تأکید توافقی لاوروف بر متن توافقنامه جامع با ایران

وزیر خارجه روسیه در خصوص توافقنامه جامع با ایران بیان کرد که متن توافقنامه جدید همکاری جامع با ایران به طور کامل مورد توافق قرار گرفته است.

به گزارش شهروند آنلاین، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری پس از اجلاس وزرای خارجه گروه بریکس در شهر نیژنی نووگوراد در خصوص روند نهایی شدن توافقنامه جامع ایران و روسیه گفت: متن توافقنامه جدید همکاری جامع با ایران به طور کامل مورد توافق قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، لاوروف تاکید کرد که روسیه به انعقاد توافقنامه همکاری با ایران متعهد است و آماده است به محض حل و فصل مسائل رویه‌ای از سوی تهران این کار را انجام دهد.

سرگئی لاوروف اعلام کرد: در مورد کار بر روی قرارداد دولتی همکاری میان ایران و روسیه باید گفت، علی‌رغم اینکه متن پیش‌نویس به صورت کامل به توافق رسیده است، اما هنوز نمی‌توان آن را امضا کرد. برای آنکه این قرارداد باید به تایید روسای جمهور دو کشور برسد. امضای آن در طرف ایرانی نیازمند اجرای برخی روال (مراحل تشریفاتی) قانونی در مورد آن موضوعاتی است که در متن قرارداد نوشته شده است.

لاوروف در ادامه افزود: این اقدامات و روال فعلا انجام نشده‌اند، اما در ملاقات با سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ما پایبندی خود را به این سند تایید کردیم. قرار است این سند روابط ایران و روسیه را تا مرحله بسیار جدیدی ارتقا دهد.

لاوروف درپایان تاکید کرد: به محض اینکه در ایران مراحلی که یادآور شدم، اجرا شود، ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

پیشتر نیز دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سؤالی پیرامون ادامه کار به ‌روی قرارداد جامع همکاری‌های ایران و روسیه گفت: «در مجموع کار در جریان است؛ اما طبیعتاً با توجه به وضعیت موجود در تهران و آماده‌سازی انتخابات ریاست ‌جمهوری، بدیهی است که زمان‌بندی این کار اندکی  به تأخیر خواهد افتاد».

او خاطرنشان کرد: ممکن است روند کار به‌ دلیل آماده‌سازی انتخابات ریاست ‌جمهوری و تغییر مقامات در دولت ایران ـ درصورتی که چنین تغییراتی وجود داشته باشد ـ دچار تأخیر شود، اما در مجموع این موضوع تغییری در اصل داستان ایجاد نمی‌کند.

پسکوف تأکید کرد: قصد داریم روابط خود را با ایران بیشتر توسعه بخشیم و بر همین اساس چارچوب حقوقی مناسبات بین دو کشور را ارتقا دهیم./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.