شرط بی‌نیازی از واردات برنج

۶۰۰هزار تن برنج نیاز داریم، ۲ میلیون تن وارد شد!

رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: بنابر آمار اعلامی وزارت جهاد سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتن برنج برای ذخایر استراتژیک نیاز داریم که متاسفانه در سنوات گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن تا ۲ میلیون تن برنج وارد شده است.

به گزارش شهروند آنلاین، قاسم پیشه‌ور، رئیس نظام صنفی کشاورزی، گفت: بارش‌های اخیر ارتباطی به کاهش یا افزایش تولید برنج ندارد، از این رو امیدواریم در استان‌های شمالی هوا گرم شود و به طور کلی بارندگی‌های فصلی باید پشت سد جمع شود.

به گفته او، تدابیر لازم برای تولید برنج همچون طرح ملی جامع آب و آب‌بندان‌ها باید انجام شود تا تولید برنج افزایش یابد، به طور کلی اگر زیرساخت در استان‌های شمالی فراهم شود به طوری که 50 درصد منابع واردات برنج به تولید داخل تخصیص شود تا زیرساخت‌های لازم همچون زهکشی کانال‌ها یا لایروبی آب‌بند‌ها فراهم شود، به سهولت امکان تامین برنج از استان‌های شمالی وجود دارد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه امکان توسعه کشت برنج در استان‌های شمالی وجود ندارد، افزود: با معرفی ارقام جدید و آموزش و ترویج کشاورزان و بکارگیری اقدامات دانش‌بنیان امکان افزایش تولید در واحد سطح وجود دارد به طوری که دیگر نیازی به واردات برنج نداریم.

او گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که در صورت حمایت‌های مناسب از شالیکاران امسال تولید برنج به بالای 2 میلیون و 500 هزارتن می‌رسد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.