کریدور شمال-جنوب؛محور دیدارعلی باقری‌ و دستیار پوتین

سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان با مشاور و نماینده ویژه پوتین در امور کریدور شمال به جنوب دیدار کرد.

به گزارش شهروند آنلاین،علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری سلامی ایران که برای شرکت در نشست وزرای امور خارجه بریکس در شهر نیژنی نووگروود روسیه به سر می‌برد، با ایگور لویتین دستیار ویژه رئیس جمهور فدارسیون روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه در ابتدای این دیدار از پیام‌ها و تماس‌های تلفنی و حضور وزیر خارجه و دیگر مقامات روسیه در سفارت ایران برای ابراز همدردی و تسلیت شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه شهید تقدیر کرد.

باقری با اشاره به اهتمام ویژه آیت‌الله رئیسی به توسعه و تعمیق روابط راهبردی بین ایران و روسیه در عرصه‌های مختلف، برعزم و اراده راسخ دولت جمهوری اسلامی ایران برای تداوم و تقویت این رویکرد تاکید کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه همچنین افزود: از تمامی ظرفیت‌های‌مان برای اجرای طرح‌های راهبردی بین دو کشور که در راستای منافع عالی دو کشور است، استفاده خواهیم کرد.

باقری ضمن تاکید بر تسریع در اجرای طرح خط آهن رشت- آستارا، بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های بخش شرقی راهگذر شمال _ جنوب  را حایز اهمیت دانست.

باقری تاکید کرد: پیشبرد و تکمیل کریدورها مبتنی بر خواست و اراده ملی است و این رویکرد در آینده نیز تداوم خواهد یافت.

دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه نیز ضمن تسلیت مجدد شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه فقید، بر اهتمام مقامات عالی کشورش برای تحقق و اجرایی شدن توافقات روسای جمهور دو کشور تاکید کرد‌.

او با اشاره به سفر آتی خود به ایران به منظور پیگیری تحقق و تکمیل طرح‌های راهبردی فی مابین دو کشور از جمله کریدور شمال و جنوب، تاکید کرد: روسیه درصدد است کریدور شمال- جنوب را با دیگر کریدورها نیز مرتبط کرده و زمینه‌های همکاری دو کشور در حوزه تراتزیت را افزایش دهد.

پیش از این سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با وانگ‌ یی وزیر امور خارجه چین دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

نشست وزرای امور خارجه بریکس و کشورهای در حال توسعه با حضور وزرای امور خارجه 10 کشور عضو بریکس در تاریخ 21 و 22 خرداد 1403 در شهر نیژنی نووگورود ـ روسیه برگزار خواهد شد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.