پاسخ به شائبه مهندسی انتخابات

طحان نظیف: کف یا سقف تعداد افراد تأییدصلاحیت‌‌شده وجود ندارد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما پرونده تک‌تک افراد را در جلسات بررسی می‌کنیم و این‌طور نیست که تعداد افراد تأییدشده را از قبل مشخص کرده باشیم یا اینکه کف یا سقفی برای افراد تأییدصلاحیت‌‌شده در نظر گرفته باشیم.

به گزارش شهروند آنلاین، هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره فشارهایی که به شورای نگهبان در ارتباط با تأیید صلاحیت‌ها وارد می‌شود، گفت: مردم شورای نگهبان را به‌خوبی می‌شناسند، مبنای ما در شورای نگهبان قانون است و تمام تلاش ما بر این است که قانون را مبنای عمل قرار دهیم و هیچ سفارشی از سمت هیچ شخص یا جریانی در کار شورای نگهبان اثر نمی‌گذارد، اتفاقاً یکی از هجمه‌ها و انتقاداتی که به شورای نگهبان وارد می‌شود این است که چرا هیچ‌گاه تحت تأثیر جریانات سیاسی قرار نمی‌گیرد.

او در پاسخ به این سؤال؛ “آیا این گزاره که تعداد کاندیداهای تأییدصلاحیت‌شده از قبل مشخص است و به صداوسیما پیش از پایان تأیید صلاحیت‌ها گفته می‌شود که مثلاً برای مناظرات 6 یا 7 صندلی در نظر گرفته شود، درست است؟” عنوان کرد: ما پرونده تک‌تک افراد را در جلسات بررسی می‌کنیم و این‌طور نیست که تعداد افراد تأییدشده را از قبل مشخص کرده باشیم یا اینکه کف یا سقفی برای افراد تأییدصلاحیت‌‌شده در نظر گرفته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به این سؤال؛ “آیا این مساله که به برخی از نامزدها پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان اطلاع داده می‌شود که از ادامه رقابت‌ها انصراف دهند یا به‌عکس به آنها گفته شود که احتمال تأیید آنها بالاست، درست است؟” گفت: ممکن است یکی از نامزدها به هر یک از اعضای شورای نگهبان مراجعه کند و نظر شخصی او را درباره خود جویا شود و ممکن است آن عضو شورای نگهبان نیز نظرش را درباره آن نامزد بیان کند ولی این دلیل بر آن نیست که 11 عضو دیگر شورای نگهبان نیز با یکدیگر هم‌نظر باشند، بنابراین این‌گونه مباحث نمی‌تواند خیلی دقیق باشد.

طحان نظیف در پاسخ به این مطلب که برخی‌ها می‌گویند شورای نگهبان انتخابات را مهندسی می‌کند، خاطرنشان کرد: ما نگاه حزبی، جناحی و گروهی به افراد نداریم و اساساً افراد را فارغ از خاستگاه سیاسی‌ آنها بررسی می‌کنیم. بعد از احراز صلاحیت افراد است که گروه‌ها و جریان‌های سیاسی می‌توانند نامزدها را به‌ عنوان نامزد مورد حمایت خود معرفی کنند.

او در ادامه درباره اینکه چرا دلیل عدم ‌احراز صلاحیت نامزدها اعلام عمومی نمی‌شود، گفت: ما نکاتی را که نسبت به افراد در جلسه مطرح می‌شود، با خودِ نامزدها یا به ‌شکل حضوری یا تلفنی در میان می‌گذاریم ولی نسبت به انتشار عمومی نیاز به مجوز قانونی داریم که در قانون فعلی چنین اجازه‌ای به ما داده نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال؛ “چرا برخی افراد که صلاحیت آنها برای کاندیداتوری ریاست ‌جمهوری احراز نمی‌شود، مدتی بعد برای یک سمت مدیریتی دیگر منصوب می‌شوند؟‌” عنوان کرد: ممکن است یک فرد وزیر خوبی باشد و در حوزه مدیریتی خود نیز عملکرد خوبی داشته باشد ولی همین آدم نتواند کشور را اداره کند، لذا عدم ‌احراز صلاحیت افراد برای نامزدی ریاست‌ جمهوری لزوماً به‌ معنای آن نیست که آن فرد مشکلی داشته است.

طحان نظیف درباره اینکه “آیا ممکن است شرایط کسانی که در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست‌ جمهوری صلاحیت‌شان رد یا تأیید شده است، برای انتخابات پیش ‌ِرو تغییر کند؟” تصریح کرد: ما در هر دوره و برای هر انتخاباتی، بررسی صلاحیت را نسبت به افراد داریم، بنابراین امکان رد و یا تأیید افراد در هر دوره‌ای وجود دارد.

او در پاسخ به این سؤال؛ “آیا رأی اعضای شورای نگهبان متفاوت است؛ یعنی مثلاً اگر آقای جنتی نسبت به یکی از نامزدها نظری داشته باشد، این مساله روی رأی سایر اعضای شورای نگهبان اثر می‌گذارد؟” گفت: اساساً به این مرحله نمی‌رسد چرا که رأی‌گیری به ‌شکل مخفی است. البته آیت‌الله جنتی این دقت نظر را دارند که اعضا مستقل هستند. اعضا در جلسه بررسی نظرات و استدلال‌های خود را مطرح می‌کنند ولی این‌طور نیست که حتی توصیه‌ای از طرف یکی از اعضا نسبت به کاندیدایی مشخص در جلسه بیان شود./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.