سرپرست وزارت خارجه: عضویت در بریکس و شانگهای میراث شهید رئیسی است

سرپرست وزارت خارجه، حضور جمهوری اسلامی ایران در دو نهاد مهم سازمان همکاری‌های شانگهای و گروه بریکس را میراث رئیس جمهور شهید عنوان کرد و گفت: حضور در این دو نهاد اهمیت ویژه‌ای برای ارتقای جایگاه و سازوکار بین‌المللی ایران دارد.

به گزارش شهروند آنلاین،علی باقری کنی روز چهارشنبه – ۲۳ خرداد – در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت: سفرم به روسیه برای حضور در نشست وزرای خارجه بریکس بود که نخستین نشست بریکس پس از رسمیت یافتن عضویت ایران محسوب می‌شود.

سرپرست وزارت خارجه افزود: ایران به عنوان یک قدرت برای اینکه اهداف خود را به پیش ببرد، نیازمند آن است تا نگاه خود را در قالب سازوکارهای چندجانبه ارائه دهد تا با حمایت و همسویی قدرت‌ها و کشورهای دیگر در جایگاه خودش قرار گیرد و نگاه ایران به نقطه هدف نزدیک شود.

او با بیان اینکه حضور ایران در مجموعه‌ای مانند بریکس اهمیت راهبردی برای کشور دارد، یادآور شد: حضور ایران در دو نهاد مهم یعنی بزرگترین نهاد بین‌المللی خارج از سازوکارهای غربی که امنیتی است یعنی سازمان همکاری‌های شانگهای و همچنین بزرگترین سازوکار بین‌المللی اقتصادی و تجاری غیرغربی که بریکس است میراث گرانقدر و مهم آیت‌الله رئیسی و امیرعبداللهیان است. چرا که شهید آیت‌الله رئیسی تاکید ویژه‌ای برای عضویت ایران در بریکس داشتند.

باقری با تشریح روز دوم این نشست عنوان کرد: جلسه‌ای با حضور وزرای بریکس و دوستِ بریکس به دعوت روسیه با ۲۲ کشور برگزار شد که نشان‌دهنده اقبال جهانی به بریکس است. همچنین در حاشیه این نشست ۱۵ جلسه دوجانبه وزرای خارجه برگزار شد از جمله وزیر خارجه چین و روسیه که برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی دوجانبه صورت گرفت.

سرپرست وزارت خارجه ادامه داد: امیدواریم این مباحث سنگ بنایی برای پیشبرد منافع ما با کشورهای عضو بریکس باشد. در مجموع این نشست اهمیت ویژه‌ای برای ارتقای جایگاه ایران در سازوکار بین‌المللی بریکس داشت./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.