برنامه فشرده علی باقری در بریکس

سرپرست وزارت امور خارجه در بدو ورود به روسیه در خصوص اهمیت بریکس اظهار داشت: بریکس بزرگترین سازمان اقتصادی تجاری بین‌المللی است که خارج از چارچوب یکجانبه‌گرایی غربی در حال نقش‌آفرینی است.

به گزارش شهروند آنلاین، علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران که به منظور شرکت در نشست وزرای خارجه بریکس به روسیه سفر کرده، در بدو ورود در خصوص اهداف این سفر گفت: این اولین نشست در سطح وزرای خارجه بریکس پس از رسمیت یافتن عضویت ایران است. بریکس بزرگترین سازمان اقتصادی تجاری بین‌المللی است که خارج از چارچوب یکجانبه‌گرایی غربی با حضور کشورهای مهمی در حال نقش‌آفرینی است.

او افزود: حضور ایران در این مجموعه نشان‌دهنده جایگاه و اهمیت کشورمان در نظام چندجانبه‌گرایی است. ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در عرصه چندجانبه‌گرایی با عضویت در بریکس از همان ابتدا تلاش جدی داشت تا با نقش‌آفرینی موثر نقش این سازمان را در سازوکارهای اقتصادی و تجاری جهانی تثبیت کند.

سرپرست وزارت خارجه ایران بیان کرد که عضویت ایران در این مجموعه واقعا میراث ماندگار شهید آیت‌الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان بود.

باقری در خصوص موضوعات در دستورکار نشست و همچنین دیدارهایش اظهار داشت: ما در این نشست تلاش جدی داریم هم در نشست‌هایی که در طول امروز در این شهر برگزار می‌شود مشارکت فعال داشته باشیم و در دیدارهای دوجانبه‌ای که در حاشیه نشست برگزار می‌شود با کشورهای مختلف عضو بریکس موضوعات دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دهیم.

او ادامه داد: روز بعد هم که مجموعه کشورهای در حال توسعه اضافه می‌شوند به نشست کسورهای عضو بریکس، آن هم نشستی مهمی است. نشان‌دهنده این است که عزم بریکس برای توسعه دامنه فعالیت‌هایش در میان کشورهای دیگر است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.