ارائه بیش از 119 هزار خدمت درمانی به حجاج ایرانی

ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال ‌احمر در حج تمتع ۱۴۰۳؛ با صدور اطلاعیه‌ای، از ارائه بیش از 119 هزار خدمت بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی در عربستان تا امروز خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال ‌احمر؛ مرکز پزشکی حج و زیارت به عنوان متولی اصلی ارائه خدمات بهداشت و درمان به زائران ایرانی در مراسم حج تمتع، جزئیات ارائه خدمات به زائران را از ابتدای عملیات درمانی حج تا پایان روز 15 خردادماه به شرح زیر اعلام کرده است:

1-از شروع عملیات درمانی و بهداشتی هلال ‌احمر در حج تمتع سال جاری، 119 هزار و 331 خدمت به زائران ارائه شده که شامل 3730 ویزیت تخصصی، 357 مورد بستری، 5425 مورد خدمات پاراکلینیک، 37 هزار و 448 مورد خدمات پرستاری، 19 هزار و 901 مورد خدمات داروخانه، 3019 مورد خدمات مددکاری و انتقال، 49 هزار و 410 مورد خدمات ویزیت در مطب‌ها بوده است. در حال حاضر 25 زائر در بیمارستان هلال ‌احمر و 16 زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

2-کادر درمان و پزشکان هلال ‎احمر ایران، آماده ارائه خدمات به حجاج در منا و صحرای عرفات هستند. طبق تعاملات صورت پذیرفته و مشارکت مؤسسه مطوفیه حجاج ایرانی در عربستان، ٩ مرکز درمانی و 2 بیمارستان صحرایی با تجهیزات کامل در منا و صحرای عرفات برپا خواهد شد. در مشعرالحرام نیز که زائران آقا، شب بیتوته می‌‎کنند، درمانگاه هلال ‌احمر برپا می‌شود. همچنین یک دستگاه آمبولانس در اختیار درمانگاه‌های هلال‌ احمر جمهوری اسلامی ایران برای خدمت به زائران قرار می‎گیرد.

3- با توجه به این که دمای هوا در عربستان به بیش از 40 درجه رسیده و گرمازدگی، شایع‌ترین عامل مراجعه زائران به مراکز درمانی هلال احمر است، توصیه می‌شود که زائران حتی قبل از سفر به عربستان، نوشیدن مایعات فراوان را رعایت کنند تا دچار گرمازدگی نشوند.

4- بیش از 18 هزار حاجی ایرانی شرکت‎کننده در مراسم حج، مبتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون و دیابت هستند، که لازم است این حجاج علاوه بر اطلاع وضعیت بیماری به مدیر کاروان، داروهای خود را سروقت مصرف کرده و به هیچ عنوان زمان مصرف آنها را جابه‌جا نکنند.

5-گفتنی است که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، ۳۸۰ نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال‌ احمر برای خدمت به زائران کشورمان عازم عربستان می‌شوند. (به ازای هر ۶۰۰ زائر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه دهند.) این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امداگران و … هلال احمر با فعالیت 24 ساعته در مراکز متعدد، آماده خدمت‌رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی هستند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.