قمار نخست‌وزیر برای انتخابات زودرس

سقوط حزب حاکم انگلیس به جایگاه سوم در نظرسنجی‌ها

حزب حاکم محافظه‌کار انگلیس در آستانه برگزاری انتخابات سراسری ۱۴ تیرماه به جایگاه سوم در نظرسنجی‌ها سقوط کرد؛ وضعیتی که نشان می‌دهد قمار «ریشی سوناک» نخست‌وزیر این کشور برای برگزاری انتخابات زودرس با شکست مواجه شده است.

به گزارش شهروند آنلاین، تازه‌ترین نظرسنجی موسسه افکارسنجی «یوگاو» نشان می‌دهد که حمایت از حزب راستگرای اصلاح انگلیس (Reform UK) به رهبری نایجل فاراژ، برای نخستین‌بار از حزب ریشی سوناک، نخست‌وزیر این کشور پیشی گرفته است.

بر اساس داده‌های آمار حمایت از حزب اصلاح انگلیس با ۲ درصد افزایش به ۱۹ درصد رسیده و حمایت از حزب محافظه‌کار ۱۸ درصد است. این درحالیست که حزب کارگر به رهبری کی‌یر استارمر با ۳۷ درصد حمایت عمومی همچنان پیشتاز نظرسنجی‌های انتخاباتی است.

فاراژ در واکنش به این آمار گفت که حزب اصلاح انگلیس اکنون رقیب اصلی حزب کارگر است. او بر همین اساس به حامیان سنتی محافظه‌کاران گفت که ادامه حمایت از این حزب سودی ندارد و تنها باعث پیروزی حزب کارگر خواهد شد.

در همین حال نخست‌وزیر انگلیس حمایت از حزب اصلاح را چک سفید امضاء برای پیروزی حزب کارگر توصیف کرد و گفت: «ما هنوز در میانه راه هستیم و من برای کسب هر رای می‌جنگم. مردم می‌دانند که رای دادن به هر کسی که نامزد حزب محافظه‌کار نیست، سبب می‌شود استارمر وارد خانه شماره ۱۰ (دفتر نخست‌وزیری) شود.»

او با انتقاد از طرح اقتصادی آقای استارمر هشدار داد: «حزب کارگر مالیات‌ها را به بالاترین سطح در کشور خواهد رساند؛ اما ما می‌خواهیم در هر مرحله از زندگی‌ مردم، در کار، راه‌اندازی کسب‌وکار، خرید اولین خانه‌، زمانی که بازنشسته شدید، یا اگر خانواده‌ای دارید، مالیات‌ها را برای همه کاهش دهیم.»

حزب کارگر که طبق تمام نظرسنجی‌های انتخاباتی پیشتاز است، روز گذشته برنامه‌های خود را برای اداره کشور ارائه داد. این حزب در حوزه اقتصاد، وعده داده است که مالیات بر درآمد، ارزش افزوده و بیمه ملی طی پنج سال آینده افزایش نخواهد یافت. سقف مالیات کسب‌وکارهای تجاری نیز ۲۵ درصد تعیین شده و برای حداقل دستمزد محدودیت سنی وجود نخواهد داشت.

حزب سوناک نیز که طبق قریب به اتفاق نظرسنجی‌ها شانسی برای پیروزی در انتخابات پیش‌رو ندارد طرح مشابهی را پیشنهاد کرده و همچنین وعده داده است که بیمه ملی را در صورت امکان حذف خواهد کرد. نخست‌وزیر انگلیس ۲ روز پیش نیز در یک منظره تلویزیونی ادعا کرد که کشور شرایط سخت را پشت سر گذاشته است، حزب محافظه‌کار برنامه مشخصی برای رشد اقتصادی دارد و اگر در انتخابات پیروز شود، اوضاع مالی کشور را سامان‌دهی خواهد کرد.

او یادآور شد: زمانی که سکان دولت را از لیز تراس تحویل گرفت، تورم در محدوده ۱۱ درصد سیر می‌کرد. سوناک با بیان اینکه هرگز با برنامه‌های اقتصادی سلف خود (لیز تراس) موافق نبوده است اذعان کرد که ناامیدی و بی‌اعتمادی مردم نسبت به این حزب را درک می‌کند.

او با این حال عنوان کرد که شاخص تورم اکنون به ۲.۳ درصد رسیده است؛ تحولی که طبق ادعای او به‌ صورت خودکار رخ نداده است و تنها حزب محافظه‌کار می‌تواند ضامن ادامه مسیر موجود و کاهش اقساط وام مسکن میلیون‌ها خانوار در سال‌های آتی باشد.

بر اساس برنامه اعلام شده، انتخابات سراسری در انگلیس ۱۴ تیرماه برگزار می‌شود. حزبی که اکثریت کرسی‌های مجلس عوام (۳۲۶ کرسی به بالا) را کسب کند برای پنج سال قدرت را به دست می‌گیرد. طبق نظرسنجی‌ها حزب مخالف دولت (کارگر) شانس بالایی برای پیروزی دارد و حزب محافظه‌کار ممکن است با سنگین‌ترین شکست ۱۱۸ سال اخیر روبه‌رو شود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.