آتش‌بس در کار نیست!

کارشناس آمریکایی:بایدن حامی نسل‌کشی در نوار غزه است

دیپلمات سابق وزارت خارجه آمریکا گفت: رئیس جمهور آمریکا به اسرائیل فشاری برای برقراری آتش‌بس وارد نخواهد کرد و دولت آمریکا به اسرائیلی‌ها کمک می‌کند که بتوانند به نسل‌کشی در غزه ادامه دهند.

به گزارش شهروند آنلاین، مایکل اسپرینگمن، دیپلمات سابق وزارت خارجه آمریکا در گفت‌و‌گو با برنامه جهان امروز درباره چالش‌ها و موانع بر سر راه برقراری آتش‌بس در نوار غزه به پرسش‌های مجری برنامه پاسخ داد. متن گفت‌وگو به شرح زیر است:

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست سران گروه ۷ احتمال برقراری آتش‌بس (در نوار غزه) در آینده نزدیک را رد کرده است، این در حالی است که در ماه نهم جنگ هستیم و دو هفته است که بایدن طرحی را برای آتش‌بس ارائه داده است که حتی با اصلاحاتی در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید. حماس هم نظر مثبت خودش را برای آتش‌بس و توافق اعلام کرده است، اگر دولت بایدن واقعاً دنبال آتش‌بس است چرا اقدام عملی در این باره انجام نمی‌دهد، فکر می‌کنم آنها ابزار‌های بی‌شماری برای اعمال فشار علیه اسرائیل داشته باشند؟

اسپرینگمن: بله؛ جو بایدن به اسرائیل فشاری وارد نخواهد کرد، چرا که در حال حاضر ما شاهد هستیم که در این پنج ماه اخیر پول‌هایی را از جیب آمریکایی‌ها به اسرائیل سراریز می‌کند و کمک می‌کند که آنها بتوانند نسل‌کشی خودشان را ادامه بدهند. در کنگره آمریکا هم تلاش کرده‌اند تا این پول را بتوانند تصویب کنند و بتوانند در خدمت صهیونیست‌ها یا یهودیانی که در آنجا هستند، قرار بدهند.

یک جنبه دیگر ماجرا این بود که به هر حال شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را صادر کرد، اما برخی از مقامات رژیم صهیونیستی از جمله نماینده آنها در سازمان ملل بر خلاف این قطعنامه اعلام کردند که جنگ را ادامه خواهند داد. چرا قطعنامه شورای امنیت نمی‌تواند جلوی نسل‌کشی را بگیرد، اسرائیل چطور خودش را بالاتر از قوانین بین‌المللی می‌داند؟

اسپرینگمن: آمریکا سازمان ملل را تحت کنترل دارد و از قدرت وتوی خودش در شورای امنیت استفاده می‌کند و اسرائیلی‌ها از این مساله بهره می‌برند. کمپین‌های مختلفی دارند، دولت آمریکا را به ویژه دولت فدرال را دارند متقاعد می‌کنند تا از اسرائیل حمایت کنند. از مالیات‌هایی که از مردم گرفته می‌شود به آنها ارائه می‌شود. همیشه هم اعلام کرده‌اند که حمایت‌های خودشان را خواهند داشت و اسرائیل تحت قیمومیت اینها قرار دارد. می‌توانم بگویم که یهودی‌ها دولت آمریکا را در دست دارند، رسانه‌های یهودی در آمریکا فعالیت‌های گسترده‌ای دارند و این کنترل در همه امورشان است.

فکر می‌کنم شما با توجه به سابقه‌تان در وزارت خارجه آمریکا، کاملاً مطلع هستید در کنار قوانین بین‌المللی، مقرراتی هم در خود آمریکا داریم که چارچوب‌هایی را برای همکاری‌ها و حمایت‌های بین‌المللی دولت آمریکا تعیین کرده است، مثلاً دولت آمریکا طبق قوانین حکومت خودش نباید به نقض‌کننده‌های حقوق بشر سلاح بدهد، آیا حکومت آمریکا به قوانین مصوب خودش در این زمینه عمل می‌کند؟

اسپرینگمن: بله این مساله درست است. در آمریکا قوانینی وجود دارد که باید مانع از این مساله شود. در این زمینه تصریح شده است، در مورد کمک‌های خارجی که دارد صورت می‌گیرد. اما این مساله در هر کشوری مطرح است، اما در آنچه که ما می‌بینیم از لحاظ بین‌المللی هم اسرائیل را در مقام یک رژیم نسل‌کشی کننده می‌بینند و با این حال، ما شاهد هستیم که آمریکا فراتر از قوانینی که داخل کشور است، تأمین مالی می‌کند و علی رغم اینکه براساس قوانین ما تأمین سلاح برای کشوری که دارد نسل‌کشی انجام می‌دهد ممنوع است، منتهی این فرآیند را دارند انجام می‌دهند. اسرائیلی‌ها هم از مصونیتی که برای خودشان ایجاد کرده‌اند استفاده می‌کنند و این سلاح‌ها را علیه حماس و حزب‌الله استفاده می‌کنند. در سال ۱۹۹۷ و به این طرف چندین قانون در این زمینه داشته‌ایم، اما شاهد هستیم که برای تأمین امنیت اسرائیل و نقض قوانین بین‌المللی این مساله نادیده گرفته می‌شود و براساس این قانون که در آمریکا داریم عمل نمی‌شود. این مساله به وضوح در هر کشوری که بخواهد سلاح بفرستد به چنین کشوری وجود دارد، اما براساس توافق نانوشته و پنهانی که وجود دارد، در آمریکا این در میان دولتمردان صورت می‌گیرد. اسرائیل عضو حتی سازمان منع گسترش تسلیحات کشنده هم نیست ولی می‌دانیم که ایران هست.

در صحبت‌هایی که داشتیم اشاره کردید به لابی یهودی و نقش جریان‌هایی که روی آمریکا تأثیرگذار هستند. می‌خواهم در این باره بپرسم، جزئی‌تر و دقیق‌تر پاسخ بدهید، دقیقاً چه افراد و تشکیلاتی در آمریکا توانسته‌اند فضایی را ایجاد کنند که اسرائیل بتواند خودش را ورای قوانین بداند؟

اسپرینگمن: سازمان‌های مختلفی در آمریکا هستند که قدرت و نفوذ خاصی را دارند که ما نمی‌توانیم به صورت اختصاصی اسم آنها را ببریم. اما شاهد هستیم آیپک یکی از همین سازمان‌ها است و پول زیاد و اعضای بسیار زیادی دارد و آنها مشاوره‌ها و سیاستگذار‌های بسیار زیادی دارند که در مورد سیاستگذاری‌هایی که در آمریکا صورت می‌گیرد تأثیر خودشان را دارند و همچنین آنها از اطلاعات بسیار زیادی برخوردار هستند و اعلام کرده‌اند که آنها هر کسی که اسرائیل را زیر سؤال ببرد، محکوم می‌کنند و بر این باور هستند که برای اینکه در این زمینه نباید نقدی به اسرائیل و نقض قوانین بین‌المللی که دارد اعمال می‌کند وارد شود و به نحوی می‌توانیم بگوییم که به هر طریقی که بتوانند حمایت‌های خودشان را از اسرائیل دارند و اسرائیل را مستحق مصونیت می‌دانند. این ایده را دارند که همه یهودی‌ها، یک روزی به اسرائیل خواهند رفت و آنها دارند تلاش می‌کنند که این هدف را محقق کنند و آمریکا برای همین در کنار صهیونیست‌ها قرار گرفته است./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.