برکات طوفان‌الاقصی

باقری‌کنی: رژیم صهیونیستی در عالی‌ترین مرجع حقوقی بین‌المللی به نسل‌کشی متهم شده است

سرپرست وزارت خارجه عنوان کرد: زمانی که عملیات طوفان الاقصی آغاز شد، رژیم صهیونیستی در هیچ دادگاه بین‌المللی محکوم نشده بود ولی امروز در عالی‌ترین مرجع حقوقی بین‌المللی این رژیم به نسل‌کشی متهم شده است و باید به اتهامات آن رسیدگی شود.

به گزارش شهروند آنلاین، علی باقری‌کنی سرپرست وزارت خارجه پیش از ظهر امروز (جمعه، 11 خرداد) در پیش‌خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن تسلیت شهادت رئیس‌ جمهور شهید و همراهان ایشان، گفت: ماه خرداد، ماه حادثه‌های بزرگ در تاریخ انقلاب اسلامی است، چه ۱۵ خرداد 1342 و چه ۱۴ خرداد 1368 و چه سوم خرداد 1361، هر کدام از این رویدادهای بزرگ تاثیرگذار و بسیار مهم در تاریخ انقلاب اسلامی است.

او افزود: امروز در آستانه سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) هستیم و در عین حال داغدار مصیبت بزرگ شهادت رئیس جمهور، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان ایشان هستیم لذا به این شهدای بزرگ ادای احترام می‌کنیم.

سرپرست وزارت خارجه اظهار کرد: این روزها در ادامه هفت ماه گذشته، ما عزادار شهدای بزرگوار مردم فلسطین در غزه نیز هستیم که ناشی از جنایت‌های ددمنشانه و بی‌رحمانه صهیونیست‌های ضد انسان است.

باقری‌کنی افزود: هیچکس در زمانی که عملیات طوفان الاقصی در ۱۵ مهر ۱۴۰۲ آغاز شد تصور هم نمی‌کرد که یک جنگی میان یک ملت، آرمان و باور با یک ارتش بی‌رحم ضد انسانی تا دندان مسلح به پیشرفته‌ترین سلاح‌ها بیش از ۷ ماه به طول بینجامد و آن ارتش مسلح به سلاح‌های پیشرفته آمریکایی، درمانده باشند.

او تصریح کرد: این واقعیتی است که برخاسته از ابتکار امام و رشد یافته به برکت روح امام و توانمند شده به تدبیر رهبری انقلاب اسلامی و میدان‌داری فرمانده بزرگی چون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است، بنابراین اینکه در طول چند ماه گذشته این جنگ ادامه داشته، نفس ادامه آن نشانه پیروزی ملت فلسطین است.

شاهد یک بسیج گسترده از حمایت مردم در دانشگاه‌ها و دبیرستان‌های آمریکا هستیم

سرپرست وزارت خارجه تأکید کرد: در طول این مدت صهیونیست‌ها هیچ هدف نظامی را نتوانستند منهدم کنند زیرا هدف نظامی در غزه وجود ندارد چراکه نه یک هواپیمای نظامی فلسطینی را توانستند سرنگون کنند نه یک تانک فلسطینی‌ها را توانستند به غنیمت بگیرند و نه یک پادگان نظامی را توانستند تصرف کنند زیرا هیچکدام از این اهداف در غزه وجود ندارد.

باقری‌کنی گفت: در غزه، مردم بی‌پناه و بی‌سلاح ولی مقتدر، رشید و هوشمند وجود دارد و این پیروزی‌ها مرهون آن باور است.

او افزود: نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم، در طول این مدت ۷ ماه هرچه جلوتر آمدیم شکست صهیونیست‌ها افزون‌تر و ناکامی آنها بیشتر شد.

سرپرست وزارت خارجه عنوان کرد: زمانی که عملیات طوفان الاقصی آغاز شد، رژیم صهیونیستی در هیچ دادگاه بین‌المللی محکوم نشده بود ولی امروز در عالی‌ترین مرجع حقوقی بین‌المللی این رژیم به نسل‌کشی متهم شده است و باید به اتهامات آن رسیدگی شود.

باقری‌کنی ادامه داد: وقتی عملیات طوفان‌الاقصی آغاز شد، کشوری ارتباط خود را با رژیم صهیونیستی قطع نکرد ولی امروز تعداد قابل توجهی از کشورها در جهان رابطه سیاسی و اقتصادی خود را با این رژیم قطع کرده‌اند و این نشانه انزوای سیاسی رژیم صهیونیستی است.

او تصریح کرد: با شروع عملیات طوفان‌الاقصی هیچ حرکتی در سطح افکار عمومی و دانشگاه‌های آمریکا و اروپا به حمایت از مردم فلسطین شکل نگرفت ولی امروز یک موج وسیع در سطح دانشگاه‌های آمریکا و اروپا علیه رژیم غاصب صهیونیستی شکل گرفته است و این نشان دهنده اضمحلال این رژیم است.

سیاست همسایگی توانست ایران را به عنوان محور تضمین کننده ثبات در منطقه نشان دهد

سرپرست وزارت خارجه با بیان اینکه صهیونیست‌ها باید بدانند فلسطین یک باور است و با تیغ شمشیر این باور قوی‌تر می‌شود، گفت: به همین جهت است که مقاومت مردم فلسطین توانسته نه تنها ناکامی را در میدان غزه بر صهیونیست‌ها تحمیل کند، بلکه در عرصه‌های دیپلماسی عمومی، رسانه‌ای و حقوقی در بُعد بین‌المللی فضا را بر صهیونیست‌ها تنگ کند.

باقری اظهار کرد: وقتی جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه رژیم صهیونیستی را تنبیه کرد، کشورهای منطقه این حرکت را به معنای یک حرکت بی‌ثبات کننده تلقی نکردند بلکه این حرکت را دفاع مشروع از منافع و امنیت ملی ایران تلقی کردند. این موفقیت ما در تحقق اهداف میدان و دیپلماسی بود که هر دو همزمان و همسو با یکدیگر و رو به جلو حرکت کردند.

او عنوان کرد: صهیونیست‌ها پس از عملیات وعده صادق نتوانستند حتی یک بیانیه از مراجع و مجامع بین‌المللی علیه ایران دریافت کنند که این نشانه هوشمندی، ذکاوت و رویکرد صحیح شهید آیت‌الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان در سیاست خارجی بود.

سرپرست وزارت خارجه تأکید کرد: شهید آیت‌الله رئیسی زمانی که مسئولیت را به عهده گرفت، در عرصه سیاست خارجی ابداعات و ابتکارات بسیار مؤثری را انجام داد، یکی از ابتکارات او بحث ارتباط با همسایگان بود چرا که سیاست همسایگی بحث اصلی در دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم بود و از همان روز مراسم تحلیف که هیات‌های خارجی به تهران آمدند، در ملاقات‌هایی که با آیت‌‌الله رئیسی داشتند، متوجه رویکرد و نگاه شهید رئیسی شدند و پس از خروج از آن جلسه نظرشان نسبت به روابط با ایران مثبت، ایجابی و رو به جلو بود.

جریان مقاومت در منطقه یک هویت غیرقابل انکار است

باقری ‌کنی خاطرنشان کرد: از همان زمان این نگاه میان کشورهای مختلف از جمله کشورهای منطقه شکل گرفت، سیاست همسایگی توانست جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک محور تضمین کننده ثبات در منطقه نشان دهد. آمریکایی‌ها در طول دهه‌های گذشته تلاش کردند که ایران را میان همسایگان خود با این ادعای دروغ که ایران به دنبال ترویج بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه است منزوی کنند، اما رویکرد صحیح سیاست خارجی در دولت سیزدهم مانع از تحقق هدف آنها شد.

او با بیان اینکه جریان مقاومت در منطقه امروز یک هویت و واقعیت غیر قابل انکار است، افزود: این جریان برخلاف رژیم صهیونیستی که به دنبال بی‌ثباتی و ناامنی است، به دنبال ایجاد آرامش، امنیت و ثبات در منطقه است و قطعاً جریان مقاومت در این مسیر موفق خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران هم در این مسیر پایدار، با ثبات و قوی‌تر از گذشته حرکت خواهد کرد.

سرپرست وزارت خارجه تاکید کرد: امیدواریم که هم‌افزایی و همراهی میان کشورهای منطقه در کنار میدان‌داری و بروز قدرت جریان مقاومت بتواند صهیونیست‌ها را سر جای خودشان بنشاند و امید، روشنی و آینده با ثبات را برای ملت‌های منطقه به ارمغان بیاورد.

عقب‌نشینی در میدان دیپلماسی برای ما قدرت نمی‌آورد

باقری‌ کنی، اظهار کرد: سیاست همسایگی آیت‌الله رئیسی بسترسازِ میدان‌داری مؤلفه‌های قدرت ایران در عرصه سیاست خارجی ایران بود. اگر این اتفاق در سال ۱۴۰۰ آغاز نمی‌شد، شاید یک چنین درخشندگی در عرصه سیاست خارجی ایران را همچون عملیات وعده صادق شاهد نبودیم، اما این آینده‌نگری، دوراندیشی و نگاه رو به جلو توسط سیاستمدار صادقی چون آیت‌الله رئیسی توانست یک چنین اقتداری را برای جمهوری اسلامی ایران به بار آورد.

او با اشاره به جنایات در رفح، افزود: امروز ما با یک فاجعه بسیار دردناک در رفح شاهد هستیم، صهیونیست‌ها حتی به آوارگان فلسطینی که به چادرهای سازمان ملل پناه آورده بودند هم رحم نمی‌کنند که این نشان از سبوعیت و وحشی‌گری صهیونیست‌ها است. بدتر از این هم، حمایت کشورهای غربی و به ویژه آمریکا از جنایت‌ها و وحشی‌گری‌های رژیم صهیونیستی است. صهیونیست‌ها بدانند که ادامه جنایات آنها علیه مردم غزه بدون هزینه نخواهد بود.

سرپرست وزارت خارجه یادآور شد: مقاومت مردم فلسطین نشان داده که هرگاه تحت فشار قرار گیرد، از خودش ابتکار نشان می‌دهد و این نشان از پویایی و توانمندی جبهه مقاومت است.

باقری ‌کنی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته و بیش از آن تلاش می‌کند در عرصه‌های حقوقی، بین‌المللی و دیپلماسی حامی و پشتیبان واقعی مقاومت باشد. از روز گذشته تماس‌های تلفنی را با وزرای خارجه کشورهای مسلمان و منطقه آغاز کردم و امروز هم به این تماس‌ها ادامه خواهیم داد تا بتوانیم از ظرفیت کشورهای اسلامی و منطقه استفاده کنیم و اجازه ندهیم صهیونیست‌ها همچنان به جنایات خودشان علیه مردم غزه ادامه دهند.

طولانی‌شدن جنگ در غزه نشان‌دهنده درماندگی صهیونیست‌ها است

او اضافه کرد: قطعاً اگر کشورهای اسلامی با هم یک صدا و یک جهت شوند، در این هماوردی همانطور که مردم غزه پیروز شدند، کشورهای منطقه و مسلمان هم اجازه نخواهند داد که رژیم صهیونیستی به جنایت‌های خود ادامه دهد و این یک وظیفه دینی و انسانی است.

سرپرست وزارت امور خارجه اظهار کرد: ادامه جنگ در غزه هرچه بیشتر طول بکشد، نشان‌دهنده درماندگی صهیونیست‌ها است چرا که یک طرف همه توانمندی‌های پیشرفته دنیای حاضر در عرصه نظامی را در اختیار دارد و طرف دیگر جز باور، ایمان و مقاومت چیز دیگری ندارد که این مقاومت هم برگرفته از تفکر شخصیت بزرگی چون امام خمینی (ره) است و امروز رهبری معظم انقلاب آن نهالی را که توسط حضرت امام راحل کاشته شده بود، تبدیل به یک درخت تنومند در سطح منطقه کرده است.

باقری‌کنی در پایان خاطرنشان کرد: ان‌شاءاالله بتوانیم در آینده و در چشم‌انداز پیش رو، دستاوردهای بزرگی را برای امت اسلام و ملت ایران به ارمغان آوریم./فارس

پایان پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.