حج و هلال در سرزمین وحی

ارائه بیش از ۳۶۰ هزار خدمت درمانی به حجاج در عربستان

ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال ‌احمر در حج تمتع ۱۴۰۳ با صدور اطلاعیه‌ای، از ارائه بیش از ۳۶۰ هزار خدمت بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی در عربستان تا امروز خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ اطلاعیه شماره ۶ ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال‌ احمر در حج تمتع ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

۱- از شروع عملیات بهداشتی و درمانی هلال ‌احمر در حج تمتع سال جاری، ۳۶۱ هزار و ۳۵۱ خدمت (شامل ویزیت عمومی و تخصصی، دارو و نسخه، خدمات پاراکلینیک، پرستاری، امداد و انتقال و ….) به زائران ارائه شده که از این میزان، ۳۲۲ هزار و ۹۵۴ خدمت در مکه و ۳۸ هزار و ۳۹۷ خدمت در مدینه ارائه شده است. در حال حاضر ۲۲ زائر در بیمارستان هلال‌ احمر و ۱۸ زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

۲- از امروز ۷ ذی‌الحجه،عزیمت زائران و ضیوف‌الرحمن به سرزمین منا و عرفات آغاز شده و طبق هماهنگی‌ها، تیم‌های پزشکی و درمانی هلال ‌احمر در ۹ درمانگاه و ۲ بیمارستان صحرایی در منا و عرفات برای خدمت درمانی به حجاج ایرانی حضور دارند.

۳- اهل تسنن، امروز از مکه مُحرم شده و وارد منا می‌شوند و درمانگاه هلال ‌احمر در حال خدمت به زائران ایرانی اهل تسنن است.

۴- بر اساس پیش‌بینی هواشناسی عربستان در ایام تشریق امسال درجه حرارت هوا گرمتر از سال قبل خواهد بود و دمای هوا به ۴۸ تا ۵۰ درجه می‌رسد. بنابراین به زائران اکیدا توصیه می‌شود که با توجه به گرمای هوا و تابش مستقیم آفتاب، در چادرهای تدارک دیده شده که وسایل و امکانات سرمایشی دارند، بمانند و دعا و نیایش خود را به جا بیاورند و تا حد ممکن از تردد در ساعات گرم بپرهیزند.

۵- مهم‌ترین دغدغه تیم‌های درمانی، احتمال گرمازدگی زائران و مهمترین نکته برای جلوگیری از گرمازدگی، مصرف آب و مایعات فراوان است.

۶-تمهیدات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر در میان حجاج انجام شده است. علاوه بر بیمارستان صحرایی برپا شده در عرفات و منا و مرکز درمانی مشعر، تیم‌های بهداشتی و مدیریت پیشگیری از بیماری‌های واگیر در میان زائران حاضر و در حال فعالیت در این زمینه هستند.

۷- هشت تیم‌ واکنش سریع درمانی هلال ‌احمر برای خدمت به زائران در منا و عرفات در آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز و حوادث احتمالی، در صحنه خدمت حاضر شوند.

گفتنی است که ۳۸۰ نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال ‌احمر برای خدمت به زائران کشورمان در عربستان حضور دارند. (به ازای هر ۶۰۰ زائر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه دهند.) این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امدادگران و … بوده و هلال احمر با فعالیت 24 ساعته، آماده خدمت‌رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.