۵ روز آغاز می‌شود، ۳۰ تا ۴۰ کاربر پیش‌بینی شده است که به ‌گفته اسلامی فرایند ثبت نام برای هر داوطلب هم حدود ۴۰ دقیقه طول خواهد کشید.

براساس جدول زمان‌بندی اسامی ثبت نام شده در ستاد انتخابات وزارت کشور به شورای نگهبان ارسال می‌شود و این شورا از ۱۵ تا ۲۱ خرداد ماه اقدام به احراز صلاحیت داوطلبان خواهد کرد و ۲۲ خرداد ماه فهرست اسامی تأیید‌شدگان از سوی شورای نگهبان به ستاد انتخابات وزارت کشور عودت داده می‌شود.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری که می‌بایست خرداد ماه سال آینده برگزار می‌شد، پس از فاجعه شهادت رئیس‌ جمهور اسلامی ایران آیت‌الله رئیسی و جمعی از همراهانش، در هفته گذشته، براساس قانون به ‌صورت زودهنگام برگزار می‌شود که زمان اخذ رأی هشتم تیرماه سال‌ جاری تعیین شده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.