چرا بورس امروز سبزپوش شد؟

شاخص بورس رشد داشت و بازگشت بازار کلید خورد

اگرچه قیمت بسیاری از نمادها به محدوده جذاب رسیده و بازارگردانی‌ها روی نمادهای مختلف هم شروع شده و در حال بهبود است، با این حال همچنان حجم عرضه‌ها سنگین است. با وجود این، امروز انتظار می‌رفت بعد از مدت‌ها شاخص کل سبزپوش شود، آن هم به چند دلیل

شهروندآنلاین: شاخص کل در بازار بورس امروز ۹ هزارو ۱۱۹ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۲۱ هزار واحد رسید.

براساس معاملات امروز بیش از ۹ میلیارد و ۸۰۶ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۵ هزار و ۹۹۵ میلیارد ریال دادوستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۱۰۶ واحد افزایش به ۳۶۴ هزار و ۹۹۱ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۷۰ واحد رشد به ۲۳۹ هزار و ۴۴ واحد رسیدند.

شاخص بازار اول هشت هزار و ۱۶۳ واحد و شاخص بازار دوم ۱۲ هزار و ۶۰۹ واحد افزایش داشتند.

علاوه بر این، در بین تمامی نمادها، نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با یک هزار و ۳۸۷ واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) با ۹۳۹  واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۸۷۹ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۸۴۶ واحد، پارس خودرو (خپارس) با ۸۱۱ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۷۱۴ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با ۶۴۰ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۶۱۱ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۵۴۷ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با ۵۰۵ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۴۸۶ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۴۷۴ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل نماد پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۴۰۷ واحد، صنایع شیمیایی ایران (شیران) با ۳۱۸ واحد، سایر اشخاص بورس انرژی (انرژی ۳) با ۲۳۵ واحد، بورس اوراق بهادار تهران (بورس) با ۲۲۷ واحد، سرمایه‌گذاری صدر تأمین (تاصیکو) با ۲۰۳ واحد، بانک صادرات ایران (وبصادر) با ۱۸۴ واحد، تولیدی فولاد سپید فراب کویر (کویر) با ۱۵۳ واحد، پالایش نفت تبریز (شبریز) با ۱۴۲ واحد و فولاد آلیاژی ایران (فولاژ) با ۱۳۵ واحد با تأثیر منفی بر شاخص همراه بودند.

بر پایه این گزارش، امروز نماد ایران خودرو، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، بانک صادرات ایران، پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری سیمان تأمین و ایران خودرو در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه سه‌میلیارد و ۷۷۸ هزار برگه سهم به ارزش ۱۳ هزار و ۳۷ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز بیش از ۷۹ واحد افزایش داشت و روی کانال ۱۵ هزار و ۵۹۴ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار یک میلیارد و ۴۳۶ هزار برگه سهم به ارزش ۵۰ هزار و ۱۴۸ میلیارد ریال دادوستد شد.

امروز نمادهای پلیمر آریا ساسول (آریا)،  سنگ‌آهن گهرزمین (کگهر)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، مدیریت انرژی تابان هور (وهور)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس) و صنعتی مینو (غصینو)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمینه (میدکو) و گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان) با تأثیر مثبت بر شاخص این بازار همراه بودند.

همچنین نماد شرکت سرمایه‌گذاری صبا تأمین (صبا)، پالایش نفت لاوان (شاوان)، پالایش نفت شیراز (شراز)، سهامی ذوب‌آهن اصفهان (ذوب)، ویتانا (غویتا)، نفت پاسارگاد (شپاس)، صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیرا)، شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه (ثباغ)، تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند) و سیمان ساوه (ساوه) تأثیر منفی بر شاخص این بازار داشتند.

چرا بورس امروز سبزپوش شد؟

در حالی به آخرین روز کاری این هفته می‌رسیم که در هر چهار روز گذشته، شاخص‌ کل قرمزپوش بوده است. چهارشنبه هفته گذشته و در واکنش با احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، نماگر بازار صعود قابل توجهی داشت، اما از ابتدای هفته و با پیشتازی بایدن، روند نزولی بورس ادامه یافت.

اگرچه قیمت بسیاری از نمادها به محدوده جذاب رسیده است و بازارگردانی‌ها روی نمادهای مختلف هم شروع شده و در حال بهبود است، با این حال، همچنان حجم عرضه‌ها سنگین است. با این وجود، امروز انتظار می‌رفت بعد از مدت‌ها شاخص کل سبزپوش شود، آن هم به چند دلیل.

نخستین دلیل، جلسه مشترکی است که مجلس با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس روز گذشته برگزار کرد. در این جلسه رئیس مجلس بر این نکته تأکید کرد که «اعتماد مردم، بزرگ‌ترین سرمایه نظام است و نباید آن را تخریب کرد.

بازار سرمایه باید با حفظ ویژگی نقدشوندگی به عنوان مهم‌ترین منبع تأمین مالی تولید مورد اعتماد مردم باشد.» اما از حاشیه این جلسه نیز خبرهایی منتشر شده که نشان می‌دهد منابعی برای صندوق تثبیت بازار و به منظور حمایت از بازار در نظر گرفته شده است.

همچنین طبق آنچه از زیان مدیرعامل بورس تهران نقل می‌کنند «قرار بود بخشی از منابع صندوق توسعه ملی برای تثبیت بازار سرمایه، تخصیص یابد که محقق شد.» اگر این خبرها به مرحله عملیاتی برسد، می‌توان نتیجه آن را در بازار امروز و افزایش میزان تقاضا مشاهده کرد.

در هر حال اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی وعده‌ای بود که مدت‌ها قبل داده شده بود و تحقق آن خبری مثبت برای بورس خواهد بود.

فارغ از اخبار مثبتی که منتشر شده است، روند بازار نیز از کاهش قدرت فروشندگان حکایت دارد. بخشی از فروش ‌ها به خاطر ترس ریزش سنگین دلار بود، اما روند بازار ارز نشان می‌دهد کف نرخ دلار در بازار در کانال 24 هزار تومان بوده و حالا نیز دلار چند کانال بالاتر در حال معامله است.

در این شرایط ترس فروشندگان سهام نیز فروکش کرده است. از سوی دیگر شاخص ‌کل بورس افت سنگینی را تجربه کرده و در نتیجه بخش قابل توجهی از فشار فروشندگان در این مدت خالی شده است.

همچنین مجاز شدن معاملات روزانه و عملی شدن بازارگردانی روی نمادهای مختلف فضای کلی بازار را بهبود داده است. معاملات روز گذشته نیز اگرچه به افت سه هزار واحدی شاخص ‌کل منتهی شد، اما از جمع‌شدن چندین باره صف فروش‌ها و همچنین متعادل‌شدن معاملات نمادهای لیدر بازار می‌توان نتیجه گرفت که امروز شانس سبزشدن شاخص‌ کل بیشتر است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
۱ دیدگاه
  1. حاج امیر می‌گوید

    بازگشت بازار؟!!!!!! بذار یه چند روز سبز بشه بعد فاز مثبت بردار!

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.