نقش پدرخوانده‌ها در تعطیلی نظام مهندسی ساختمان تهران

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع مدیریت یکپارچه در تهران، گفت: پدرخوانده‌ها سازمان نظام مهندسی تهران را به تعطیلی کشانده‌اند.

به گزارش شهروند آنلاین، حمزه شکیب در نشست خبری یادآور شد: 620 هزار عضو در 31 استان، سازمان نظام مهندسی مستقر است و در اکثر شهرها دفتر نمایندگی داریم که مهندسان برای طراحی، نظارت، اجرا و تمام خدمات مهندسی فعالیت دارند.ایران یک کشور در حال توسعه است که ساخت و سازها در آن الان خیلی رونق دارد. حجم کارهای نظام مهندسی ساختمان چرخه مالی بسیار بزرگی دارد.

او یادآور شد: 30 سال از تاسیس سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌گذرد و این سازمان طی سه دهه اخیر عملکردهای متفاوتی داشته است. در ابتدا در استان‌ها سازمان نظام مهندسی ساختمان شکل گرفت. در دوره دوم اتفاقاتی افتاد که به سازمان نظام مهندسی هویت داد. با توجه به بروز زلزله‌های مخرب، شرایطی ایجاد شد که موقعیت بهتری برای سازمان نظام مهندسی لحاظ شد.

او ادامه داد: دوره سوم از سال 92 تا امروز سپری شده است. در این دوره مالکان ملزم شدند که به حساب سازمان نظام مهندسی ساختمان پول واریز کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، گفت: از دوره ششم هیات مدیره به بعد، اداره سازمان نظام مهندسی از حالت قبلی خارج شد و بیشتر شرکت‌ها هیات مدیره سازمان را تعیین می‌کردند.  به همین دلیل کارها عمدتاً توسط این شرکت‌ها انجام می‌شد و خیلی تلاش شد این روابط تغییر کند.

شکیب یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی عمده هیات مدیره دوره ششم استان تهران را رد صلاحیت کرد. این کار به دلیل توزیع کار صورت گرفت. دور هفتم این افراد رد صلاحیت شده حضور نداشتند اما دوره هشتم مجدداً با استفاده از برخی افراد در هیات مدیره حضور داشتند.

او اضافه کرد: در دوره جدید که بنده حضور دارم، اولین کاری که انجام شد تلاش برای رفع مشکل به لحاظ سیستمی بود. بر این اساس، سامانه جامع یکپارچه‌ای از اردیبهشت سال گذشته راه‌اندازی شد که تا شهریور امسال قرارداد آن ادامه دارد.او با بیان اینکه این سامانه در اختیار سازمان استان‌ها، شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی قرار ندارد، گفت: از 620 هزار عضو سازمان مهندسی حدود 570 هزار در این سامانه عضو شده‌اند.

او از راه‌اندازی سامانه شورای انتظامی در 15 استان خبر داد و با بیان اینکه تا چند هفته آینده این سامانه در سایر استان‌ها راه‌اندازی خواهد شد، گفت: از 15 تیرماه در سراسر کشور سامانه یکپارچه به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اعلام اینکه هیات مدیره سازمان‌ها را پدرخوانده‌ها تعیین می‌کردند، اضافه کرد: افرادی که ماهانه میلیارد تومان درآمد دارند، در برابر راه‌اندازی سامانه به شدت مقاومت می‌کنند.

شکیب گفت: در تهران 80 درصد ارجاع کار به حداکثر 3 درصد می‌رسید که این فرآیند را با سامانه جامع مدیریت یکپارچه سازمان نظام مهندسی ساختمان اصلاح کرده‌ایم.

او با اعلام اینکه با سامانه مذکور هر عضو حق عضویت را پرداخت می‌کند که به صورت آنلاین سهم سازمان استان را واریز می‌کند، اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیات مدیره، در حال حاضر سهم سازمان 2.5 درصد از درآمد است که از سوی اعضا پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از عملیاتی شدن سامانه جامع مدیریت یکپارچه سازمان مهندسی ساختمان استان تهران خبر داد و با اشاره به اینکه سامانه شهرستانهای تهران و شهر تهران را یکپارچه کردیم، افزود: به دلیل سامانه‌ای شدن، برخی استان‌ها از جمله تهران، البرز و مازندران با مقاومت در برابر این سامانه روبه‌رو هستیم.در استان تهران بیش از  50 روز است که نتوانسته‌ایم جلسه‌ای برگزار کنیم. تعدادی در هیات مدیره هستند که جلسات را از حد نصاب می‌اندازند.

شکیب گفت: در واقع 9 نفر هیات مدیره تهران با هماهنگی یکدیگر جلسات را آبستراکسیون می‌کنند. متاسفانه وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان دستگاه نظارتی به صورت جدی به این ماجرا وارد نشده است و باید این افراد به شورای انتظامی معرفی شوند.به این افراد نامه زدم و گفتم که سازمان نظام مهندسی را تعطیل کرده‌اید ،در این صورت نیز سازمان نظام مهندسی ساختمان باید منحل شود.

او با بیان اینکه پدرخوانده‌ها اراده حاکمیت را برعهده گرفته‌اند، تصریح کرد: راهکار جلوگیری از این وضعیت رد صلاحیت پدرخوانده‌ها نیست، چراکه این افراد در دوره‌های بعدی هیات مدیره‌ها سه چهار نفر را وارد کرده‌اند. بنابراین راهکار سامانه یکپارچه است.

او بیان کرد: به‌عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام می‌کنم  در سازمان‌های نظام مهندسی استان تهران و مازندران فساد ریشه گسترانده است، تاکید کرد: پدرخوانده‌ها حتی برای بنده هم پرونده‌سازی کرده‌اند. این در حالی است که 30 سال است پروانه دارم، اما یک متر هم کار نگرفته‌ام. این افراد آنقدر پول دارند که هر کاری را می‌توانند انجام دهند.

او تاکید کرد: چرا با 9 عضو هیات مدیره استان تهران مماشات می‌شود، چرا اعضای علی‌البدل جایگزین این افراد نمی‌شوند؟/تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.