چگونه آب برای یک میلیون نفر پایدار شد؟

با بهره‌برداری از آب‌شیرین‌کن غیرساحلی به ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز، آب آشامیدنی بخشی از شهر زاهدان و شهرها و روستاهای شمال استان سیستان ‌و بلوچستان تأمین شد، به‌طوری که جمعیتی بالغ بر یک ‌میلیون نفر از برکات این پروژه بهره‌مند شدند.

به گزارش شهروند آنلاین، روز گذشته بزرگ‌ترین آب‌شیرین‌کن غیرساحلی (خشکی) جهان در استان سیستان‌وبلوچستان به‌ بهره‌برداری رسید.

آبرسانی به زاهدان و سیستان از منطقه دشتک با هدف تضمین پایداری و کیفیت آب آشامیدنی زاهدان و شهرها و روستاهای منطقه سیستان شامل احداث آب‌شیرین‌کن، حفر و تجهیز چاه و اجرای خطوط انتقال آب و برق توسط شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، احداث پست 35مگاوات، نصب ترانس و ایستگاه پمپاژ کمکی جهت انتقال آب به سیستان است.

در این خصوص حفر و تجهیز 15 حلقه چاه عمیق در محدوده حرمک با امکان برداشت آب به میزان 450 لیتر بر ثانیه، حفر و تجهیز 35 حلقه چاه عمیق در محدوده هامون هیرمند با امکان برداشت آب لب‌شور به میزان 1250 لیتر بر ثانیه، حفر و تجهیز 15 حلقه چاه عمیق در محدوده شیله با امکان برداشت آب لب‌شور به میزان 400 لیتر در ثانیه، حفر و تجهیز 8 حلقه چاه عمیق به ‌منظور رزرو دوران بهره‌برداری در منطقه هامون هیرمند و اجرای خطوط انتقال آب در مجموع به‌طول 95 کیلومتر از قطر 200 تا 800 میلیمتر صورت گرفت.

این اقدامات در مجموعه طرح‌های اضطراری آب رسانی به منطقه سیستان و شهر زاهدان بوده و با تکمیل این اقدامات، امروز آب شربی پایدار و باکیفیت برای مردم این مناطق تأمین شده است.

علاوه بر اجرای طرح‌های کوتاه‌مدت که هم‌اکنون شاهد بهره‌برداری از آن هستیم، با اجرای طرح‌های میان‌مدت و بلندمدت که در مراحل مختلف اجرا قرار دارند، آب شرب مردم این مناطق تا افق بلندمدت پایدار خواهد شد و بسترهای لازم برای رشد جمعیت و توسعه اقتصادی این مناطق از باب دسترسی به منابع پایدار آب فراهم می‌شود./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.