امکان شکایت قانونی کارگران در مشاغل سخت و زیان‌آور

در بخشنامه جدید وزارت کار آمده است، در رابطه کارگری و کارفرمایی مشمولان قانون کار، درصورتی که اختلافی در خصوص پرداخت چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور به‌ وجود آید، کارگر باید علیه پیمانکار دادخواست تنظیم نماید.

به گزارش شهروند آنلاین، مطابق نامه احمد رضا پرنده، مدیرکل بازرسی کار خطاب به رئیس مرکز فضای اطلاعات و امنیت فضای مجازی، سامانه مشاغل سخت و زیان آور به مدت 10 روز قطع بود و این موضوع باعث اعتراض بسیاری از مراجعه‌کنندگان و کارگران شده بود.

کارهای سخت و زیان‌آور کارهایی هستند که دارای دو ویژگی سخت بودن و زیان‌آور بودن هستند. جسم و روح انسانی طوری آفریده شده که در یک محدوده خاصی از شرایط توانایی کار بهینه را دارد.

کارهای سخت و زیان‌آور در قانون کار

کارهای سخت و زیان‌آور موضوع ماده 52قانون کار که با محوریت کاهش ساعات کار است که مقرر کرده در کارهای سخت و زیان‌آور ساعات کار نباید از 36ساعت درهفته تجاوز نماید درحالی که در کارهای عادی ساعات کار 44ساعت در هفته است.

در ماده 61قانون کار ارجاع کار اضافی در کارهای سخت و زیان‌آور ممنوع شده است.

در ماده 65 قانون کار مرخصی کارگران شاغل در کارهای سخت و زیان‌آور 5هفته تعیین شده که حتی‌الامکان در دو نوبت و پایان هر شش ماه صورت پذیرد. درحالی که ماده 64قانون کار مرخصی کارهای عادی را 26روز کاری تعیین کرده است.

کارهای سخت و زیان‌آور در قانون تامین اجتماعی

کارهای سخت و زیان‌آور موضوع ماده 76قانون تامین اجتماعی حمایت‌هایی از کارگران شاغل در کارهای سخت و زیان‌آور اعمال نموده که شاغلان در کارهای سخت و زیان‌آور پیش از موعد بازنشسته شوند.

در بتد الف از تبصره 2ماده 76قانون تامین اجتماعی ضمن تعریف کارهای سخت و زیان‌آور کارفرما را به کاهش و حذف عوامل زیان‌آور نموده است و در ادامه و بند ب از همان قانون عنوان نموده چنانچه افرادی که 20سال سابقه کار متوالی و یا 25سال سابقه کار متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور را داشته و حق بیمه سابقه مزبور واریز شده باشد می‌توانند تقاضای بازنشستگی نمایند. سوابق کار در کارهای سخت و زیان‌آور 1و نیم برابر محاسبه خواهد شد. این حمایت منجر به بازنشستگی پیش از موعد کارگران در کارهای سخت و زیان‌آور می‌شود.

شرایط بازنشستگی در کارهای سخت و زیان‌آور

داشتن 20سال سابقه متوالی و یا 23سال و 4ماه سابقه کار متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور بدون شرط سنی.

محاسبه سابقه بیمه و تطبیق دادن با شرایط زیر

سابقه کار کل = (سابقه کار در کارهای سخت و زیان‌آور ضرب در 1 و نیم ) + (سابقه کار عادی)

الف) شرایط بازنشستگی برای مردان :

1- داشتن 50سال سن و 30سال سابقه.

2-داشتن 60سال سن و 20سال سابقه.

3-داشتن 35سال سابقه پرداخت حق بیمه بدون شرط سنی.

ب) شرایط بازنشستگی برای زنان :

1-داشتن 45سال سن و 30سال سابقه.

2-داشتن 55سال سن و 20سال سابقه.

3-داشتن 35سال سابقه پرداخت حق بیمه بدون شرط سنی.

4- داشتن20 سال سابقه کار و 42سال سن، با 20روز حقوق بازنشسته می‌شوند.

افراد چنانچه یکی از شرایط فوق را داشته باشند می‌توانند با تکمیل فرم الف تقاضای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور خود را به اداره کار محل تسلیم نمایند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.