دو سر باختِ «بی‌بی» در غزه

بن گویر: نتانیاهو وقت‌کشی می‌کند/ آتش‌بس شود؛ کابینه را سرنگون می‌کنم

درپی تشدید اختلافات سران رژیم صهیونیستی درباره طرح پیشنهادی برقراری آتش‌بس در نوار غزه و تبادل اسیران، «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی این رژیم اعلام کرد که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر وقت‌کشی می‌کند و اگر در نوار غزه آتش‌بس برقرار شود، کابینه او را سرنگون خواهد کرد.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از شبکه الجزیره، بن گویر در جدیدترین موضعگیری خود درباره طرح پیشنهادی برقراری آتش‌بس در نوار غزه و مبادله اسیران بین رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین گفت: در صورتی که نتانیاهو با طرح بد و غیرمسئولانه آتش‌بس موافقت کند، کابینه را سرنگون خواهیم کرد.

او افزود: نتانیاهو قول داده که متن پیشنهادی طرح مبادله اسیران را در اختیار ما قرار دهد ولی وقت‌کشی می‌کند.

بن گویر با بیان اینکه خودش باید به جای روسای سازمان‌های جاسوسی داخلی و خارجی رژیم صهیونیستی موسوم به «موساد» و «شاباک» ریاست هیات مذاکره کننده این رژیم در مذاکرات را برعهده داشته باشد، افزود: فقط زمانی باید با حماس وارد مذاکره شویم که (به زعم او) به زانو درآمده باشد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که رئیس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه (۱۱ خرداد) گفت که رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرده و از طرفین خواست این فرصت را از دست نداده و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند.

بر اساس این طرح مورد ادعای بایدن، ابتدا یک آتش‌بس ۶ هفته‌ای برقرار خواهد شد که در این بازه زمانی جنبش حماس و رژیم صهیونیستی برای یافتن راهی برای پایان جنگ مذاکره خواهند کرد. با این‌ حال، اگر مذاکرات بیشتر از ۶ هفته به طول بینجامد، آتش‌بس موقت تا زمان حصول یک توافق نهایی برای پایان جنگ، تمدید خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که مرحله اول این طرح ۳ مرحله‌ای رژیم صهیونیستی که ادعا می‌کند تحویل جنبش حماس شده است، شامل آتش‌بس کامل، خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از نواحی پرجمعیت در نوار غزه، آزادی برخی از اسیران و تحویل اجساد برخی از اسیران، بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به منازل خود در نوار غزه و افزایش کمک‌های انسانی می‌شود.

همچنین مرحله دوم این طرح نیز شامل پایان دائمی خصومت‌ها، تعامل برای آزادی اسیران باقی‌مانده و خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از نوار غزه است.

این طرح در مرحله سوم نیز شامل طرح عمده برای بازسازی نوار غزه و تحویل اجساد اسیران به خانواده‌هایشان است.

«سامی ابوزهری» از رهبران ارشد جنبش حماس روز (یکشنبه) درباره طرح پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا درباره آتش‌بس در نوار غزه و مبادله اسیران گفت: بین اظهارات آمریکا و اقدامات رژیم اسرائیل تفاوت زیادی وجود دارد و هرگونه توافقی باید شروط مقاومت فلسطین را تامین کند.

ابوزهری اظهار داشت: بین آنچه اسرائیل انجام می‌دهد و اظهارات آمریکایی‌ها تفاوت زیادی وجود دارد. حماس با آنچه در سخنرانی اخیر رئیس جمهور آمریکا مطرح شد، موافق است و این رژیم اشغالگر است که آن را رد می‌کند.

او گفت: ما به خطوط کلی سخنرانی بایدن با جدیت نگاه می کنیم. اظهارات بایدن شامل توقف جنگ، عقب‌نشینی از نوار غزه و بازسازی آن بود و اینها جزء نکات اساسی در موضع ما (برای دستیابی به آتش‌بس و تبادل اسیران) به شمار می‌رود.

ابوزهری با اشاره به کارشنکی رژیم صهیونیستی در برابر طرح‌های پیشنهادی برای رسیدن به آتش‌بس در نوار غزه تاکنون گفت: مقامات رژیم اشغالگر به همه طرح‌های پیشنهادی با تشدید بیشتر تنش پاسخ می‌دهند.

او تاکید کرد: خواسته‌های ما برای توقف جنگ، عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از نوار غزه و بازسازی آن ثابت است و نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی و یا صرف‌نظر کرد.

این مقام حماس همچنین تاکید کرد: دستیابی به توافقی که شروط مقاومت فلسطین را برآورده نکند، ممکن نیست.

این تحولات درحالی است که پس از گذشت بیش از هفت ماه از تجاوز بدون نتیجه و دستاورد رژیم صهیونیستی به نوار غزه، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم برای حفظ حیات سیاسی خود، بر تداوم جنگ اصرار دارد. تاکنون افزون بر ۳۶ هزار فلسطینی شهید و بیش از ۸۲ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.

رژیم اسرائیل این جنگ را بدون در نظر گرفتن هر دستاوردی در آینده، باخته و حتی پس از هفت ماه نتوانسته گروه‌های مقاومت را در یک منطقه کوچک که سال‌ها در محاصره است، به تسلیم وادارد و همراهی افکار عمومی جهانی را به‌ خاطر ارتکاب جنایت‌های آشکار در غزه، از دست داده است.

با گذشت حدود هشت ماه از آغاز تجاوز بدون نتیجه و دستاورد رژیم صهیونیستی به نوار غزه، این رژیم روزبه‌روز بیشتر در بحران‌های داخلی و خارجی خود فرو می‌رود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.