اخراج منتقدان رژیم صهیونیستی در بزرگ‌ترین کشور مدعی آزادی بیان

نگاهی به فشارها علیه حامیان غزه در آمریکا

رخورد با حامیان فلسطین در آمریکا در روزهای اخیر شدت یافته است. از آغاز جنگ غزه، فشارهای دولت آمریکا متوجه قشرهای گوناگونی شده است که از مظلومیت اهالی غزه و جنایات اسرائیل سخن گفته‌اند . پس از برخورد با تعدادی از هنرمندان مطرح آمریکایی و حذف آنان از پروژه‌های بزرگ سینمایی، نوبت به روسای دانشگاه ها نیز رسید. محاکمه دیکتاتورمآبانه رؤسای سه دانشگاه معروف ام آی تی، پنسیلوانیا و هاروارد از سوی کنگره آمریکا، روی کشورهای دیکتاتوری را سفید و خاطره برخوردهای دوران مک‌کارتیسم در دهه ٥٠ میلادی به بهانه مبارزه با کمونیسم را زنده کرد. با شدت گرفتن جنبش دانشجویی ضد اسرائیلی در دانشگاه‌ها، دانشجویان آمریکایی حامی فلسطین مجازات و از ورود به دانشگاه محروم شدند. اکنون برخوردها با منتقدان جنایات رژیم صهیونیستی ادامه دارد و به اقشار دیگری نیز رسیده است. در ادامه نگاهی به تعدادی از این موارد از دریچه رسانه‌های غربی خواهیم داشت:

شهروندآنلاین: همین چند روز پیش بود که نیویورک‌تایمز گزارش داد «حِسِن جبر (Hesen Jabr)، پرستار بخش زنان و زایمان مرکز درمانی «NYU Langone Health» در نیویورک، پس از اینکه در سخنرانی‌اش هنگام دریافت جایزه برای ارائه خدمات دلسوزانه به مادران فرزند از دست داده، جنگ غزه را «نسل‌کشی» خواند و از رنج زنان فلسطینی گفت، اخراج شد». به دنبال آن «فاکس‌نیوز» هم در مطلبی با عنوان «معترضان پس از شرکت در تظاهرات ضد اسرائیلی با اخراج مواجه می‌شوند»، نوشت: «قرار است ۹ دانشجوی اروپایی اهل آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا به دلیل شرکت در تظاهرات ضد اسرائیلی  ماه گذشته در محوطه دانشکده حقوق دانشگاه آتن از یونان اخراج شوند.» هرچند عبارتی که مایکل راتنر، وکیل حقوق مدنی، با عنوان «استثنای فلسطین برای آزادی بیان» ابداع کرد، تازه نیست، اما در ماه‌های پس از ٧ اکتبر، بی‌امان تشدید شده و این موارد مشتی است نمونه خروار از تبعات سخن گفتن در حمایت از فلسطین که هر صنفی را نیز در بر می‌گیرد.

مک‌کارتیسم جدید به روایت اینترسپت

وبسایت آمریکایی «اینترسپت» در مطلبی با عنوان «استادان دانشگاه به دلیل «مک‌کارتیسم جدید» (مک‌کارتیسم (McCarthism) اصطلاحی است که مبنای آن، اقدامات ضد کمونیستی سناتور جوزف مک‌کارتی در دهه ١٩٥٠ بود و بر کمونیسم‌هراسی و مهم‌تر از آن، تفتیش عقاید برای پی بردن به اینکه چه کسی کمونیست است، دلالت دارد) درباره غزه شغل خود را از دست می‌دهند»، نوشت: «بسیاری از محققان و استادان متعهد به آزادی فلسطین دیگر نمی‌توانند وظایف خود را انجام دهند، چراکه دیگر شغلی ندارند. این در هیچ کجا به اندازه خود نوار غزه صادق نیست، جایی که در پی حملات اسرائیل ١٢ دانشگاه آن ویران و بیش از ٩٠ استاد کشته شده‌اند. با این حال، تلاش اسرائیل برای نابودی زندگی فکری در غزه بسیار فراتر از این قلمرو است، چنانکه از آغاز جنگ اسرائیل علیه غزه، دانشگاهیان آمریکایی در رشته‌هایی از جمله سیاست، جامعه‌ شناسی، ادبیات ژاپنی، بهداشت عمومی، مطالعات آمریکای لاتین و کارائیب، مطالعات خاورمیانه و آفریقا، ریاضیات، آموزش‌ و پرورش و … به دلیل حمایت از فلسطین و اظهارات ضد اسرائیلی از کار اخراج یا تعلیق شده‌اند. سرکوب ضد فلسطینی در دانشگاه‌های آمریکا از ٧ اکتبر تاکنون شدید بوده است. دانشجویان و استادان با توبیخ‌های ناروا، بدنام کردن و اتهامات گسترده به دلیل حمایت از فلسطین مواجه می‌شوند، در حالی که مدیران در پی راضی کردن کمک‌کنندگان حامی اسرائیل و منافع سیاسی خود هستند. یکی از این موارد دنی شاو، استاد مطالعات آمریکای لاتین و کارائیب است که پس از ١٨ سال تدریس از کالج عدالت کیفری جان‌جی اخراج شد.»

به خطر افتادن آینده شغلی دانشجویان حامی غزه در آمریکا

حمایت از فلسطین همچنین ممکن است آینده شغلی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. «المیادین» در مطلبی با عنوان «دانشجویان طرفدار فلسطین با بیکاری در آمریکا روبه‌رو هستند»، به عنوان نمونه از دانشجوی حقوقی به نام راینا ورکمن نام می‌برد که پس از دریافت مدرک خود از دانشگاه نیویورک پیشنهاد پیوستن به شرکت حقوقی بین‌المللی «وینستون و استراون» را دریافت کرد، اما در بحبوحه حملات اسرائیل به غزه به دلیل به اشتراک گذاشتن این پست که «اسرائیل مسئولیت کامل این تلفات جانی عظیم را بر عهده دارد»، این شرکت پیشنهاد شغلی‌اش را پس گرفت و گفت عقاید او عمیقا با ارزش‌های شرکت در تضاد است.»

وقتی معلمان منتقد اسرائیل تنبیه می‌شوند

تبعات آزادی بیان درباره فلسطین دامن معلمان را هم گرفته، آن هم در اسرائیل. «ان پی آر»، رادیو ملی سراسری آمریکا، چندی پیش از اخراج یک معلم به دلیل پست‌های حمایت از حقوق فلسطینیان خبر داد و گفت: «پس از ٣٥ سال تدریس در تل‌آویو، دیدگاه‌های طرفدار فلسطینی معلم تاریخ دبیرستان اسرائیلی، منجر به کارزاری برای اخراج او شد. می‌یر باروچین (Meir Baruchin) از کارش اخراج شد، نه به دلیل آنچه درس می‌داد، بلکه برای آنچه در فیس‌بوک می‌نوشت. باروچین می‌گوید که او صرفا در تلاش بود که بگوید فلسطینیان هم انسان هستند.»

محروم کردن هنرمندان مطرح از پروژه‌های سینمایی

اخراج و توبیخ به دلیل حمایت از فلسطین دامنگیر رسانه‌ها هم شده است. در اوایل حمله اسرائیل به غزه گاردین در مطلبی با عنوان «شخصیت‌های سرشناس آمریکایی به دلیل طرفداری از فلسطین با واکنش و اخراج مواجه می‌شوند» و «از سردبیران مجلات گرفته تا عوامل هالیوود، حامیان فلسطین با توبیخ گسترده‌ روبه‌رو هستند»، نوشت: «دیوید ولاسکو، سردبیر مجله Artforum، پس از اینکه نامه سرگشاده او با امضای همکارانش در واکنش به جنگ اسرائیل در غزه و حمایت از فلسطین در این مجله انتشار یافت، اخراج شد. ولاسکو خواستار آتش‌بس شده بود و اسرائیل را مسئول آغاز نسل‌کشی در غزه می‌دانست.» در همان زمان مجله تایم هم در گزارشی با عنوان «ملیسا باررا، سوزان ساراندون و دیگران شغل خود را در هالیوود به دلیل واکنش در مورد جنگ اسرائیل و حماس از دست می‌دهند»، نوشت: «جنگ اسرائیل و حماس باعث ایجاد شکاف روزافزون در هالیوود شده است، نهادی که مدت‌ها به این شهرت داشت که تحت سلطه لیبرال‌هایی بود که عقاید سیاسی مشابهی دارند. کسانی که صراحتا از فلسطینی‌ها حمایت و با اقدامات نظامی اسرائیل در غزه مخالفت کردند، با واکنش‌ مواجه شدند.»

حمایت قانونی از  اخراج‌شدگان در آمریکا وجود ندارد

نشریه «پولتیکو» نیز پس از موج اخراج و تهدید علیه حامیان فلسطین در گزارشی با عنوان «این شبیه مک‌کارتیسم جدید است: چگونه جنگ اسرائیل و حماس محدودیت‌های آزادی بیان را بازتعریف می‌کند»، نوشت: «در عصر شبکه‌های اجتماعی، آیا کارفرمایان حق دارند کارمندان را به دلیل عقاید سیاسی‌شان اخراج کنند؟ کارشناسان آزادی بیان می‌گویند قوانین در مقابل چشمان ما در حال تغییرند.» این نشریه با اشاره به اخراج مایکل آیزن پس از بازنشر یک مقاله طنز در انتقاد از اسرائیل، از سمت سردبیری مجله علمی eLife و توبیخ ماها دخیل، یکی از مدیران ارشد مرکز استعدادهای درخشان هالیوود پس از بازنشر یک استوری در اینستاگرام که نشان می‌داد اسرائیل در حال نسل‌کشی است، از چندین دانشجوی حقوق یاد کرد که پس از انتقاد علنی از اقدامات اسرائیل، پیشنهادهای شغلی آنها لغو شد. ژنویو لی‌کی‌یر، یکی از دانشمندان برجسته حقوقی در دانشگاه شیکاگو که کارش بر تغییر معنای آزادی بیان در آمریکا متمرکز است، به پولتیکو گفت که این وضعیت شبیه مک‌کارتیسم جدید است. این استاد حقوق در پاسخ به این سوال پولتیکو که آیا قانون از افرادی که به دلیل عقاید سیاسی خود اخراج می‌شوند، حمایت می‌کند؟ گفت: «هنوز هیچ قانون فدرالی وجود ندارد. در نیمی از ایالت‌ها شما هیچ حمایتی ندارید و در بسیاری از ایالت‌های دیگر، حمایت بسیار بسیار محدودی وجود دارد.»

نابودی تصویر آزادی بیان آمریکایی

او درباره آینده آزادی بیان در آمریکا به پولتیکو گفت: «من واقعا نگران آینده هستم. می‌دانیم که پس از حملات ١١ سپتامبر، این کشور نه تنها وارد دوره جنگ، بلکه وارد دوره سرکوب نیز شد و زیرساخت‌های آن سرکوب تا امروز ادامه دارد. بنابراین، نه تنها به دلایل تاریخی، بلکه به این دلیل که شاهد تهدیدات جدی برای نهادهایی هستیم که از آزادی بیان محافظت می‌کنند، نگرانم. دانشگاه‌ها برای مدت طولانی در معرض تهدید بوده‌اند. شاهد قوانینی هستیم که تحریم‌هایی را علیه کسانی وضع می‌کند که در کمپین‌های تحریم اسرائیل شرکت می‌کنند. بنابراین، به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای جلوگیری از بیان انواع خاصی از دیدگاه‌ها -در بسیاری موارد دیدگاه‌های طرفدار فلسطین- بسیج، سازماندهی و تنظیم می‌شوند.»

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.