17 آتش‌سوزی در 3 ماه

عامل انسانی؛علت اصلی شعله‌وری ‌جنگل‌ها و مراتع

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد از وقوع ۱۷ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع این استان خبر داد و گفت: عامل انسانی بوده است.

به گزارش شهروند آنلاین،سعید جاوید بخت در گفت‌وگو با تسنیم در یاسوج، اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون 17 فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع این استان در شهرستان‌های مختلف رخ  داده که عامل همه آتش‌سوزی‌ها انسانی بوده است.

او با بیان اینکه تعداد آتش‌سوزی‌های رخ داده به نسبت مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، عنوان کرد: برخی از این آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی عمدی بودند که یک مورد در کهگیلویه شناسایی و بعد از تشکیل پرونده به دستگاه قضایی معرفی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: دلیل برخی از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع این استان وجود معارض‌های محلی بوده به گونه‌ای که ساکنان با هم اختلاف مرتعی، ممیزی و عرفی دارند.

جاویدبخت بیان کرد: امسال به دلیل بارش‌های مناسب در دو ماه اول فصل بهار و همچنین اواخر زمستان سال گذشته، شاهد پوشش گیاهی زیاد ارتفاعی و تراکمی هستیم که همین موضوع دلیل افزایش آتس‌سوزی‌ها است و در روزهای اخیر که چند روزی هوا گرم شد شاهد افزایش آتش‌سوزی‌ها بودیم.

او خاطرنشان کرد: بیشتر آتش‌سوزی به وقوع پیوسته در جنگل‌ها و مراتع در شهرستان‌های کهگیلویه، گچساران و باشت و مقداری نیز در شهرستان بهمئی بوده است و در شهرستان‌های بویراحمد، دنا، مارگون، لنده و چرام مشکل خاصی نبوده است.

جاوید بخت این را هم گفت که در سال 1401 و 1402 در مجموع یک هزار و 243 هکتار ازعرصه‌های جنگلی و مرتعی این استان در آتش سوخت.

او تاکید کرد: پوشش گیاهی و مرتعی در سطح استان به دلیل بارش‌های خوب زمستان سال 1402 و همچنین بهار امسال افزایش چشمگیری داشته که خشک شدن این گیاهان و مراتع خطر وقوع آتش‌سوزی‌ها را بالا می‌برد و می‌طلبد که مردم نسبت به پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی‌ها جدی باشند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.