جایگاه فلسطین در برنامه انتخاباتی حزب کارگر انگلیس!

منابع انگلیسی می‌گویند که حزب کارگر این کشور قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات پیش ‌ِرو، به‌ رسمیت شناختن کشور فلسطین را جزو برنامه‌های خود داشته باشد.

به گزارش شهروند آنلاین، روزنامه گاردین به نقل از منابع مطلع نوشت که پیش‌بینی می‌شود حزب کارگر در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی انگلیس، شناسایی کشور فلسطین را در زمان مناسب خود و در چارچوب «گفت‌و‌گوهای صلح» در برنامه خود داشته باشد.

«ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس در تاریخ 3 خرداد اعلام کرد که با موافقت پادشاه این کشور، پارلمان منحل می‌شود و انتخابات سراسری در تاریخ چهارم جولای (پنجشنبه، 14 تیر ماه) برگزار خواهد شد؛ در این میان مساله حمایت از اسرائیل و موضوع فلسطین از اصلی‌ترین مباحث مرتبط با سیاست خارجی انگلیس در این انتخابات است.

در این خصوص «کر استارمر» رئیس‌ حزب کارگر پیش از این در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا فلسطین باید به‌عنوان کشور به‌ رسمیت شناخته شود، به شبکه بی‌بی‌سی گفته بود: «بله، چنین فکر می‌کنم و به ‌نظرم به‌رسمیت شناختن فلسطین به‌عنوان کشور بسیار مهم است».

او نیز گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات قصد دارد در چارچوب مذاکرات موسوم به «صلح»، در زمان مناسب کشور فلسطین را به‌ رسمیت بشناسد.

در مقابل نیز دیوید کامرون، وزیر امور خارجه انگلیس (از حزب محافظه‌کار) در ماه ژانویه گفته بود که اگر فلسطینی‌ها «پیشرفت‌های برگشت‌ناپذیر» در اجرای راه‌حل دودولتی نشان دهند، لندن ممکن است به‌طور رسمی کشور فلسطین را به ‌رسمیت بشناسد.

طرح موضوع شناسایی کشور فلسطین در انگلیس در حالی است که پیش از این تعدادی از کشورها از جمله اسپانیا، نروژ، ایرلند و در جدیدترین مورد کشور اسلوونی کشور فلسطین را به‌رسمیت شناخته‌اند؛ این موضوع به‌شدت موجب خشم مقامات رژیم اسرائیل شده است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.