سخنگوی صنعت آب: از حق‌آبه هیرمند نمی‌گذریم

سخنگوی صنعت آب گفت: وزارت نیرو از یک قطره از حق‌آبه هیرمند نخواهد گذشت و از این آب برای توسعه کشاورزی و زیست‌پذیر کردن منطقه استفاده خواهیم کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، «عیسی بزرگ‌زاده» امروز (سه‌شنبه، ۸ خرداد) در نشست خبری افتتاح طرح‌های آب و برق استان سیستان و بلوچستان گفت: این استان با وجود پهناور بودن اما متوسط بارش ۱۰۰ میلی‌متر و رژیم‌های تأمین آبی متفاوتی دارد.

او با اشاره به تدوین طرح‌های سه‌گانه‌ برای تأمین آب شرب استان سیستان و بلوچستان افزود: در طرح کوتاه‌مدت تأمین آب شرب از منابع محلی آب زیرزمینی در دستور کار قرار گرفت و ۱۲۶ حلقه چاه حفر، در طرح‌های میان‌مدت اجرای خط انتقال از آبخوان‌های شرقی به زاهدان و منطقه سیستان در دستور کار قرار گرفت و در طرح بلندمدت انتقال آب از دریای عمان تعریف شد.

سخنگوی صنعت آب بیان کرد: در واقع پنج شهرستان مهم منطقه سیستان به علاوه بیش از ۹۵۰ روستای منطقه و ۵۰۰ هزار نفر از مردم منطقه زاهدان که در مجموع حدود یک میلیون نفر را در بر می‌گیرد تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

بزرگ‌زاده ادامه داد: با توجه به اینکه اتباع کشور همسایه در این مناطق سکونت دارند، برآورد ما این است که تعداد افرادی که از این آب استفاده می‌کنند از این اعداد بالاتر باشد.

او گفت: به ‌دنبال اخلالی که در روند حق‌آبه هیرمند رخ داد، وزارت نیرو راهبرد خود را برای تأمین آب شرب و کشاورزی تغییر داد و به راهبرد جدیدی دست یافتیم که با طرح‌های جاری تأمین آب شرب، بهداشت و مشاغل صنعتی در این مناطق از منابع داخلی تأمین می‌شود و منابع آب هیرمند را به مصارف کشاورزی و زیست‌پذیر کردن منطقه اختصاص خواهیم داد.

سخنگوی صنعت آب با تأکید بر اینکه وزارت نیرو از یک قطره از حق‌آبه هیرمند نخواهد گذشت و از این آب برای توسعه کشاورزی و زیست‌پذیر کردن منطقه استفاده خواهیم کرد، تصریح کرد: برای اجرای طرح‌های فعلی اقدامات متعددی انجام شد و اکنون شاهد تحقق یک اقدام بزرگ در منطقه سیستان و شهر زاهدان هستیم.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه آبرسانی به زاهدان و سیستان از منطقه دشتک با هدف تضمین پایداری و کیفیت آب آشامیدنی زاهدان و شهرها و روستاهای منطقه سیستان شامل احداث آب‌شیرین‌کن، حفر، تجهیز چاه، اجرای خطوط انتقال آب و برق، احداث پست ۳۵ مگاوات، نصب ترانس به همراه تابلوی برق فشار متوسط و ایستگاه پمپاژ کمکی برای انتقال آب به سیستان مورد توجه قرار گرفته است./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.