استفاده از آژانس برای تسویه‌حساب سیاسی

سرپرست وزارت خارجه: اجازه دهند آژانس نقش فنی و تخصصی خود را ادامه دهد

سرپرست وزارت خارجه گفت: ما همواره دولت‌های مختلف را دعوت کردیم که اجازه دهند آژانس نقش فنی و تخصصی خود را ادامه دهد و به دلیل ناکامی‌ها و شکست‌هایی که در عرصه‌های خارج از آژانس داشتند، آنجا را به محل تسویه‌حساب سیاسی تبدیل نکنند.

به گزارش شهروند آنلاین، علی باقری‌کنی سرپرست وزارت امورخارجه امروز (چهارشنبه، 16 خرداد) در حاشیه هیأت دولت، گفت: پس از شهادت آیت‌الله رئیسی و امیرعبداللهیان لازم بود تاکید دیگری بر استمرار و استحکام سیاست جمهوری اسلامی ایران در عرصه ثبات‌بخشی در منطقه داشته باشیم وهمچنین بر حمایت از مقاومت به عنوان یک بازیگر و یک نهاد ثبات‌ساز در منطقه تاکید بکنیم. سفر به لبنان و سوریه در این چارچوب بود.

او با بیان اینکه ملاقات‌های خوبی با مسئولان عالی‌رتبه لبنان و سوریه انجام شد، تأکید کرد: دیدارهای خیلی خوب و موفقی با بازیگران اصلی مقاومت در لبنان و فلسطین داشتیم. در این دیدارها، رویکرد جمهوری اسلامی در عرصه حمایت از جریان مقاومت مجددا مورد تاکید قرار گرفت.

باقری‌کنی بیان کرد: در تماس‌هایی که با چند تن از وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی طی چند روز گذشته داشتم مجددا مسأله رفح مورد تاکید قرار گرفته، آنها نیز با موافقت با ابتکار و پیشنهاد ایران، تلاش دارند نظر دیگر کشورها را نیز جلب کنند.

آژانس یک نهاد فنی است

او در پاسخ به پرسشی درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد: آژانس یک نهاد فنی است و انتظار می‌رود همه کشورها از جمله کشورهای عضو شورای حکام براساس رویکرد فنی آژانس رفتار کنند. رویکرد غیرسازنده برخی از کشورهای عضو در زمینه استفاده از ظرفیت آژانس در مسیر اهداف سیاسی، قطعاً به ضرر هویت آژانس و نقش‌آفرینی آن و نیز نقش تخصصی‌اش خواهد بود.

سرپرست وزارت امور خارجه تأکید کرد: ما همواره دولت‌های مختلف را دعوت کردیم که اجازه دهند آژانس نقش فنی و تخصصی خود را ادامه دهد و به دلیل ناکامی‌ها و شکست‌هایی که در عرصه‌های خارج از آژانس داشتند، آنجا را به محل تسویه‌حساب سیاسی تبدیل نکنند.

باقری‌کنی تصریح کرد: ما همواره ظرفیت‌های متعددی در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی و توافقنامه پادمان داشتیم و داریم. هرگاه بنا بر مصالح کشور و اولویت‌های سازمان انرژی اتمی تشخیص داده شود، ظرفیت‌های مورد نظر فعال خواهد شد./فارس

پایان پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.