توصیه‌های انتخاباتی خاتمی

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به در پیش بودن انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، گفت: در انتخابات اولویت اول حضور گسترده مردم است.

به گزارش شهروند آنلاین، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ۲۵ خردادماه گفت: در روایتی از حضرت امام باقر(ع) که روز شهادت ایشان هم هست نقل شده است که مبادا مذاهب گوناگون شما را این طرف و آن طرف ببرند. به خدا قسم شیعه ما نیست مگر کسی که بنده خدا باشد یعنی منطقش این باشد که امر امر تو است.

او افزود: در خطبه‌های اول سخن از مباحث توحیدی داشتیم مباحثی که دل‌ها را به سوی خدا ببرد. در قرآن فراوان از یاد خدا نام برده شده است که این یاد فقط یاد زبانی نیست یاد عملی است. زیاد به یاد خدا باشید زیرا هر جا که باشید شما را می‌بیند و زیرنظر دارد. در بین روزهای سال گاهی ماه، ماه ویژه خدا است مانند ماه مبارک رمضان و عنایت دارد که بیشتر با انس خدا داشته باشید.

خدمت به مردم از اعمال صالح و ارزشمند است

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: در تعداد فراوانی از روایات نقل شده که این ایام معلومات و معدودات از اول ذیحجه تا ۱۳ ذیحجه و ایامی که در آن قرار داریم است. امامان گفته‌اند این چند روز زیاد به یاد خدا باشید او را ناظر ببینید و ذکر او را داشته باشید. در روایت دیگری پیامبر اکرم(ص) فرمودند که هیچ یک از ایام سال نیست که عمل صالح اینقدر در آن ارزش داشته باشد. یکی نماز، دیگری خدمت به مردم و دیگری کمک به فقرا و محرومین است.

آیت‌الله خاتمی درباره شب عرفه عنوان کرد: گفته شده از لیالی متبرکه است و توبه مقبول و دعا مستجاب خواهد شد این فرصت‌های ویژه را دست کم نگیرید و مقام معظم رهبری به جوانان در این باره بسیار سفارش داشتند. کسی که شب عرفه را درک کند ثواب ۱۷۰ سال را دارد.

او درباره روز عرفه گفت: گفته شده این روز از اعیاد مبارکی است و بسیار خوشحال هستیم. مردم ما روز عرفه و دعای عرفه و رفاقت و مناجات با خدا را بزرگ می‌شمارند.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: ما هر چه داریم از دعا و توسل داریم این سرمایه را از دست ندهیم. امروز روز شهادت امام باقر (ع) است و امروز کنار مزار ایشان هیچ زائر ایرانی نیست و همه به مکه رفته‌اند. این امام داغ کربلا و تشنگی‌ها و سر بریده امام حسین را بالای نیزه دیده است.

خاتمی در خطبه‌های دوم نماز جمعه عنوان کرد: در حدیث قدسی از امام باقر نقل شده، خداوند فرمود: گناه و معصیت نکن. امام باقر این نسخه را برای جوانان پیچیده‌اند، شما می‌توانید از خط‌های قرمز خدا نگذرید، چشمتان و گوشتان و زبانتان می‌تواند بنده خدا باشد.

او در ادامه خطبه دوم نماز جمعه با بیان اینکه ۴ یادآوری و یک تحلیل دارم، گفت: یاد شهدای مظلوم مکه را در سال ۱۳۶۶ و شهدای مظلوم منا و به روح مقدس آنها صلوات می‌فرستیم. محکوم می‌کنیم کشتار وحشیانه مردم در روستای سودان را که در پی آن صدها تَن بینگاه به خاک و خون کشیده شدند.

شهید امیرعبداللهیان هرکجا رفت از مظلومیت غزه گفت

خطیب نماز جمعه تهران گفت: مصیبت غزه از یاد رفتنی نیست. رهبری فرمودند حوادث گریه‌آور غزه حمله به مردم مظلوم بی‌دفاع و کشتار نزدیک به ۴۰ هزار نفر و بیش از ۱۵ هزار کودک و شیرخواه، آیا می‌توان این مصیبت‌ها را فراموش کرد. ما در غم مردم غزه خودمان را شریک می‌دانیم.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: همینجا از وزیر خدمت وزیر امور خارجه خدمتگزار امیرعبدالهیان یاد می‌کنم بزرگی که در این هشت ماه انگار وزیر خارجه فلسطین بود در هر جایگاه جهانی که قرار می‌گرفت از مظلومیت این مردم غزه می‌گفت.

اولویت نخست در انتخابات حضور گسترده مردم است

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به در پیش بودن انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، اظهار داشت:به فضل خداوند این بار هم حماسه‌ای شکل خواهد گرفت. خوشبختم از اینکه رسانه‌ها خوب وارد شدند من هم به سهم خودم مطالبی را به اختصار عرض می‌کنم. در انتخابات اولویت اول حضور گسترده مردم است. این حضور گسترده به تعبیر قرآن گام دشمن‌ستیز است. هر گامی که در این مسیر برداشته می‌شود عمل صالح است زیرا دشمنان اسلام را به خشم می‌آورد. امر جامعی است و حضور همگان در آن لازم است. مفسر بزرگ مرحوم طبرسی می‌گوید:‌ امر جامع امری است که همه باید باشند و کمک کنند و به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری حماسه بزرگ انتخابات مکمل بدرقه شهیدان است. تشکر می‌کنم از همه کسانی که بستر را فراهم می‌کنند ناظران انتخابات، مجریان انتخابات.

او افزود: در عرصه شورای نگهبان آنچه من حاضر بودم این بود که وقتی عزیزی مطرح می‌شد، اصل ۱۱۵ قانون اساسی را مطرح می‌کردیم که آیا ویژگی‌هایی که در این اصل آمده، را دارا است یا نه. تنها چیزی که در ذهن ما مطرح نبود جریان و جناح بود و مصلحت‌کاری درخصوص این جریان و آن جریان بود و مطلقا چنین چیزی مطرح نبود و شورای نگهبانی که می‌خواهد نگهبان نظام باشد باید اینگونه باشد. از همه عزیزانی که تلاش می‌کنند انتخابات باشکوهی برگزار شود قدردانی می‌کنم.

کاندیداها به دنبال کسب رای با تخریب دیگران نباشند

آیت‌الله خاتمی بیان کرد: آنچه در ارزیابی مطرح شد این بود که آیا این آقا برای ریاست جمهوری معیارها را دارد یا ندارد. برخی‌ها احراز خوردند و برخی هم عدم احراز، اما اگر کسی در ریاست جمهوری عدم احراز خورد به این معنا نیست که در هیچ جای دیگر به ‌درد نمی‌خورد چه بسا این عزیز در عرصه‌های دیگر حضور پیدا کند و حضور او حضور موفقی باشد. به عنوان یک عضو شورای نگهبان این را می‌گویم کسی حق ندارد به دلیل عدم احراز اهانت کند.

او عنوان کرد: در میانه تبلیغات انتخاباتی هستیم. این فضا شور انتخاباتی ایجاد کرده و از همه کاندیداها باید در ایجاد این شور انتخاباتی تشکر کرد. تقاضای ما همانگونه که رهبری فرمودند کاندیداها از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خودشان سخن بگویند و نخواهند با تخریب دیگران بر سبد رایشان بیفزایند ضمن اینکه وعده‌های قابل اجرا بدهند.

وعده‌های قابل اجرا به مردم بدهید

خطیب نماز جمعه تهران گفت: کاندیداها طرح‌ها و ایده‌هایی بدهند که قابل اجرا در روی زمین باشد، وعده سبز دروغین برای رای دادن مردم ندهند و مردم را فریب ندهند زیرا برکت ندارد. کاندیداها نخواهند با سیاه نمایی علیه نظام رای بیاورند. شما در سبد نظام می‌خواهید انتخاب شوید می‌خواهید علیه نظام بدگویی کنید تا رای جمع کنید این درست نیست.

آیت‌الله خاتمی افزود: انتخاب اصلح یک امر عقلایی است آیه و روایت هم نمی‌خواهد. در انتخاب اصلح، آیا کسی که راه خودش را می‌رود بهتر است یا کسی که باید دست او را بگیرند. حضرت علی (ع) فرموده‌اند برای حکم بین مردم برترین را برگزین. انشاءالله مردم ما برترین را برگزینند که رئیسی گونه باشد. این الگو پیش روی ما قرار دارد کسی را برگزینند که ولایت مدار باشد نه ولایت شعار، مردم‌مدار باشد نه مردم‌شعار و خستگی‌ناپذیر باشد.

او یادآور شد: شهید رئیسی، خستگی را خسته کرد ما یک رئیس جمهور این چنینی می‌خواهیم که کار و خدمت برای مردم انجام دهد. انتخابات ریاست جمهوری عرصه مسابقه برای خدمت است. در انتخابات همه باید تسلیم قانون باشند و پایان انتخابات باید پایان رقابت‌ها و آغاز رفاقت‌ها و همکاری برای خدمت به مردم باشد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.