فصل تازه آژانس و ایران درباره انرژی هسته‌ای

رئیس سازمان انرژی اتمی:فعالیت هسته‌ای در چارچوب قانون اقدام راهبردی مجلس است

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: فعالیت هسته‌ای ایران در چارچوب قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌هاست.

به گزارش شهروند آنلاین؛معاون رئیس ‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در بخش برجام تابع قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها هستیم و فعالیت هسته‌ای ایران در قانون اقدام راهبردی در چهارچوب پادمان است.

محمد اسلامی افزود: جلسه شورای حکام از دیروز شروع شده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر سه ماه یک بار به شورای حکام و ۶ ماه یک بار به شورای امنیت سازمان ملل گزارشی درباره فعالیت هسته‌ای ایران ارائه می‌دهد و موضوع انطباق داشتن یا نداشتن فعالیت هسته‌ای ایران با برجام محور اصلی گزارش است.

به گفته او، گزارش‌هایی که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام یا شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌دهد، دارای دو بخش است، بخش نخست درباره برجام و بخش دیگر آن به پادمان مربوط است.

اسلامی گفت: در بخش پادمان یک روال طبیعی برابر ضوابط پادمان وNPT  داریم و آژانس در ایران مستقر است و بازرسی‌های خود را انجام می‌دهد و براساس همین ضوابط، کار جریان دارد و هیچ موقع متوقف نبوده است و متوقف نخواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بخش دوم برجام است، طبیعی است که در این بخش طرفینی وجود دارد که تعهداتی داشته‌ و به آن عمل نکرده‌اند، به ویژه آمریکا که به تعهداتش عمل نکرد و از برجام خارج شد و اجازه نداد دیگران با ایران همکاری کنند.

او یادآورشد: ما هم طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، متعهد هستیم در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند، شرایط کنونی به وجود می‌آید. در صورتی که اگر آنها به تعهدات خود عمل کنند، جمهوری اسلامی هم به تعهدات برجامی در خصوص بند‌هایی که برای برخی محدودیت‌ها وجود دارد، عمل خواهد کرد.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران طبق بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام به تعهدات خود عمل می‌کند و هر گونه فعالیت هسته‌ای که تعامل بین ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را خدشه‌دار کند، نمی‌پذیرد./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.