اصلاحیه فلسطینی روی قطعنامه آمریکایی

جزئیات پاسخ مقاومت فلسطین به طرح پیشنهادی آتش‌بس

یک رهبر ارشد حماس با تاکید بر اینکه پاسخ مقاومت به طرح پیشنهادی آتش‌بس در هماهنگی کامل با گروه‌های فلسطینی است گفت: به هیچ وجه نمی‌توان به رژیم اشغالگر اعتماد کرد و مقاومت با احتیاط رفتار می‌کند و به دفاع از حقوق مردم فلسطین تعهد دارد.

به گزارش شهروند آنلاین، در حالی که روز گذشته جنبش حماس و جهاد اسلامی پاسخ مقاومت به طرح پیشنهادی آتش‌بس در غزه را تحویل قطر دادند، یکی از رهبران ارشد جنبش حماس اعلام کرد که این جنبش اصلاحاتی درباره پیشنهادی که آمریکا برای آتش‌بس در نوار غزه مطرح کرد، ارائه داده و پاسخ مقاومت فلسطین به میانجی‌ها تحویل داده شد.

مقاومت به شروط خود پایبند است

«اسامه حمدان» از رهبران ارشد حماس در گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت: سندی که درباره پیشنهاد مذکور به دست حماس رسیده درباره آتش‌بس در غزه صحبت می‌کند، اما توضیح نمی‌دهد که این آتش‌بس دائمی است. این در حالی است که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره آتش‌بس دائمی صحبت کرده بود. بنابراین مقاومت اصلاحاتی را به این پیشنهاد اضافه کرد که مساله آتش‌بس دائمی را در نظر می‌گیرد.

او افزود: اصلاحات ارائه شده درباره این پیشنهاد مبتنی بر گفت‌وگوی فلسطینی بین رهبری مقاومت در داخل و خارج است. گروه‌های مقاومت فلسطین روی سه نکته اساسی برای ارائه اصلاحات در این زمینه توافق کردند: اولین نکته مربوط به آن است که مقاومت توانایی ادامه جنگ در میدان را دارد و آنچه که در عملیات طوفان الاقصی محقق شد، تاکید می‌کند که مقاومت تنهاترین و مشروع‌ترین گزینه ملت فلسطین است.

حمدان ادامه داد: اما نکته دومِ مورد توافق همه گروه‌های مقاومت، لزوم برقراری آتش‌بس دائمی و کاهش درد و رنج ملت فلسطین است و مقاومت در هیچ شرایطی نمی‌تواند از حقوق مردم خود چشم‌پوشی کند. نکته سوم هم تاکید بر این موضوع است که مثبت بودن نظر مقاومت نباید اشتباه بازخوانی شود یا به منزله امتیاز دادن بیشتر به دشمن تلقی گردد. این موضع مقاومت، احترام به تلاش‌هایی است که میانجی‌ها انجام می‌دهند اما ما همچنان به همه خواسته‌ها و حقوق خود پایبندیم.

او تصریح کرد: مقاومت به همان موضع قبلی خود متعهد است، یعنی: آتش‌بس دائمی و خروج کامل نیروهای اشغالگر از نوار غزه. موضع ما برای آتش‌بس مثبت بوده و حماس تسلیم هیچ فشاری نمی‌شود.

آمریکا به دنبال فرصت دادن به صهیونیست‌هاست

این مسئول حماس درباره مواضع آمریکا در قبال جنگ غزه اظهار داشت: واشنگتن در تلاش برای فرصت دادن به رژیم صهیونیستی است و در هماهنگی کامل با این رژیم عمل می‌کند و اختلاف نظراتی که میان آنها وجود دارد صرفاً تاکتیکی است.

او درباره قطعنامه آمریکا در شورای امنیت برای آتش‌بس غزه هم گفت: این قطعنامه دارای خلأ است، اما حماس از آن استقبال کرد، زیرا شامل آتش‌بس در نوار غزه و امدادرسانی به مردم و مذاکرات تبادل اسرا می‌شود.

ادعاهای اشغالگران درباره روز بعد از جنگ، توهم است

اسامه حمدان درباره جنایت وحشیانه رژیم اشغالگر در اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه اظهار داشت: رژیم صهیونیستی سعی در ایجاد تصویری از پیروزی و دستاورد برای خود در النصیرات داشت اما 3 تن از اسیران صهیونیست کشته شدند. همچنین اطلاعات نشان می‌دهد که عناصر آمریکایی در این عملیات مشارکت داشتند. توحش و نژادپرستی رژیم اشغالگر صهیونیستی به طور آشکار در جنایت شنیع آن در اردوگاه النصیرات فاش شد، جایی که صهیونیست‌ها برای آزادی 4 اسیر خود هزار فلسطینی را شهید و زخمی کردند.

صهیونیست‌ها از مقاومت وحشت دارند

این رهبر حماس درباره شکست‌های رژیم اشغالگر در جنگ غزه تاکید کرد: صحبت‌های رژیم صهیونیستی درباره روز بعد از جنگ توهمی است که این رژیم برای خود ساخته، اما از نظر مقاومت روز بعد از جنگ در غزه متعلق به فلسطینی‌هاست. اشغالگران در این جنگ به هیچ چیز نرسیدند؛ در حالی که طبق برآورده‌های ارائه شده به واشنگتن، صهیونیست‌ها می‌خواستند در طول 6 هفته به اهداف خود برسند اما اکنون بیش از 8 ماه از این جنگ گذشته است.

اسامه حمدان با تاکید بر اینکه باید در تعامل با هر پیشنهادی محتاطانه رفتار کرد گفت: به هیچ‌وجه نمی‌توان به رژیم اشغالگر اعتماد کرد و این رژیم در برابر آتش‌بس تسلیم نمی‌شود؛ مگر زمانی که احساس کند هیچ راهی برای تحقق پیروزی ندارد.

او درباره وضعیت کرانه باختری و تشدید اوضاع در این منطقه همزمان با تجاوزات اشغالگران علیه غزه اظهار داشت: جنایت‌های وحشیانه‌ای که صهیونیست‌ها در کرانه باختری انجام می‌دهند یک حقیقت را روشن می‌کند و آن هم این است که آنچه رژیم اشغالگر را می‌ترساند، مقاومت است.

صهیونیست‌ها می‌خواهند پاسخ مقاومت را به چالش بکشند

از طرف دیگر «جهاد طه» سخنگوی رسمی جنبش حماس در گفت‌وگو با العربی جدید اعلام کرد: اصلاحات ارائه شده توسط این جنبش در پاسخ به پیشنهاد آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا شامل تاکید بر آتش‌بس دائمی، عقب‌نشینی کامل اشغالگران از نوار غزه، بازسازی نوار غزه و رسیدن به معامله جدی برای تبادل اسرا می‌شود. حماس امیدوار است این اصلاحات راهی برای رسیدگی به پیامدهای تجاوز دشمن علیه غزه و در خدمت منافع ملت فلسطین باشد.

سخنگوی حماس بر آمادگی این جنبش برای گفت‌وگو درباره هرگونه جزئیات با میانجی‌ها از طریق مذاکراتی که در حال انجام است تاکید کرد.

عزت الرشق از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس نیز به نوبه خود در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: پاسخ حماس و سایر گروه‌های مقاومت فلسطین به پیشنهاد آتش‌بس با مسئولیت‌پذیری، جدیت و مثبت‌اندیشی انجام شد و در راستای خواسته‌های مردم و مقاومت است.

او تاکید کرد که تلاش رسانه‌های صهیونیستی برای به چالش کشیدن پاسخ حماس به پیشنهاد آتش‌بس، در راستای تلاش صهیونیست‌ها برای فرار از تعهدات توافق است.

به گزارش تسنیم، عصر روز گذشته «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس و «زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی پاسخ مقاومت به طرح پیشنهادی آتش‌بس را تحویل نخست‌وزیر قطر دادند.

جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کردند که اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و زیاد النخاله دبیرکل جهاد اسلامی در راس هیاتی از این دو جنبش پاسخ گروه‌های مقاومت به طرح پیشنهادی برای آتش‌بس و مبادله اسرا را در دیدار با نخست‌وزیر قطر تحویل او داده و آن را برای برادران مصری نیز ارسال کردند.

در این بیانیه آمده است که در پاسخ گروه‌های مقاومت منافع ملت فلسطین، ضرورت توقف کامل جنگ و خروج کامل نیروهای اشغالگر از نوار غزه در اولویت قرار گرفته است.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که هیات فلسطینی با تکیه بر احساس مسئولیت ملی، آمادگی خود را برای تعامل مثبت برای دستیابی به توافقی که به پایان این جنگ منجر شود، اعلام می‌کند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.