فلر منطقه نفتی بهرگان پس از ۶۰ سال خاموش شد

جانشین منطقه نفتی بهرگان گفت: بعد از ۶۰ سال فلر تأسیسات خشکی منطقه نفتی بهرگان خاموش شد و در راستای حفظ محیط زیست و بر اساس برنامه‌ریزی مشعل و فلر سکوهای نفتی بهرگانسر در خلیج فارس خاموش می‌شود.

به گزارش شهروند آنلاین،مسعود بیرانوند در گفت‌وگو با تسنیم در منطقه نفتی بهرگان شهرستان دیلم به ماهیت اصلی شرکت نفت فلات قاره ایران اشاره کرد و اظهار داشت: فلسفه وجود شرکت نفت فلات قاره ایران تولید نفت و گاز در پهنای دریای نیلگون خلیج همیشه ‌فارس است و تولید این حجم ذخایر مهم نفت و گاز در سخت‌ترین شرایط آب‌وهوایی در جنوب کشور به‌ همت متخصصان و تلاشگران این شرکت محقق شده است.

او ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با تکیه بر شعار سال جهش تولید با مشارکت مردم و دعای خیر مقام معظم رهبری به راه خود ادامه دهیم و روز به روز شاهد پیشرفت و درخشش صنعت نفت کشور در جهان باشیم.

جانشین منطقه نفتی بهرگان با اشاره به برگزاری منطقه نفتی بهرگان در راستای توسعه زیرساخت‌های محیط زیست تصریح کرد: در این همایش که مدیر (HSE) شرکت ملی نفت ایران، فرماندار دیلم و برخی دیگر از مسئولین استان بوشهر حضور داشتند راهکارهای لازم در توسعه زیرساخت‌های محیط زیست در منطقه نفتی بهرگان مورد بررسی قرار گرفت.

بیرانوند از خاموش شدن فلر تأسیسات نفتی بهرگان در خشکی بین بندر دیلم تا گناوه خبر داد و بیان کرد: با تلاش فراوان متخصصان و همکاران منطقه عملیاتی نفت بهرگان توانستیم پس از 60 سال فلر کارخانه و تأسیسات این منطقه نفتی خشکی را خاموش کنیم و در واقع همزمان با عملیات نوفلرینگ در سکوهای نفتی سروش و نوروز فلر تأسیسات خشکی منطقه بهرگان هم خاموش شد.

او اعلام کرد: ان‌شاءالله با پروژه‌ای که در دست مطالعه و اجرا قرار دارد بر اساس برنامه‌ریزی فلر سکوی نفتی بهرگانسر در سال‌های پیش‌ِ رو خاموش خواهد شد و در این مسیر هماهنگی‌های بسیار مطلوبی با محیط زیست قرار دارد.

جانشین منطقه نفتی بهرگان به توپک‌رانی ماهیانه و منظم در خصوص خطوط لوله‌های دریایی و خشکی اشاره کرد و افزود: در واقع نرخ خوردگی و سوراخ خطوط لوله نفتی و در نتیجه آلایندگی خطوط خوشبختانه می‌توان به‌جرأت گفت که به نقطه صفر رسیده است و نشت نفت از خطوط در دریا برطرف شده است.

بیرانوند  اضافه کرد: تمامی این طرح‌ها در راستای تأمین تجهیزات پیشرفته و حضور متخصصان ماهر در شرکت نفت فلات قاره ایران محقق شده است و در صورت بروز نشت مواد نفتی در خطوط دریایی با همکاری متخصصان این مجموعه و استفاده از بوم‌های تخصصی انواع مواد شیمیایی بحران‌ها و مشکلات مهار و کنترل می‌شود کما اینکه به شرکت‌های نفتی گوره و منطقه خارگ در همسایگی منطقه نفتی بهرگان خدمات‌رسانی و کمک می‌شود.

جانشین منطقه بهرگان با اشاره به مدیریت بهینه انرژی تأکید کرد: این مهم در دستور کار شرکت نفت فلات قاره ایران و منطقه نفتی بهرگان قرار دارد خوشبختانه با راه‌اندازی طرح تولید آب پایانه خلیج فارس و سکوی نفتی سروش مطالعات پایه برای ساخت پکیج آب‌سازی در منطقه خشکی در دستور کار قرار دارد و در این راستا اقدامات مهم اجرایی شده است و در واقع آب صنعتی و شرب منطقه و سکوهای نفتی به مرحله تولید رسیده است و به‌زودی از آبی که از خط آبرسانی سد کوثر به منطقه نفتی پمپاژ می‌شود مستقل می‌شویم.

او شرکت نفت فلات قاره ایران را جزء شرکت‌های سردمدار موضوع (HSE) و محیط زیست دانست و خاطرنشان کرد: چون این تأسیسات نفتی دارای پساب بهداشتی است، با 2 پکیج بسیار مدرن و به‌روز کاملاً تصفیه می‌شود و به‌ عنوان آب غنی‌شده برای آبیاری و گسترش فضای سبز استفاده می‌شود.

بیرانوند با تصریح به اینکه “در این زمینه حتی قطره‌ای پساب بهداشتی وارد دریا و محیط زیست نمی‌شود.” اضافه کرد: در قسمت پساب صنعتی، نفت با دقت و وسواس زیاد فراورش می‌شود و تقریباً عاری از نفت است و از سکوی سروش به چند چاه تزریق می‌شود و در منطقه خشکی طی فرایندی چندمرحله‌ای به زیر بعضاً 25ppm رسانده می‌شود هرچند مطالعات پایه‌ای و جنرال در دستور کار شرکت نفت فلات قاره ایران است ان‌شاءالله این میزان آلودگی را به زیر 10ppm برسانیم این مورد جزو برنامه‌های در دست اقدام این شرکت است.

او راجع به کاهش 75درصدی مصرف آب‌های معدنی و جمع‌آوری بطری‌های آنها که خطرات زیادی برای سلامت انسان و محیط زیست دارد، گفت: طی دو سال اخیر تلاش‌هایی صورت گرفته است و با ارائه پکیج‌های تصفیه آب در واحدها و کارگاه‌ها توانسته‌ایم در این زمینه کارنامه بسیار درخشانی در خصوص همراهی محیط زیست در منطقه بهرگان به نمایش بگذاریم.

جانشین منطقه بهرگان با اشاره به توجه ویژه به دفع و دفن فاضلاب در راستای حفاظت از محیط زیست اضافه کرد: از موضوعات بسیار مهم دفع صحیح زباله است که جزو آلاینده‌های محیط‌زیستی محسوب می‌شود، تلاش شده است در منطقه بهرگان با ایجاد سایت تفکیک، زباله‌ها را از مبدأ تفکیک کنیم و انتظار می‌رود در پایان نیمه نخست امسال این سایت تکمیل و راه‌اندازی شود و اقلامی همچون پلاستیک، شیشه و مقوا جدا شود همچنین جامانده مواد غذایی تبدیل به کود کمپوست و سپس وارد فضای سبز و کشاورزی شود.

بیرانوند به میزان گسترش فضای سبز منطقه بهرگان پرداخت و تأکید کرد: خوشبختانه طی 4 سال اخیر فضای سبز منطقه نفتی بهرگان از حدود 20 هزار درخت و نهال با افزایش 2برابری به بیش از 40 هزار نهال رسیده است و بیش از 100 گونه درخت متناسب با شرایط اقلیمی در منطقه نفتی بهرگان با مشاوره یکی از اساتید کشور کشت شده است.

او ادامه داد: همچنین تهیه و تدوین یک کتاب گیاه‌شناسی با همکاری دانشگاه شیراز در دستور کار داریم و تلاش می‌شود که ان‌شاءالله به‌زودی به چاپ برسد.

جانشین منطقه بهرگان از افتتاح نهالستان در این منطقه نفتی خبر داد و بیان کرد: با ظرفیت تولید 50 هزار اصله نهال در سال با همیاری مؤسسۀ خیریه بیکران هستی مهر یک نهالستان احداث شده و امروز وارد مدار بهره‌برداری شده است و به علاقه‌مندان محیط زیست نهال اهدا می‌شود.

بیرانوند درباره مسئولیت‌های اجتماعی شرکت نفت فلات قاره ایران هم گفت: تاکنون بیش از 2 هزار درخت در کوه‌ها و بیابان‌های شمال منطقه نفتی بهرگان کاشته شده است ضمن اینکه در ساحل منطقه نفتی بهرگان هم بیش از 500 نهال کاشته شده است و همچنین با کمک تعدادی از اساتید در این حوزه برنامه‌ای برای کاشت درخت حرّا در دستور کار داریم و به‌زودی عملیاتی می‌شود.

او در مورد اهداف بلندمدت منطقه بهرگان با اعلام اینکه “این منطقه نفتی پرچمدار توسعه فضای سبز منطقه صنعتی جنوب کشور است.” تصریح کرد: در مجموع منطقه بهرگان خیز برداشته است تا بتواند هاب و پایلوت بسیار موفق برای تمامی صنایع نفت و گاز و همچنین صنایع صنعتی کشور شود و در زمان حاضر منطقه بهرگان پرچمدار سرسبزترین منطقه صنعتی جنوب کشور است و تارگت و هدف ما این است که بتوانیم روزی جزو سرسبزترین منطقه‌های صنعتی کشور شویم و این مهم دور از دسترس نیست./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.