سرلشکر باقری: توافق خلع سلاح تروریست‌های اقلیم شمال عراق کاملاً اجرا شود

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دیدار با وزیر کشور عراق با اشاره به فعالیت گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب و غیرقانونی در اقلیم شمال عراق گفت: توافقنامه‌ای بین دو کشور مبنی بر خلع سلاح و استقرار این گروه‌های تروریستی در اردوگاه‌های تحت کنترل به امضا رسیده که باید به ‌صورت کامل پیگیری و اجرا شود.

به گزارش شهروند آنلاین، «عبدالامیر الشمری» وزیر کشور عراق با حضور در دانشگاه دفاع ملی با سردار سرلشکر پاسدار محمدباقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دیدار کرد.

در این دیدار عبد الامیر الشمری وزیر کشور عراق ضمن تسلیت شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهور و همراهان ایشان اظهار کرد: در این سفر به ‌دلیل اهمیت زیارت اربعین با وزیر کشور و فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی مباحث خود را آغاز کرده‌ایم؛ باتوجه به فصل گرما و شرایطی که وجود دارد نیازمند هماهنگی بیشتر و تامین تدارکات لازم هستیم.

وزیر کشور عراق ادامه داد: مسائل دیگری که در این سفر دنبال می‌کنیم مذاکرات با فرماندهی انتظامی درخصوص موضوعات مرتبط و همچنین گفت‌وگو با فرمانده دانشگاه دفاع ملی درخصوص تحصیل دانشجویان ما در این دانشگاه است.

الشمری با بیان اینکه یکی از محورهای گفت‌وگوها پیرامون انتقال تجارب آموزشی و پژوهشی بین دوطرف است، گفت: باتوجه به سطح آموزشی ایران رویکرد ما اعزام افسران پلیس وزارت کشور عراق برای تحصیل در دانشکده‌های مختلف نظامی و دافوس است که امیدوارم این سطح از تعامل باعث تقویت پیوند‌ها و اشتراک تجربیات شود.

سرلشکر باقری: توسعه روابط با کشور عراق یک تصمیم راهبردی، کلان و ملی است

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ضمن تشکر از ابراز همدردی و محبت دولت و مردم عراق در پی شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان او اظهار کرد: حقیقتا کشور عراق در این حادثه برادری خود را نشان داد و موجب التیام و تسکین مقامات، مسئولین و مردم ایران شد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه جناب آقای رئیسی و آقای امیرعبداللهیان شخصیت‌های بزرگی بودند، افزود: آقای رئیسی عنایت خاصی به توسعه روابط با کشور عراق داشتند؛ در دوره‌ مسئولیتشان در قوه قضاییه به عراق سفر کرده بودند و به‌زودی هم قرار بود سفر دیگری به کشور عراق داشته باشند و در حال برنامه‌ریزی بودند که این حادثه پیش آمد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: آنچه مهم‌تر است این است که توسعه روابط با کشور عراق یک تصمیم راهبردی، کلان و ملی در کشور بوده و تأکید و تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی و ارکان نظام را دارد، از این‌رو این حادثه تلخ تأثیری در سطح روابط نداشته و روابط ما همچنان رو به گسترش خواهد بود.

او با بیان اینکه جایگاه وزارت کشور در عراق از اهمیت بالایی برخوردار بوده و وظایف سنگینی بر عهده دارد، ادامه داد: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در وزارت کشور عراق امنیت روزبه ‌روز در حال گسترش است و ما در حوزه آموزش و انتقال تجربیات آماده همکاری با کشور عراق هستیم.

امنیت زائران اربعین حسینی همواره برقرار بوده است

سرلشکر باقری در ادامه با بیان اینکه سفر امسال اربعین حسینی در فصل گرما است و کار را برای زائرین، مردم عراق و دولت دو کشور سخت‌تر می‌کند، گفت: من صمیمانه از تلاش‌های مردم، دولت و مرجعیت عراق در پذیرایی و مهمان‌نوازی از مردم ایران و زائرین قدردانی و تشکر می‌کنم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر با اقدامات صورت گرفته امنیت زائران اربعین حسینی برقرار بوده است، اظهار کرد: مساله امنیت زائران اربعین امسال هم بسیار مهم هست و اقدامات باید تداوم داشته باشد.

او بر همکاری مرزبانی دو کشور تأکید کرد و با اشاره به فعالیت گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب و غیرقانونی در اقلیم شمال عراق گفت: توافقنامه‌ای بین دو کشور مبنی بر خلع سلاح و استقرار این گروه‌های تروریستی در اردوگاه‌های تحت کنترل به امضا رسیده که باید به‌ صورت کامل پیگیری و اجرا شود.

سرلشکر باقری در پایان افزود: با همکاری مرزبانی دو کشور باید مساله قاچاق مواد‌مخدر و سلاح کنترل شود تا مرزهای دوطرف امن و مستحکم باشند و روابط تجاری دو کشور توسعه بیشتری پیدا کند./فارس

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.