احتمال کناره‌گیری به نفع قالیباف

قاضی‌زاده:همه به نفع اصلح کنار می‌روند

کاندیدای انتخابات ریاست‌ جمهوری در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال کناره‌گیری او به نفع قالیباف گفت: انشاءالله همه عزیزان به نفع اصلح کنار می‌روند و اجماع باید به نفع کسی و تیمی باشد که بتواند بیشترین اجماع، همراهی و قوی‌ترین دولت را ایجاد کند.

به گزارش شهروند آنلاین، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز شنبه در نشست خبری که در خبرگزاری فارس برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت:  تمامی عزیزانی که وارد انتخابات شده‌اند بدون هیچ پیش‌فرضی وارد عرصه شده‌اند و چون فضای انتخابات خیلی سریع اتفاق افتاده، فرصت پاسخ‌گویی به شبهات خیلی کمتر شده و از این منظر شاید فضا را قدری پیچیده کند.

او افزود: در نبود احزاب برای معرفی افراد شایسته امواج سیاسی و هیاهوها امواج اجتماعی را به حرکت درمی‌آورد و بعد از مدتی افراد قول‌ها و برنامه‌هایی که ارائه می‌کرده‌اند خیلی قابل انجام نبوده است.

قاضی زاده ادامه داد: شهید رئیسی بیش از اینکه یک شخص باشد یک شخصیت است و نماد یک رئیس جمهور تراز است. کسی که در سطح ریاست جمهوری مطرح می‌شود باید دارای جامعیت باشد و تمام نقاط قوت برای اداره کشور را داشته باشد و نقاط ضعفی که موجب آسیب به کشور می‌شود، نداشته باشد. این فرد باید خود را در چارچوب ولایت فقیه تعریف کرده باشد و دولت باید مکتبی باشد و دولتهای غیر مکتبی اساسا جمهوری اسلامی را قبول ندارند که بخواهند رئیس جمهورش باشند.

او عنوان کرد: رئیس جمهور باید مکتب فکری و برنامه‌ریزی روشن برای اداره کشور و سیاستهای کلان برای حل مسائل کشور داشته باشد. رئیس جمهور باید یک منظومه فکری منسجم برای حل مشکلات کشور داشته باشد و رئوس برنامه‌های اجرایی خود را باید به مردم ارائه دهد.

این نامزد انتخاب ریاست جمهوری عنوان کرد: نباید دوگانه کارنامه، سلامت ایجاد کنیم چون مردم را دچار استیصال می‌کند. دست انقلاب پر است و چهره‌های زیادی قابل عرضه در عرصه ریاست جمهوری هستند. وجود یک نقطه ضعف در فردی در تراز ریاست جمهوری، از او فردی مانند بنی صدر می‌سازد.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: شهید رئیسی به اعتقاد من بعد از شهید رجایی توانست در مسیر حکمرانی کشور تغییر ایجاد کند. برنامه‌های شهید رئیسی موجود و مورد تایید رهبر انقلاب قرار گرفته است. ادامه راه شهید رئیسی به عهده تیم شهید رئیسی است. من از کلیت دولت دفاع می‌کنم که توانستند در سه سال اقداماتی انجام دهند که برخی دولتها در طول هشت سال قادر به انجام آن نبودند.  یکی از مشکلات ما در ریاست جمهمری باندبازی و احزاب است اما مساله شهید رئیسی فقط حل مشکلات مردم بودم و از همه ظرفیتها برای این کار استفاده می‌کرد. کسی که برنامه شهید رئیسی را قبول نداشته و همکاری نکرده است الان نمی‌تواند بگوید من امتداد شهید رئیسی هستم.

او گفت: بنده فکر نمی‌کردم مجددا در ریاست جمهوری کاندید شوم و برداشتم این بود که دولتها دو دوره‌ای هستند و در خدمت شهید رئیسی خواهیم بود. وقتی این اتفاق افتاد برخی دوستان سراغ من آمدند و درخواست کردند که به عرصه انتخابات بیایم. در مقابل برخی هم مراجعه کردند و گفتند کاندید نشو زیرا عرصه انتخابات ریاست جمهوری عرصه دوقطبی‌سازی و هیاهو است و شما اهل این کارها نیستید. من برداشت کردم که این بخش دوم توهین به شعور عمومی است و مردم را فاقد اندیشه روشن برای انتخاب صحیح می‌دانند.

قاضی زاده درباره دلیل حضور در انتخابات گفت: ما تلاش کردیم یک نفر از دولت کاندید شود و خدمت مخبر رسیدیم که ایشان کاندید شود. اما عزیزان نیامدند و نگران این شدم از بدنه تیم شهید رئیسی کسی در انتخابات نباشد و نگران مساله گفتمانی هم بودم که معتقد بودم با این روش دیگر نمی‌شود کشور را اداره کرد و لذا رفتم ثبت نام کردم و شورای نگهبان هم من را تایید کرد. من با شهید رئیسی هم قسم شده‌ام اگر انتخاب شدم از آبروی ایشان دفاع کنم.

قاضی زاده در باره راهبرد دولتش در حوزه سیاست خارجی گفت: شعار من با دوستان مروت و با دشمنان مدارا است. البته این مسیر با تولید قدرت و دفاع از مظلومین میسر است. تصمیم‌گیری کلان سیاست خارجی به عهده نظام  است و سیاست خارجی وظیفه پیاده‌سازی آن را دارد. راهبرد سیاست خارجی ما نگاه به شرق و و ارتباط با کشورهای همسایه و مسلمان و دفاع از مظلوم بدون هرگونه تنش است. ما معتقد به مذاکره همراه با عزت و اقتدار هستیم.

او ادامه داد: در زمان شهید امیرعبداللهیان هم با مصر ارتباط برقرار کردیم و هم در میدان از غزه دفاع کردیم. پس از آن هم عملیات وعده صادق را انجام دادم و ایشان میدان و دیپلماسی را هم‌راستا کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درخصوص اجماع در انتخابات و احتمال کناره‌گیری او به نفع قالیباف گفت: انشاءالله همه عزیزان به نفع اصلح کنار می‌روند و اجماع باید به نفع کسی و تیمی باشد که بتواند بیشترین اجماع و همراهی و قوی‌ترین دولت را ایجاد کند، او هرکس باشد ما حتما هم به او کمک می‌کنیم و به او خواهیم پیوست و تلاش می‌کنیم دولتش موفق باشد. بنده دوره قبل رقیب حضرت آیت‌الله رئیسی بودم و تا آخر هم ایستادم اما شاید بشود گفت از یک منظر منحصربه‌فردترین آدمی بودم که بیشترین کمک را به ایشان کردم. حضور در انتخابات برای کسب مقام نیست و ما باید بر مبنای ایده انقلابی این کار را انجام دهیم.

او پیرامون وعده‌اش درباره بورس گفت: بازار سرمایه رشد و افتش ناشی از انتظارات است. وقتی فعالان بازار سرمایه به آینده یک صنعت امیدوار شوند در آن حوزه فعالیت می‌کنند. وقتی یک سیاست غلط توسط دولت یک‌شبه می‌تواند بازار را نابود کند همان دولت نمی‌تواند سه روزه آن را اصلاح کند؟ کسی که با مفهوم انتظار در بورس آشنا باشد می‌داند بورس بر اساس اعتماد و عدم اعتماد سبز و قرمز می‌شود. رئیس جمهور می‌تواند حقوقی‌ها را مکلف کند که منابعشان را از بازار خارج نکنند شاید الان جلب اعتماد سخت‌تر شده باشد و زمان بیشتری ببرد. بنده و تیم کارشناسی‌ام از سال 84 در تدوین برنامه کلان دولتها تا الان نقش داشته‌ایم به همین دلیل حرف ما پیوست کارشناسی و اجرایی دارد.

او درباره ارتباط با روسیه عنوان کرد: ارتباط ما با کشورهای دوست مانند روسیه در دو سطح است یکی در مجامع بین‌المللی است. مواضع سیاسی مشترکی نسبت به آمریکا و غربی‌ها داریم و یک هم‌پیمانی در عرصه سیاسی و دفاعی بین ما و روسیه شکل گرفته اما در عرصه اقتصادی هنوز ناقص است و این باید تبدیل به قراردادهای گسترده بین بخش‌های خصوصی دو طرف شود. باید در  عرصه صنایع ‌های‌تک با یکدیگر همکاری کنیم و در انرژی هسته‌ای باید روابط را توسعه دهیم و این باعث گسترش روابط و خنثی‌سازی تحریم‌ها می‌شود.

قاصی زاده درباره جلسات محسن رضایی برای اجماع اصولگرایان گفت: اینکه صف جبهه انقلاب منظم شود و دوستان به اشتباه با هم رقابت نکنند خوب است. ما سال 1400 موفق شدیم و باید اینگونه در عرصه انتخابات وارد شویم. اگر به هر دلیلی نیاز بود عناصر جبهه انقلاب به نفع اصلح کنار بروند باید از قبل زمینه‌هایش شکل گرفته باشد بنده هم از این گفت‌وگوهایی که آقای رضایی شروع کردند استقابل می‌کنم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه‌اش برای اینترنت گفت: اینترنت الان جزء کالاهای اساسی است و زیرساخت بسیاری از حوزه‌ها است. اما نباید در قبال آن حالت تدافعی داشته باشیم و باید در حکمرانی اینترنت جهانی شویم و بخشی از پهنای باند جهانی را به خود اختصاص دهیم. توسعه اینترنت بی‌سیم را باید دنبال کنیم اما بالاخره فضای مجازی فضایی است که مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد و باید کنترل شود اما معتقد به کنترل مردمی هستیم و باید گروهی از مردم جایگزین گروهی از دولتمردان برای کنترل دسترسی به اینترنت شود.

ادامه دارد…

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.