اعتراض کارمندان گوگل به فعال شدن نسل‌کشی مبتنی بر هوش مصنوعی

آزادی بیان به سبک غول فناوری آمریکا؛ اخراج ٥٠کارمند منتقد به همکاری با اسرائیل

[راضیه زرگری]موج اعتراضات ضد‌اسرائیلی و تجمعات حمایت از فلسطین در آمریکا بعد از دانشگاه‌ها به شرکت‌ها و صنف‌های مختلف رسیده است؛ به‌گفته یک گروه فعال به نمایندگی از کارمندان سابق، گوگل در ماه‌های اخیر بیش از ٥٠کارمند خود را در پی اعتراضات درون دفتری نسبت به قراردادهای رایانش ابری این شرکت با اسرائیل اخراج کرده است. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل در واکنش به این اعتراضات گفت که کارگران و کارمندان نباید تلاش کنند از شرکت به‌عنوان یک پلت فرم شخصی استفاده کنند. به گزارش واشنگتن پست، این اخراج پس از آن صورت گرفت که ٩کارمند در ١٦آوریل در جریان تحصن در دفاتر گوگل در شهر نیویورک و سانی ویل کالیفرنیا دستگیر شدند.

  دفاع گوگل از اخراج کارمندان مخالف اسرائیل

گوگل اعلام کرد کارکنان اخراج شده «مستقیماً در فعالیت‌های مخرب شرکت دست دارند. گوگل در بیانیه‌ای به USA TODAY گفت: «تحقیقات ما در مورد این رویدادها اکنون به پایان رسیده و ما به‌کار کارکنان دیگری که مشخص شد مستقیماً در فعالیت‌های مخرب شرکت داشته‌اند، خاتمه داده‌ایم. تک‌تک کسانی که مشمول قطع همکاری شده‌اند، شخصاً و به‌طور قطع در فعالیت‌های مخرب در داخل ساختمان‌های ما شرکت داشتند. ما با دقت این موضوع را چندبار تأیید کرده‌ایم.»به نوشته یو.اس.ای تودی، اعتراضات در گوگل -مانند اعتراضات در دانشگاه کلمبیا و سایر کالج‌ها در سراسر ایالات متحده -در پی جنایت‌های اسرائیل به غزه و بحران انسانی متعاقب آن شکل گرفته و گسترده‌تر شده است. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، ١٨آوریل در یک اعلامیه تعهد سازمان در وبلاگ گوگل به موضوع این اعتراضات پرداخته و مدعی شد: «ما فرهنگِ پذیرش بحث‌های پر جنب و جوش و آزاد داریم که به ما امکان می‌دهد محصولات شگفت‌انگیزی ایجاد کنیم و ایده‌های عالی را به عمل تبدیل کنیم.اما در نهایت ما یک محل کار هستیم و سیاست‌ها و انتظارات ما روشن است.»

 

از اخراج محقق ارشد هوش مصنوعی تا اخراج مهندس رایانش ابری

پیچای مدعی شد قراردادهای رایانش ابری گوگل با رژیم اسرائیل، یک بیزینس است و بسترهای متعلق به شرکت مکانی برای خرابکاری و اقداماتی نیست که همکاری‌ها را مختل یا احساس ناامنی ایجاد کند. به نوشته یو.اس.ای تودی، اخراج کارمندان گوگل در گذشته نیز مورد توجه قرار گرفته؛ ازجمله اخراج یک محقق ارشد هوش مصنوعی در سال ٢٠٢٠ که منتقد سیاست های این شرکت بود. به علاوه CNBC گزارش داد که اخیراً، این شرکت یک مهندس Google Cloud را اخراج کرد به این دلیل که سخنرانی مدیرعامل کسب‌وکار اسرائیلی گوگل در یک رویداد فناوری در ماه مارس در نیویورک را مختل کرده بود. چهارم مارس، یکی از کارکنان بخش رایانش ابری گوگل، نسبت به یک سخنرانی کلیدی در نیویورک توسط مدیرعامل کسب‌وکار بخش اسرائیل گوگل، واکنش مخالفت‌آمیز نشان داد و گفت: «من از ساخت فناوری که نسل کشی اسرائیل را تقویت می‌کند خودداری می‌کنم.» او در این کنفرانس سخنان باراک رجف، مدیرعامل گوگل «اسرائیل» را قطع کرد و گفت که ابزار فناوری نباید برای نظارت بر نسل‌کشی علیه فلسطینیان مورد استفاده قرار گیرد.

 

فعال شدن نخستین نسل کشی مبتنی بر هوش مصنوعی در جهان

کمپین«No Tech for Apartheid»  بیانیه‌ای را علیه گوگل به‌دلیل اخراج کارمند مهندس نرم افزار ابری که علیه پروژه مشترک مبتنی بر فناوری با اسرائیل به نامNimbus صحبت کرده بود، در شبکه مجازی ایکس منتشر و گوگل را متهم کرد که «اولین نسل کشی مبتنی بر هوش مصنوعی در جهان» را از طریق این پروژه فعال کرده است.

 

کارمندان گوگل این غول فناوری را تأیید نمی‌کنند

بیانیه کمپین مزبور تأکید کرده که این کارمندان افتخار می‌کنند که اخراج شوند. در ادامه این بیانیه به ریاکاری گوگل اشاره شده و آمده است: «درحالی‌که گوگل اهمیت «ارزش‌های دمکراتیک» را در محل کار تبلیغ می‌کند، آزادی بیان را متوقف کرده و بحث و مخالفت را در میان کارگران درون شرکت خاموش می‌کند.» در بیانیه همچنین تأکید شده است: «اهداف گوگل واضح است: این شرکت تلاش می‌کند کارکنان را ساکت کند تا نارسایی‌های اخلاقی خود را پنهان کند. گوگل نخستین نسل کشی مبتنی بر هوش مصنوعی در جهان را از طریق پروژه Nimbus امکان پذیر می‌کند.کارمندان سابق گوگل می‌گویند به‌خاطر حمایت از غزه و فلسطین از کار برکنارشده‌اند و به این اخراج افتخار می‌کنند.» کمپین علیه آپارتاید اسرائیل در بیانیه‌اش افزوده است: «هنگام اخراج این کارمندان شجاع، از احساس آنها پرسیدم که یکی از آنها در پاسخ گفت: مفتخرم که به‌خاطر امتناع از همدستی در نسل کشی اخراج شدم.» براساس گزارش CNBC این یک لحظه بد دیگر برای Google است که در سال‌های اخیر درگیر جنگ‌های سیاسی و فرهنگی بوده است و برای سرکوب اعتراض کارکنان تلاش کرده است. سایت WIRED در ٥مارس گزارش داد که بیش از ٦٠٠کارمند در گوگل نامه‌ای را امضا کردند و از بخش بازاریابی گوگل خواستند تا حمایت مالی خود را از کنفرانس سالانه ترویج صنعت فناوری اسرائیل به نام Mind the Tech در نیویورک قطع کنند. «لطفاً از Mind the Tech کنار بکشید، عذرخواهی کنید و در کنار کارمندان Google و مشتریانی باشید که از جنایت‌های اسرائیل در غزه ناامید هستند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.