۹۹ درصد اراضی ملی کشور حدنگاری شد

ثبت بیش از ۵ هزار شرکت توسط اتباع خارجی

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک از حدنگاری ۸۸ درصد عرصه‌های کشور خبر داد و گفت: از ۱۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار اراضی ملی تاکنون ۱۳۵ میلیون هکتار یعنی ۹۹ درصد آن حدنگاری شده و اسناد حدنگار آن‌ نیز صادر شده است.

به گزارش شهروند آنلاین، صفدر کشاورز روز شنبه در نشست خبری درباره اجرای قانون حدنگار با تفکیک آمار اراضی حدنگاری شده، افزود: در مورد اراضی ملی از ۱۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار تاکنون ۱۳۵ میلیون هکتار یعنی ۹۹ درصد آن حدنگاری شده و اسناد حدنگار آن‌ هم صادر شده است.

کشاورز ادامه داد: از ۱۵ میلیون و ۱۵۶ هزار هکتار عرصه‌های زراعی و کشاورزی هم ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار یعنی ۶۶ درصد عرصه‌های کشاورزی نقشه‌های حدنگاری تهیه و اسناد آنها صادر شده است.

او اضافه کرد: در بافت مسکونی شهری از هفت میلیون و ۲۲۲ هزار و ۶۵۹ قطعه تثبیت شده در بانک کاداستر، برای پنج میلیون و ۷۷۹‌ هزار و ۵۹۷ قطعه سند حدنگار صادر شده، همچنین در بافت مسکونی روستایی از یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۴۶ قطعه تثبیت شده در بانک کاداستر، برای یک میلیون و ۴۹۰ هزار قطعه اسناد حدنگار صادر شده است.

او افزود: همچنین از مجموع ۳۸۰ هزار و ۱۷۳ هکتار در اختیار نیروهای مسلح، برای ۲۶ هزار و ۵۱۶ قطعه معادل ۹۶ درصد اراضی تحت مالکیت و در اختیار نیروهای مسلح، نقشه حدنگاری صادر شده و در املاک اوقافی و اراضی متصرف‌ و منفعتی اوقاف که اجاره داده شده‌اند هم از مجموع ۸۲۸ هزار و ۸۶۲ رقبه، برای ۸۰ درصد سند مالکیت حدنگاری صادر شده است.

شناسایی ۳۱۰ پلاک اصلی کثیرالشاکی و پرحاشیه

کشاورز خاطرنشان کرد: سازمان ثبت برای رفع مشکلات و رفع چالش‌های ثبتی اقدام به شناسایی پلاک‌های کثیرالشاکی و پرحاشیه کرده است که ۳۱۰ پلاک اصلی در سراسر کشور شناسایی شده‌اند تا مشکلاتی که از سال‌های گذشته ایجاد شده بود مرحله به مرحله با استفاده از ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت‌المال و شورای قضایی برطرف شوند.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: از جمله مشکلی که در آباده طشک در استان فارس بود که مشکل پلاک ثبتی مردم با دولت رفع و اسناد املاک مردم صادر شد. در اسلام‌آباد استان البرز هم مردم مشکلی با شهرداری داشتند با مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان بیش از ۶ هزار سند مالکیت صادر شد.

او گفت: در استان اردبیل ۷۲ هکتار اراضی در اختیار شرکت کشت و صنعت مغان بود که ۴۱ روستا داخل آن بودند و با پیگیری سازمان ثبت برای آنها امکان صدور سند فراهم شد. مواردی هم در عسلویه و جزیره قشم بود که در جریان سفر رئیس قوه قضاییه با استان‌های جنوبی موضوع مطرح و بل پیگیری‌های انجام شده، حل شدند.

ثبت بیش از ۸۱ هزار واقعه ازدواج

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین درباره ثبت واقعه ازدواج و طلاق گفت: در دو ماهه نخست سال جاری، تعداد ۸۱ هزار و ۴۲۸ واقعه ازدواج و ۲۸ هزار و ۸۳۴ واقعه طلاق ثبت شده است.

او اظهار داشت: در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۲، تعداد ۸۹ هزار و ۸۸۸ واقعه به ثبت رسیده و در دو ماه نخست امسال تعداد ۸۱ هزار و ۴۲۸ واقعه ازدواج ثبت شده است.

کشاورز ادامه داد: تعداد واقعه طلاق در دو ماه نخست سال گذشته ۲۸ هزار و ۳۵۵ مورد بوده که در مدت مشابه امسال، ۲۸ هزار و ۸۳۴ مورد واقعه طلاق ثبت شده است.

او درباره صدور اجراییه مهریه نیز گفت: در دو ماه نخست سال جاری تعداد ۳۰ هزار و ۵۴۸ مورد اجراییه مهریه ثثبت شده است که در مدت مشابه سال قبل ۳۳ هزار و ۴۲۳ مورد اجراییه صادر شده بود که حاکی از کاهش ۹ درصدی در صدور اجراییه مهریه است.

حذف اسناد فیزیکی

کشاورز درباره اجرای طرح سند الکترونیکی گفت: باتوجه به وجود سه مرحله در اسناد مالکیت، ابتدا اسناد به صدور تک‌برگی صادر شدند و در ادامه در اسناد دفترچه‌ای بود اما از سال ۱۳۸۸ اسناد به صورت تک‌برگ حدنگاری تبدیل شدند و اکنون اقدام آخر حذف کامل اسناد فیزیکی و تبدیل به اسناد الکترونیکی است که در هفته قوه قضاییه این رویه اجرا خواهد شد.

آزمون سردفتری ۱۴۰۳ نیمه دوم امسال برگزار می‌شود

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی درباره زمان برگزاری آزمون سردفتری سال جاری گفت: با عنایت به اینکه در سال گذشته آزمون برگزار نشد، ثبت نام آزمون سردفتری ۲۱ تا ۲۷ اسفند سال قبل انجام شد و آزمون هم در ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار شد و مطابق پیگیری‌ها و توافق با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مقرر شده است تا حداکثر پس از دو ماه نتایج آن اعلام شود.

کشاورز ادامه داد: مقدمات و هماهنگی‌های لازم با سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری آزمون سردفتری ۱۴۰۳ انجام شده است و این آزمون در نیمه دوم امسال برگزار خواهد شد.

نقش مشاوران املاک در اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی با اشاره به ابلاغ قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول و نقش مشاوران املاک در اجرای این قانون اظهار داشت: مشاوران املاک همچنان نقش واسطه‌گری خود را انجام خواهند داد اما با دسترسی که سازمان ثبت اسناد برای مشاوران املاک فراهم خواهد کرد، آنها مفاد قرارداد را به دفاتر اسناد رسمی ارسال خواهند کرد.

او با تاکید بر اینکه قانون لازم‌الاجرا است، توضیح داد: تعیین تکلیف نقل و انتقالات عادی قبل از لازم‌الاجرا شدن این قانون موضوع مورد بحث است؛ به طوری که بسیاری از افراد قبل از لازم‌الاجرا شدن این قانون نقل و انتقالاتی را انجام داده بودند و هنوز املاک آنها فاقد سند بود که ماده ۱۰ این قانون به آن موارد اشاره دارد و برای تعیین تکلیف شدن این گونه املاک فاقد سند و املاکی که در گذشته نقل و انتقال آنها عادی انجام شده بود مقرر شد سامانه‌ای با عنوان ساماندهی به اسناد عادی توسط سازمان ثبت اسناد راه‌اندازی شود.

معاون امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: با راه‌اندازی سامانه ساماندهی به اسناد عادی و اعلام آن از سوی رئیس قوه قضاییه، دارندگان اسناد عادی باید مدارک، ادله و مستندات مربوطه را در این سامانه ظرف ۲ سال بارگذاری کنند و ظرف مدت ۲ سال پس از آن نیز پیگیری و اسناد عادی را تعیین تکلیف کنند تا بدین صورت یا سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود یا از طریق اداره ثبت اسناد نسبت به دریافت اسناد مالکیت پیگیری کنند یا اینکه از طریق مراجع قضایی با طرح دعوای حقوقی بتوانند نسبت به آن سند تعیین تکلیف لازم را از طریق مراجع قضایی انجام دهند.

کشاورز اظهار داشت: تبصره الحاقی به ماده ۱۰ نکته قابل توجهی است؛ به‌طوری که پیش‌بینی شد افرادی که ظرف آن ۲ سال در سامانه ساماندهی به اسناد عادی مستندات عادی خود را بارگذاری کردند و پس از آن ۲ سال برای تبدیل و تعیین تکلیف اسناد عادی اقدامات قانونی را انجام دادند، ولی ظرف ۲ سال تعیین تکلیف انجام نشد اینگونه افراد اجازه دارند تا حداکثر ۸ سال با همان مستندات عادی نقل و انتقال عادی انجام دهند ولی این کار را فقط در همان سامانه ساماندهی به اسناد عادی که مستندات خود را بارگذاری کردند می‌توانند انجام دهند.

او ادامه داد: سازمان ثبت اسناد به عنوان مجری اصلی این قانون از مدتی قبل با تشکیل کارگروه‌هایی شرایط و ابزار لازم را برای اجرای این قانون سعی کرده است که تامین کند. کارگروه‌هایی اعم از کارگروه املاک، کارگروه اسناد، کارگروه فناوری، کارگروه اطلاع‌رسانی همچنین کارگروه مشاورین املاک در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعریف شده است تا بتوانیم زمینه اجرای این قانون را تسهیل کنیم و مردم بتوانند با کمترین مشکل اسناد عادی خود را تبدیل به اسناد رسمی کنند.

معاون امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: هرگونه نقل و انتقال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون و سامانه‌ای که سازمان ثبت ایجاد خواهد کرد به‌صورت رسمی انجام می‌گیرد.

پیش بینی تدوین ۱۴ آیین‌نامه برای اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی درباره تعداد آیین‌نامه‌های قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول گفت: قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول مشتمل بر ۱۵ ماده است و پیش‌بینی شده است تا ۱۴ آیین‌نامه برای این قانون تدوین شود.

او ادامه داد: برای تسریع و هماهنگی و همگرایی با دستگاه‌هایی که نیازمند همکاری هستیم، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از هفته گذشته شورای راهبری اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول را تشکیل داد که این شورا با دعوت از ریاست دیوان عالی، دادستان کل و معاونین قوه قضاییه و مدیران دستگاه‌هایی که با سازمان ثبت هماهنگی دارند، فعالیت خود را آغاز کرد.

کشاورز توضیح داد: در ذیل شورای راهبری سه کارگروه اعم از شوراهای فناوری و آیین‌نامه‌ها و آموزش و اطلاع‌رسانی که مشتمل بر نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌هاست تشکیل شده که جلسات مستمر را پیگیری می‌کنیم‌ تا آیین‌نامه‌ها قبل از مهلت سه ماه و ۶ ماه که دارند، تدوین شوند.

فعالیت بیش از ۵ هزار شرکت ثبت شده توسط اتباع خارجی در کشور

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی درباره شرکت‌های ثبت شده توسط اتباع خارجی در کشور گفت: از سال ۱۴۰۰ تاکنون تعداد ۶ هزار و ۴۰۹ شرکت خارجی در کشور ثبت شده که اکنون پنج هزار و ۹۸۷ شرکت فعال هستند.

او ادامه داد: از زمان تصویب‌ قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۸۱ در مجموع هشت هزار و ۲۴۱ شرکت خارجی در کشور به ثبت رسیده‌ است.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: برابر آمار موجود، ۵۰ درصد شرکت‌های به ثبت رسیده در ایران برای اتباع افغانستان، ۲۵ درصد برای اتباع عراق و ۲۵ درصد باقیمانده متعلق به اتباع کویت، پاکستان، چین، عربستان، بحرین، هند و ترکیه است.

او درباره اینکه عملکرد این شرکت‌ها قابل رصد شدن هست یا نه، گفت: اداره ثبت‌ شرکت‌ها مرجع ثبت است و نظارت با نهادهای دیگری همچون اداره‌کل امور مالیاتی و سازمان حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی و دیگر نهادهای مربوطه است.

کشاور افزود: درباره میزان اثرگذاری این تعداد شرکت‌ هم آمار دقیق را می‌توان از سازمان حمایت از سرمایه‌گذاری درخواست کرد که نظارت بر فعالیت‌های شرکت‌های خارجی با آن مجموعه است.

او تأکید کرد: به نظر می‌رسد با توجه به ویژگی موجود در قانون‌حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی که بر اساس آن شرکت‌های خارجی در ایران می‌توانند مرکزی را به نام خود خریداری کنند، قالب افرادی که نمی‌توانند به نام خود ملکی را خریداری کنند از این فرصت استفاده می‌کنند.

او تصریح کرد: بدیهی است برای نظارت و برای کنترل این شرکت‌ها جلساتی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با دستگاه‌های مربوطه مانند وزارت صمت، وزارت اقتصاد، اتاق اصناف، وزارت کار و سازمان حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی شکل گیرد و به‌گونه‌ای عمل شود که ثبت هر شرکت خارجی در ایران با مجوز سازمان حمایت انجام شود و این سازمان مرجع تشخیص باشد که شرکت برای سرمایه‌گذاری تقاضای ثبت داده یا موضوع دیگری را دنبال می‌کند.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره تعداد خدمات ثبتی گفت: ۱۰ میلیون و ۸۶۴ هزار خدمت در دو ماه نخست ۱۴۰۲ ارائه شده بود و در مدت مشابه در سال جاری به تعداد ۲۷ میلیون و ۲۸۹ خدمت ثبتی رسید و حاکی از افزایش ۱۵۱ درصدی است.

او ادامه داد: از کل خدمات ثبتی ارائه شده در دو ماهه ۱۴۰۲، ۱۰ میلیون و ۸۳۰ هزار خدمت به صورت الکترونیکی و در مدت مشابه در سال جاری ۲۷ میلیون و ۲۴۸ خدمت به صورت الکترونیکی ارائه شده است.

کشاورز افزود: ۶۸۷ هزار ۱۹۷ جلد سند مالکیت در دو ماه نخست ۱۴۰۲ صادر شده بود و در سال جاری ۷۰۱ هزار و ۴۲۲ سند به ثبت رسید که در این حوزه شاهد رشد ۳ درصدی هستیم.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در دو ماه نخست سال گذشته ۱۷ هزار و ۶۰۵ سند کشاورزی صادر شد و در مدت مشابه در سال جاری ۳۴ هزار و ۳۳۰ جلد سند در این حوزه صادر شده است که در صدور سند کشاورزی در دو ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۹۵ درصدی هستیم.

رشد ۱۰۵ درصدی در تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی فاقد سند

کشاورز با اشاره به رشد ۱۰۵ درصدی در حوزه صدور اسناد مربوط به حوزه قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی فاقد سند در دو ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته گفت: در این حوزه نیز ۱۹ هزار و ۷۶۵ جلد سند در دو ماه نخست سال گذشته صادر شده که در سال جاری به تعداد ۴۰ هزار و ۵۸۲ سند افزایش یافته است.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: همچنین درآمدهای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دوماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته است.

کشاورز در پاسخ به سوالی درباره ثبت اسناد جزایر سه‌گانه جنوب ایران گفت:سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اسناد مالکیت جزایر سه‌گانه را اواخر سال ۱۴۰۱ به نام دولت جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.