انتخابات ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های جهان

ثبات سیاست خارجی جمهوری اسلامی فارغ از نتایج انتخابات

انتخابات ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های جهان

جایگاه جمهوری اسلامی ایران در تحولات بین‌المللی در سه دهه اخیر رو به رشد بوده است. با بر هم زدن نقشه‌های آمریکا و غرب برای خاورمیانه و محیط پیرامونی ایران و به چالش کشیدن هژمونی آمریکا در جهان، بخش مهمی از تحلیل‌ها و مطالعات اندیشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی غرب متمرکز بر مهار قدرت جمهوری اسلامی بوده است. در سالیان و ماه‌های اخیر بخش قابل توجهی از مطالب اندیشکده‌ها و رسانه‌های غربی درباره ایران ذیل همین موضوع و تأکید بر نقش ایران در تحولات جهان چندقطبی و بر هم زدن نظم کنونی بین‌الملل بوده است. بر این اساس تحولات و مسائل داخلی ایران همواره مورد توجه غربی‌ها بوده و ازجمله این مسائل، وضعیت انتخابات، خاصه انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران بوده است. انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم از حیث شرایط خاص کشور، مسائل منطقه‌ای و نقش‌آفرینی ایران در سازمان‌ها و پیمان‌های بین‌المللی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. جهت‌گیری سیاست‌خارجی کاندیداها حین تبلیغات، میزان مشارکت در انتخابات و رویکردهای کلان دولت برآمده از انتخابات؛ مورد رصد و زیر ذره‌بین غربی‌ها و البته کشورهای منطقه نیز هست. از این رو نگاهی به مطالب تعدادی از رسانه‌های جهان درباره انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم و روند سیاست خارجی ایران خواهیم داشت:

ایران در هر صورت یک قدرت منطقه‌ای باقی می‌ماند

پایگاه شبکه ان‌اچ‌کی ژاپن از قول تاناکا کویچیرو، استاد دانشگاه و کارشناس خاورمیانه آورده است: «برای رئیس‌جمهور جدید، صرف‌نظر از اینکه از کدام طیف آمده این مسئله مهم و اساسی است که مسیری را که ایران به سمت آن حرکت می‌کند، چطور پیش ببرد. به بیان دیگر ایران یک قدرت منطقه‌ای باقی خواهد ماند و باید در بسیاری از مسائل بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد؛ نمونه‌اش را در غزه و دیگر نقاط بحرانی دنیا از سوی ایران می‌بینیم. مواضع ایران نوعی دردسر برای آمریکا و متحدانش محسوب می‌شود. بنابراین به‌نظر من در آینده مشاجرات، اظهارنظرها و اختلافات زیادی بین ایران و آمریکا و ایران با غرب خواهیم دید».

 

تداوم سیاست‌های نظام به روایت الجزیره

الجزیره در گزارشی از آغاز رقابت‌های انتخاباتی ایران، به معرفی چهره‌های انتخاباتی حاضر در میدان رقابت پرداخته با طرح این سؤال که آیا بعد از انتخابات می‌توان انتظار تغییرات سیاسی را در ایران داشت؟، عنوان کرده است: «فهرست کوتاه نامزدهای تأیید شده و جریان‌های سیاسی که عمدتاً به آن پایبند هستند، نشان می‌دهد ایران احتمالاً به مسیر سیاسی فعلی خود پس از انتخابات ادامه خواهد داد.»

 

فضاسازی و تلاش بی‌بی‌سی برای کاهش مشارکت

بی‌بی‌سی انگلیسی در مطلبی یا تیتر «پیشتازی تندروها در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری» در مورد انتخابات چهاردهم از یک سو با ادعای اینکه «هر شش نامزد در یک خط فکری هستند» درصدد القای یکدست بودن فضا برآمده است و از سوی دیگر از پزشکیان به‌عنوان «فردی معتدل» نام برده است. بی‌بی‌سی در یک ادعای متناقض دیگر تأیید صلاحیت پزشکیان را به‌عنوان «ترفندی برای افزایش مشارکت» تعبیر کرده و در پایان درصدد القای پایین بودن مشارکت در انتخابات پیش رو برآمده است..

 

جمع‌بندی

به‌نظر می‌رسد رسانه‌های غربی عمدتا درصدد کاهش مشارکت و تلاش برای اختلاف افکنی در جامعه با ایجاد دوقطبی‌های تند در ادامه تبلیغات هستند تا شاید از بستر انتخابات فضای کشور را متشنج کنند. برجسته‌ترین نکته در رسانه‌های جهانی و منطقه‌ای تاکنون، اذعان به قدرت منطقه‌ای ایران و تغییر ناپذیر بودن اصول کلی سیاست خارجی ایران است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.