روایت پورمحمدی از مذاکره با «صدام» پس از جنگ تحمیلی

کاندیدای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری روایتی از جلسه‌اش با صدام حسین پیرامون قطعنامه و مشکلات باقیمانده از جنگ تحمیلی ارائه کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز چهارشنبه (23 خردادماه) در برنامه “با‌مردم” اظهار داشت: من متولد 1338 هستم که در 12 سالگی طلبگی را در مدرسه حقانی و با مدیریت و اشراف مرحوم آیت‌الله بهشتی آغاز کردم. بنده از همان اول با مسائل جدی و سیاسی جامعه آشنا شدم و در 11 سالگی به دیدن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رفتم که در روستایی در مشهد مخفی بودند و ترجمه صلح کتاب امام حسن(ع) را انجام می‌دادند و از آنجا با ایشان آشنا شدم. من 2 بار در ایرانشهر به دیدار ایشان رفتم.

او گفت: بعدها آیت‌الله قدوسی به عنوان دادستان کل انقلاب انتخاب شده بودند که از من دعوت کردند که در دادستانی کل انجام وظیفه کنم. اوایل زمستان 1358 به عنوان دادستان انقلاب درمسجد سلیمان و چند شهر دیگر خوزستان و در خرداد 1361 به عنوان دادستان انقلاب مشهد و سپس دادستان خراسان انتخاب شدم.

پورمحمدی تصریح کرد: یک ماموریت بزرگ و پرونده بزرگ را به من سپردند که به عنوان بازپرس ویژه به تهران آمدیم که پرونده حساسی بود که خدمت امام(ره) رسیده و گزارش جلسه را به ایشان ارائه کردیم که بسیار طولانی بود. توضیحات زیادی از وضعیت رسیدگی قضایی و وضع متهمین و شنودها دادیم که امام(ره) بسیار متاثرشدند و چند روز بعد فرمان 8 ماده‌ای را صادر کردند.

او ادامه داد: من از مردم می‌خواهم که فرمان 8 ماده‌ای امام را بخوانند که مهمترین پیام آن، دفاع از خود متهمین است. امام در سال 1360 بعد از آن همه ترور توسط منافقین، باز هم به فکر حقوق مردم به خصوص زندانیان و متهمین بود. در سال 1366 به عنوان معاون ضد جاسوسی وزارت اطلاعات توسط مرحوم ری شهری انتخاب شدم و در این 2 سال پیوسته در شهرهای غربی بودم و ضربات اساسی به جاسوسان عراقی زدیم و با نظامیان نیز پیوسته در تبادل اطلاعات بودیم. اما موضوع ویژه‌ای که در آن زمان با آن روبه‌رو شدم، پرونده جنایتکاران منافقین بود. باور کردنی نبود که گروهی بگویند که ما اهل یک ملت هستیم اما بیشترین جنایت را علیه ملت خود انجام بدهند.

پورمحمدی تصریح کرد: در سال 1367 که عملیات مرصاد (فروغ جاویدان) صورت گرفت، قرار بود آنها یک میلیون نفر را قتل عام کنند. در آن سال به اعتراف خودشان 2300 سرباز،‌ افسر و بسیجی ما را در جبهه اسیر گرفته بودند و به اردوگاه‌های مستقل خودشان بردند. به اعتراف خود سازمان منافقین و طبق آمار، نزدیک به 78 هزار رزمنده، جوان و بسیجی و سپاهی و ارتشی و نیروهای مردمی توسط سازمان منافقین یا کشته یا زخمی شدند.

او گفت: آمریکایی‌ها یک عملیات جاسوسی را در ایران ترتیب داده بودند که 30 نفر در نیروهای مسلح، وزارت خارجه، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و مراکز مهم دستگیر کردیم. در وزارت اطلاعات و در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی، ابتدا معاون بررسی‌های استراتژیک امنیت ملی شدم که کار تحلیلی می‌کردیم و بعد از آن رئیس اطلاعات خارجی و جانشین وزیر شدم.

او گفت: سال 1374 صدام نامه‌ای به آقای هاشمی نوشت که قطعنامه 1375 را که پاره کردیم اما 1975 را دوباره اجرا خواهیم کرد. روابط اطلاعاتی ما برای آزادی اسرا آغاز شده بود و من مسئول پیگیری آزادی اسرا بودم و قرار بود به عراق بروم. آقای هاشمی به بنده گفتند که اگر توانستید با رئیس جمهور عراق ملاقات کنید موضوع قطعنامه را پیگیری کنید و موضوع اسرای باقیمانده را حل کنید تا چیزی باقی نماند.

او گفت: در عراق قرار شد رئیس جمهورعراق را ببینیم. در اتاق ملاقات،همتای خودم که رئیس مخابرات و اطلاعات خارجی عراق بود هم حضور داشت و اعلام کردم که نظر آقای هاشمی بهبود روابط و حل شدن مسائل دو کشور است.

پورمحمدی گفت: صدام حسین در جلسه درباره زندگی و کودکی خود، نوجوانی،‌ حزب بحث، رفاقت با ناصر (رئیس جمهور مصر)،‌ رفاقت با یاسر عرفات،‌ درگیری با حافظ اسد،‌ ارتباطات او با شاه حسین اردنی و … توضیح داد و خاطرات خود را از مذاکرات با شاه که در الجزایر بود برایم تعریف کرد.

او خاطرنشان کرد: صدام در جلسه گفت که ما می‌خواستیم کشور شما را از بین ببریم و خوزستان و تهران را بگیریم و شهرها را تجزیه کنیم اما نتوانستیم و شما هم هرمقدار تلاش کردید نتوانستید ما را از بین ببرید و این را حالا من می‌گویم که شما می‌خواستید از کربلا به قدس بروید و حالا ما دوکشور هستیم که از دیرباز کنارهم زندگی کردیم. فرهنگ و دین دو کشور یکی است و با صلح و دوستی و خوبی با یکدیگر زندگی کنیم. دوران جنگ هم تمام شده و البته در جلسه یک تعبیرات دیگری را هم به منافقین کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم گفت: بنده اعلام کردم که ما در حال «نه جنگ و نه صلح» هستیم در حال آتش‌بس هستیم اما شما قطعنامه را اجرا نمی‌کنید. چرا میله‌گذاری‌های مرزی را احیا نمی‌کنید؟ چرا خط مرزی اروندرود را مشخص نمی‌کنید؟

پورمحمدی گفت: صدام در ادامه گفت که همه مسائل که گفتید را قبول دارم که به صدام حسین گفتم که پس به همتای عراقی من بگوید که کارهای مقدماتی را آغاز کنیم و این دستاورد فوق‌العاده‌ای بود. من با کسی مذاکره کردم که دشمن ملت ایران بود. 2 تا از برادرخانم‌های بنده که یکی از آنها دانشجو بودند را شهید کرده بود. داماد ما شهید شده بود و بسیاری از دوستان من توسط این دشمن، شهید و زخمی شده بود و من با بدترین دشمن این ملت مذاکره کردم.

او تصریح کرد: مذاکره من با صدام حسین با پشتوانه قدرت ملی و هوشمندی و تکنیک مذاکراتی انجام شد، پس می‌شود که با دشمنان بزرگ نیز از موضع قدرت و با توانایی و هوشمندی مذاکره کرد.

پورمحمدی گفت: میدان و دیپلماسی همدیگر را تکمیل می‌کنند و به جاهای تعیین‌کننده و تاثیرگذار می‌رسند. در این نقطه کارهای نمایشی و کارهای حاشیه‌ای مورد نقد قرار می‌گیرد و بایستی با پشتوانه قدرت ملی و اشراف و راهنمایی خوب، مشکلات کشور را حل کنیم.

او گفت: بسیاری از نیازمندی‌های علمی و فناورانه کشور تحریم بود و ما از طّرق پنهان به کشور وارد کردیم و امروز خوشحال هستیم که این گام‌ها به قدرت و توانمندی علمی و فناوری کشور در حوزه‌های مختلف نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، صنایع نظامی،‌ صنایع موشکی،‌  صنایع پیچیده دارویی، بسیاری از تجهیزات قطعه‌سازی‌های ما و صنایع هوایی ما منجر شده و این روند همچنان ادامه داشته است.

پورمحمدی گفت: آمریکا بعد از سالها اعلام که ایران جزو چند کشوری است که در انتقال فناوری پیشرو است و در آن زمان فروپاشی شوروی نیز اتفاق افتاد بود و دنیای خوبی برای ما بود.

او تصریح کرد: از سال 1378 که از وزارت اطلاعات در دولت اصلاحات کنار گذاشته شدم و جوسازی‌هایی که انجام گرفت به کارهای علمی و طلبگی و تحصیل مشغول شدم تا اینکه در سال 1380 در دفتر مقام معظم رهبری به عنوان مسئول گروه بررسی سیاسی و اجتماعی انتخاب شدم و در سال 1384 دولت نهم آمد و به عنوان وزیر کشور در خدمت دولت بودیم.

پورمحمدی گفت: کارهای بزرگی در آن سال انجام شد که سهمیه‌بندی بنزین بخشی از آن است که به عنوان اولین پروژه بزرگ دولت الکترونیک بود. من شروع به انتخابات الکترونیک کردم و اولین شماره ملی تا زمان بنده 40 درصد توزیع شده بود که ظرف یک سال این 40 درصد به 98 درصد تبدیل شد.

او گفت: در 37 هزار شعبه اخذ رای، 2 انتخابات با هم بود و 74 هزار کامپیوتر داشتیم تربیت و آموزش را در نقاط مختلف داشتیم. ما در بنگاه‌های زودبازده با کمک وزارت کار و رفاه 139 هزار بنگاه را پشتیبانی کرده و وام و اعتبار دادیم و کار سنگین قابل توجه در توسعه کشور انجام دادیم.

پورمحمدی گفت: دردولت آقای احمدی نژاد از وزارت کشور برکنار شدم و به عنوان ریاست سازمان بازرسی انتخاب شدم و در آنجا سعی کردیم نگاه بازرسی را عوض کنیم و از موازی‌کاری جلوگیری کردیم.

او تصریح کرد:‌ در کنترل و نظارت الکترونیک با 2300 دستگاه اجرایی کشور در سراسر کشور ارتباط برقرار کردیم تا گزارش برخط و آنلاین دریافت کنیم تا برنامه‌ها را کنترل و نظارت کنیم. دردولت یازدهم به وزارت دادگستری آمدم و چند کار مهم را انجام دادم.

پورمحمدی ادامه داد: یکی از کارهای بنده کنترل بازار در تعزیرات و دیگری کنترل قاچاق و تخلفات واردات و صادرات بود که دوران موفقی را سپری کردیم. سالانه 1 میلیون پرونده داشتیم که در سال چهارم آن را به 500 هزار پرونده تبدیل کردم که این مساله بسیار مهم است.

او گفت: هر سال افزایش پرونده در محاکم و دادسراها داریم و من فکر می‌کنم برای اولین بار در تاریخ قضایی کشور تعداد پرونده‌ها را کاهش دادیم. مهم، پرونده زیاد ساختن نیست! اتهام زدن،‌ زندان کردن نیست بلکه مهم،‌ روش‌های کنترلی، مراقبتی و نظارتی است که به بهبود وضع کمک کند.

پورمحمدی گفت: معاونت مالکیت ایجاد کردم چرا که مالکیت فکری در دنیا موضوع مهمی است که بسیاری از کارهای نرم‌افزاری، ابتکارات و خلاقیت‌ها و دفاع از حقوق فکری بسیار مهم است.

او گفت: بنده رئیس کنوانسیون حقوق کودک بودم، رئیس کنوانسیون ضدفساد بودم و 107 دستگاه اصلی کشور را آموزش داده و نظارت کردیم. بنده در شورای عالی پولشویی بوده و فعالیت بسیار زیادی داشتیم تا آشفتگی بازار و اقتصاد پنهان را سامان دادیم و خوشخبتانه مشاهده می‌کنیم که در سال‌های اخیر اشراف بر بازارهای پنهان بسیار زیاد شده است و با تدابیری که اندیشیده بودیم اگر آن فعالیتها ادامه پیدا می‌کرد وضعیت بسیار خوبی در جلوگیری از قاچاق و بازار سیاه داشتیم.

پورمحمدی درباره دلایل ورود به انتخابات گفت: یک حادثه ناگوار اتفاق بود که شهادت برادر عزیزم آیت‌الله رئیسی بود که ما قبل از انقلاب و از ابتدای انقلاب با ایشان آشنا بودیم و روش مدیریت،‌ مردمداری، خاکساری،‌ تواضع،‌ صداقت، با محبت،‌ پرکاری،‌ پیگیری و تعدد و سرکشی از جمله برجستگی‌های بسیاری خوبی است که آیت‌الله رییس از خود برجای گذاشت.

او ادامه داد: این حادثه اتفاق اتفاد و همه ما متاثر شدیم و باید تلاش کنیم تا وضع کشور و انقلاب را پیش ببریم. من نمی‌خواستم در کار اجرایی ورود کنم چراکه در یک موسسه تحقیقاتی در حال نوشتن کتاب هستم و با محققان و پژوهشگران نویسندگان و هنرمندان سرو کار دارم به عنوان مثال پروژه بزرگ ویکی‌ایران را ایجاد کرده‌ام.

پورمحمدی گفت: تمام تجارب خود را به کار خواهم گرفت و از همه نکات مثبت تمام دولت‌ها از همه طیف‌ها و گرایش‌ها استفاده خواهم کرد. آمده‌ام تا این تجربه،‌ آگاهی و توانمندی و شناخت خود را در اختیار مردم عزیزم قرار بدهم.

او تصریح کرد:‌ اگر مورد اعتماد مردم قرار بگیرم با دوران جدیدی در کشور روبه‌رو خواهید شد. دولت بنده دولت قرار است و قرار عهد و پیمان است و قرار محبت و عطوفت و عشق و عاشقی است و قرار استقرار و آرامش و متانت است. اگر مورد حمایت مردم قرار بگیرم به حول و قوه الهی دوران جدیدی در کشور آغاز خواهد شد دورانی که از تنش‌ها و درگیری‌ها و بدبینی‌ها فاصله خواهیم گرفت.

پورمحمدی گفت: به فرهیختگان، دانشمندان و انسان‌های برجسته اعتماد خواهم کرد. گرایش‌ها و سلایق‌ را مانع کمک و خدمت آنها نخواهیم دید. از همه توانایی و تجربه نیروهای ارزشمند و مدیران شایسته کمک خواهم گرفت. من بخشی از پیشینه عمر خود را در حوزه‌های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی سپری کردم واطمینان می‌دهم که به امنیت داخلی و خارجی و امنیت ملی بیافزایم.

پورمحمدی گفت: امنیت ابعاد مختلفی دارد، هم به تولید و افزایش امنیت سخت و هم به افزایش امنیت نرم نیاز داریم. من تلاش خواهم کرد در همه حوزه‌ها در این جهت دستاوردهای فوق العاده‌ای داشته باشیم. من با شعار خرد،‌ شادی و شکوفایی این گام‌ها را برداشتم و دولت من دولت قرار است و قرار به معنای آرامش،‌ متانت و سکونت است.

او با بیان اینکه سه اولویت برای برنامه‌های خود قرار دادم که عدالت، قدرت و ثروت است گفت: عدالت که بدون عدالت جامعه اکسیژن نخواهد داشت. ثروت که کشور ثروتمند به اهداف خود خواهد رسید. کشور ثروتمند با مردم ثروتمند، ثروتمند می‌شود. قدرت که با پیشینه کاری من سازگار است و نیاز جدی کشور است. این قدرت نباید حقوق شهروندان را ضایع کند. ثروت نباید در یکجا متمرکز شود و حقوق زیردستان و تهی دستان را ضایع نکند که این با عدالت محقق می‌شود.

پورمحمدی گفت:‌ ثروت و قدرت در کنار عدالت برای جامعه شادی و نشاط و شکوفایی می‌آورد وهمه اینها با خردمندی محقق می‌شود. ما با شما جوانان فرهیخته و شایسته و ملت شریف و برجسته و عزیز ایران این راه  را به خوبی خواهیم پیمود./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.