پیش‌بینی مشارکت بالای ۵۳درصد در انتخابات ریاست‌جمهوری

نتیجه نظرسنجی مؤسسه افکارسنجی ملت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از سنجش مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد میزان مشارکت در این دوره از انتخابات بالای ۵۳درصد خواهد بود.

به گزارش شهروندآنلاین به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مشارکت سیاسی شهروندان همواره برای نظام‌های مختلف حکمرانی مهم بوده است، اهمیت این امر در نظام‌های مردم‌سالاری همچون جمهوری اسلامی ایران دوچندان است. مؤسسه افکارسنجی ملت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در راستای سنجش میزان مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، از افراد بالای 18 سال در کشور و با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده متناسب با جمعیت و به‌شیوه تلفنی، از تاریخ 6 تا 9 خردادماه 1403 نظرسنجی انجام داده است.

برخی از مهم‌ترین نتایج این پیمایش به‌شرح زیر است:

مشخصات پاسخگویان

در این نظرسنجی ملی، 50/1 درصد از پاسخگویان را مردان و 49/9 درصد را زنان تشکیل می‌دهند، همچنین 28/9 درصد از پاسخگویان در بازه سنی 18 تا 35 سال (جوان)، 57/3 درصد در بازه سنی 36 تا 60 سال (‌میان‌سال) و 13/1 درصد در بازه سنی بیش از 60 سال (‌سالمند) قرار دارند. 34/5 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی، 60/5 درصد دارای تحصیلات غیردانشگاهی و 3/9 درصد نیز ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بی‌سواد هستند، همچنین 40/3 درصد از پاسخگویان ساکن مراکز استان‌ها، 36/7 درصد ساکن شهرهای تابعه و 23 درصد ساکن روستاهای کشور هستند.

 تأثیر انتخابات در بهبود شرایط کشور

در نتیجه پرسش «همان‌طور که می‌دانید حدود یک ماه دیگر قرار است برای انتخاب رئیس جمهور جدید، انتخاباتی زودهنگام برگزار شود، فکر می‌کنید شرکت در این انتخابات چقدر در بهبود شرایط کشور مؤثر است؟» نزدیک به دوسوم از پاسخگویان (64/2 درصد) به‌میزان زیاد یا خیلی زیاد و در مقابل، 14 درصد از آنها به‌میزان کمی شرکت در این انتخابات را اثرگذار می‌دانند، همچنین، 18/3 درصد از مردم شرکت در این انتخابات را اصلاً در بهبود شرایط کشور مؤثر نمی‌دانند.

اولویت‌های اقدام رئیس‌جمهور آینده

در پاسخ به سؤال «‌به‌نظر شما رئیس جمهور آینده کدام اقدام را باید در اولویت قرار دهد؟»، به‌ترتیب 33/8 درصد از پاسخگویان «‌عدالت‌خواهی و مبارزه با فساد»، 26/1 درصد «‌رفع تحریم‌های خارجی»، 26 درصد «بهبود مدیریت و افزایش کارآمدی مسئولان» و 4/4 درصد «‌آزادی‌های سیاسی و اجتماعی» را به‌عنوان اولویت اصلی اقدامات رئیس جمهور آینده اعلام کرده‌اند.

میزان مشارکت در چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری

از پاسخگویان پرسیده شده است؛ «‌در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه آینده، برخی از مردم شرکت می‌کنند و برخی شرکت نمی‌کنند؛ شما چطور؟» 53/4 درصد بیان کرده‌اند قطعاً شرکت می‌کنند و در مقابل 17/7 درصد اصلاً شرکت نمی‌کنند، همچنین، 28/9 درصد در این زمینه مردد بوده و هنوز تصمیم نگرفته‌اند، با این حساب نرخ مشارکت در کل کشور با احتساب حاشیه خطای 3 درصد تا پایان هفته دوم خردادماه، 53/4 درصد پیش‌بینی می‌شود.

شایان ذکر است با توجه به ثبت‌نام چهره‌های مختلف و نزدیک شدن به روزهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، انتظار می‌رود میزان مشارکت افزایش پیدا کند./ تسنیم

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.