رأی سنای روسیه به قرارداد آزاد تجاری ایران و اوراسیا

شورای فدراسیون (سنای) روسیه قانون توافقنامه تجارت آزاد بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) و ایران را تصویب کرد.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از خبرگزاری تاس، شورای فدراسیون (سنای) روسیه قانون توافقنامه تجارت آزاد بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) و ایران را تصویب کرد.

این سند در 25 دسامبر 2023 در سن پترزبورگ امضا شد و انتظار می‌رود جایگزین توافقنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین طرفین در 17 مه 2018 شود.

این توافقنامه قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو آن و ایران را به شکلی ارائه می‌دهد که “تا حد امکان نزدیک به قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) باشد.

این قوانین شامل مواردی از جمله اصل “ملت بهین‌دوست”، استفاده از اقدامات حفاظتی و اداره گمرکی، امتناع از اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های کمی در واردات کالا و همچنین مقرراتی است که شامل استانداردهای اساسی WTO در زمینه‌های دامپزشکی، بهداشتی و بهداشت گیاهی می‌شود.

این موافقتنامه علاوه بر قوانین استاندارد سازمان تجارت جهانی، شامل تعهدات دیگری که در اتحادیه اقتصادی اوراسیا اعمال می‌شوند، نیز هست.

این تعهدات برای اطمینان از یک دوره انتقال 180 روزه از انتشار تا لازم‌الاجرا شدن مقررات فنی صورت گرفته است.

طبق اسناد ضمیمه این قانون، این تعهدات “شفافیت… تجارت ایران را افزایش می‌دهد و شرایط نظارتی را با شرایط اتحادیه اقتصادی اوراسیا که در حال حاضر بر اساس همین اصول عمل می‌کند، مطابقت می‌دهد.

این توافقنامه همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله استخراج، فرآوری و استفاده از مواد معدنی، بهره‌وری انرژی، تحقیق و نوآوری، آموزش، پزشکی، حمل و نقل، مخابرات، زیرساخت‌های حمل و نقل و لجستیک و کریدورهای حمل و نقل را پیش‌بینی کرده است.

این سند همچنین یک رژیم تجارت ترجیحی را “برای حدود 87 درصد از طیف محصولات فعالیت‌های اقتصادی خارجی” ایجاد می‌کند.

قانونگذاران بر این باورند که اجرای این توافق به صادرکنندگان روسی اجازه می‌دهد سالانه حدود 300 میلیون دلار در عوارض گمرکی صرفه‌جویی کنند. انتظار می‌رود این توافق به توسعه بیشتر همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران کمک کند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.