برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری»

پزشکیان: واگذاری اختیار، مسئولیت و پاسخگویی الفبای مدیریت است

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: واگذاری، اختیار دادن، مسئولیت و پاسخگویی الفبای مدیریت است.

به گزارش شهروندآنلاین، «مسعود پزشکیان» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه یکشنبه، در مرحله دوم برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه خبر به منظور پاسخ به تعدادی از سوالات مردمی اظهار داشت: امروز نیرم تعدادی از کارگران زحمت کش ما در معدن زیر آوار ماندند و تعدادی جان خود را از دست دادند. به خانواده شان تسلیت عرض می‌کنم. در دوران نوجوانی سابقه کارگری داشتم و درد و رنج و گرفتاری آنها قابل لمس است امیدوارم در آینده حقوق آنها پایمال نشود.

وی در رابطه با جلوگیری از حادثه‌های معادن عنوان کرد: تجربه‌های بین المللی زیادی وجود دارد. اگر چارچوب‌ها و استانداردها رعایت شود این مشکلات پیش نمی‌آید. حاکمیت باید نظارت کند امنیت و سلامت افرادی که در معادن کار می‌کنند تامین شود.

باید کاری کنیم کشاورزان حاصل دسترنج خود را ببینند

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «چرا همه ساله محصولات کشاورزی مانند گوجه فرنگی و هندوانه خوراک دام‌ها شود؟» بیان کرد: کشاورزان ما گروه زحمت کشی هستند. وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های مربوطه اگر اطلاعات زمین و بازار داخلی و خارجی را داشته باشند می‌توانند به کشاورزان آموزش دهند چه چیزی بکارند و بدون واسطه آنها را به بازار ارسال کنند. خودم در آذربایجان غربی زمین کشاورزی‌ای داریم که بچه‌ها کار کشاورزی می‌کنند. مشکل این است که ما باید برای همه کارها اعم از محصول و دانشجو بدانیم چه بازاری داریم تا بدون واسطه به بازار خاص خود بروند.

پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر کارگری کشاورزان را حذف کنیم حتی ضرر هم می‌کنند. ما باید کاری کنیم کشاورزان حاصل دسترنج خود را ببینند. طبیعتاً اگر چارچوب را درست کنیم دچار گرفتاری نخواهند شد. طبیعتاً با کارشناسان دانشگاهی باید به گفت‌وگو نشست تا کود و بذر با قیمت مناسب در اختیارشان قرار گیرد.

وی در پاسخ به عدم برخورداری از آموزش یکسان تحصیلی در کشور اضافه کرد: این حرف درست است. حاکمیت نباید کاری کند تا افراد از تحصیل و ابزار تحصیل برابر باز بمانند. در جلسات با وزرای آموزش و پرورش و مدیران کل و معاونین آنها جلسات زیادی داشتیم. دغدغه‌ها و نیازها طرح شده تا زمانی به قدرت رسیدیم بتوانیم خواست و تجربه‌ها را در میدان عمل پیاده کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با رتبه بندی و نارضایتی‌های آن گفت: مردم ناراضی هستند زیرا درست اجرا نشده است. ما هم پول خرج کردیم هم ناراضی کردیم. آنچه نوشته شده انجام نشده است می‌توانستند با صاحبان فرایند بنشینند و تصمیم گیری کنند. حاکمیت هر اقدامی انجام می‌دهد با مشارکت صاحبان فرآیند صورت گیرد. وقتی کسانی که باید برای آنها خدمت کنیم را وارد بازی نمی‌کنیم نتیجه مطلوب نخواهد بود. از آغاز کار با توجه به شعار سال باید در تمام سطوح اداری به آن توجه شود. این یک دستورالعمل است تا با افراد مشورت و همفکری شود و پول را میان آنها تقسیم کرد.

پزشکیان در رابطه با ساز و کارش برای تشخیص نظرات کارشناسان، تصریح کرد: اینکه گفتم کارشناس نیستم، اما من در رشته خود کارشناس هستم. این مجموعه دستورالعمل روشن دارد اما در مسایل دیگر اقتصادی چون چنین کارشناسانی را کنار هم قرار ندادیم و روش‌های علمی را مشخص نکردیم، کار به نتیجه نرسیده. اولاً باید رفرنس نظرات کارشناسی مشخص شود و باید نتیجه موفق آن در کشور دیگر ارایه شود. نظریات کارشناسان برجسته باید مطرح شود. با مجموعه این کارها نظریات کارشناسی پذیرفته می‌شود. من می‌فهمم کدام نظریه کارشناسی پذیرفته است.

وی افزود: اقتصاد ۱۲۵ زیر مجموعه دارد. کارشناسی که دعوت می‌شود باید در آن موضوع کار کرده و نظر کارشناسان دیگر در این حیطه را دنبال کرده باشد و نتیجه آن را بداند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: دنیا در حوزه کارشناسی بسیار تغییر کرده است و آدم‌هایی که می‌گویند خودشان کارشناس شدند مردم را فریب می‌دهند. با توجه به اینکه سیستم و تشکیلاتی در کشور وجود ندارد و کار کارشناسی در چپ و راست وجود ندارد. بسته به موضوع مثلاً در کشاورزی، ما متخصص اقتصاد کشاورزی یا در پزشکی اقتصاد دارو داریم.

پزشکیان در رابطه با اینکه در صورت اختلاف نظر در شورای امنیت ملی چه می‌کنید؟ گفت: بستگی به موضوع و نظرات دارد. نظرات مخالف باید با سند و مدرک و تجربه بین المللی اظهار نظر کند. همه نظرات باید بر اساس این چارچوب باشد. با توجه به عمل به این مستندات نباید مشکلی پیش بیاید.

وی در مورد افزایش حقوق کارمند و کارگر گفت: این ظلم ما علیه این دو گروه است. تا این را برطرف نکنیم فاصله کارمندان و کارگران بیشتر می‌شود و تورم رو به افزایش. باید کار و روندی را پیش بگیریم تا حقوق با تورم همسان باشد. اعتراض بازنشستگان و کارمندان مبنی بر مطالبات قانونی و اعتراض به عملی نشدن قانون است. لایحه دولت در بودجه همیشه با کسری مواجه است و به دلیل عدم جبران همیشه اعتراض وجود دارد.‌

دولت باید درآمد زایی کند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: دولت باید درآمد زایی کند. وقتی درآمد ندارد نباید توقع ایجاد کند. مجلس می‌گوید فلان گروه را بیمه کن بعد دولت پول ندارد کسری بیمه را بدهد و در نهایت منجر به اعتراض همه می‌شود.

پزشکیان در رابطه با ساماندهی نیروهای شرکتی خاطرنشان کرد: همیشه در مورد این موضوع در بهداشت و درمان مشکل داشتیم. ترفند نیروهای شرکتی برای این بود که کارآیی بالا برود در حالی که ظلم مشخص و بین برای افرادی است که در این شرایط کار می‌کنند. شرکتی‌ها چون نمی‌خواستند پول بدهند گفتند قصد بالاتر بردن کارایی و حفظ کرامت هستیم در حالی که پول آن را تامین نکردند و ما مشکل داشتیم و به دنبال اصلاح آن در مجلس بودیم. در نهایت همسان می‌کنیم و آنها را در چارت سازمانی به کار می‌گیریم و استخدام می‌کنیم. اگر چارت اجازه نمی‌داد بی ربط به کارگیری کردند. اگر چارت فضا نداشته باشد نباید به کارگیری می‌کردند. اما برای اینکه پول ندهند این چنین نیرو گرفتند. این را اصلاح خواهیم کرد.

وی در رابطه با اظهارات گذشته خود برای شفافیت دارایی‌ها و اموال، تصریح کرد: من از این حرف‌ها نزدم. شفافیت داده‌ها برای کارگر و کارمند نیست چون حقوق نداده مالیات را از آن کسر می‌کنند و کارگر و کارمندی که ۱۵ میلیون می‌گیرد نباید مالیات بدهند اما دارندگان درآمدهای کلان اصلاً مالیات نمی‌دهند و از گروه اول اصلاً نباید مالیات بگیریم. در کشورهای دنیا هر چه درآمد بیشتر شود بیشتر مالیات می‌گیرند نه برای مردم با درآمد معمولی و پایین. افرادی که پولشویی می‌کنند مالیات نمی‌دهند و اصلاح باید از سوی افرادی انجام شود که مالیات نمی‌دهند. جمهوری اسلامی باید کاری کند مردم بتوانند زندگی کنند تا زندگی آرام داشته باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در رابطه با شفافیت اموال مسئولان، اگر نخواهد قانون اجرا کند و تخلف کند پول‌ها را به حساب اقوام و فرزند و … می‌ریزد. اما اگر مجموعه شفاف باشد من نمی‌توانم این کار را بکنم. ما برای همه مسایل در حال حاضر برنامه نداریم بلکه حتماً باید با کارشناسان بنشینیم و نسبت به روند تدبیر کنیم که بعدها پشیمان نشویم. این دغدغه مردم است.

پزشکیان در خصوص منظورش «از اینکه به عنوان شهروند هر جور بخواهم می پوشم» گفت: در خصوص عرف جامعه چیزی که جامعه و عرف با آن مشکل نداشته باشد و هنجار شکنی نشود بله. جایی که عرف خاص خود را دارد باید رعایت کنیم. گیر دادن به پوشیدن لباس دیگران در کجای دین آمده است؟ عرف یعنی آنچه مردم با آن زندگی می‌کنند. در جامعه‌ای لباس کردی عرف است. هر جامعه‌ای بسته به فرهنگ و سابقه خود عرف خاص لباس پوشیدن دارد و ما حق نداریم بگوییم باید آن گونه که ما هستیم باشند.

وی افزود: خارج از عرف می‌شود هنجار شکنی، که باز مشکلش به ما بر می‌گردد. من جراح قلب هستم و سعی نکردم خودم را از عرف مردم عادی بالاتر بروم. اینکه عرف را زیر پا بگذاریم به فرهنگ، آموزش و نوع رسانه ما بر می‌گردد. خیلی وقت‌ها مردم برای لج با ما لباس خاص می‌پوشند باید تقصیر خود را بپذیریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد نظرش در مورد «فدرالیسم» گفت: فدرالیسم ربطی به کشور ما ندارد. سیاست‌های کلی باید در مرکز برگزار شود و اختیارات باید واگذار شود. چه کسی گفته در سیستان و مشهد و … برای کاری که نیاز به کارشناس دارد به تهران بیاید؟

واگذاری، اختیار دادن، مسئولیت و پاسخگویی الفبای مدیریت است

پزشکیان گفت: برای رفع این مشکل اختیارات را واگذار می‌کنیم. تصمیم اصلی در مرکز گرفته شود اما اختیار باید داده شود. بحث پزشک خانواده فقط پاسخگویی مسئولین و انتظارت تعریف شده از آنها بود. در یک خانه بهداشت برای ترمیم شیشه شکسته باید ده مدل نامه نگاری می‌کردند. واگذاری، اختیار دادن، مسئولیت و پاسخگویی الفبای مدیریت است.

دولت مسعود پزشکیان دولت اول ما خواهد بود نه دولت ایکس و ایگرگ

وی در پاسخ به این سوال که «دولت شما دولت سوم روحانی است صحیح است؟» تاکید کرد: اگر قرار بود روش گذشتگان ادامه پیدا کند من اصلاً نمی‌آمدم. برای مثال پول محدود و نیاز و تقاضا غیر محدود؛ مدیریت باید پول و تقاضا را متناسب تخصیص دهد. در دولت یکی از عزیزان گفتند ما سی پروژه تصویب کردیم گفتم به ما پول دو پروژه را بدهید تا به اتمام برسانیم نه اینکه سرمایه مردم بدون نتیجه پخش شود. دولت مسعود پزشکیان دولت اول ما خواهد بود نه دولت ایکس و ایگرگ.

برای هدفمند کردن بنزین باید جلسه برگزار شود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به «موافقت با افزایش قیمت بنزین» گفت: این ادعاها فیک و غیر واقعی است. هر تصمیمی بدون مشارکت مردم امکان پذیر نخواهد بود. برای افزایش قیمت بنزین نمی‌شود با ماشینی که به زور به آنها می‌فروشیم قیمت را بالا ببریم. قطعاً اگر ماشین با سوخت پایین و کیفیت بالا تولید شود و با پول ذخیره شده می‌توان به مصرف کنندگان بنزین یارانه داد. قطعاً برای هدفمند کردن بنزین باید جلسه برگزار شود. بیت المال برای همه است. چرا من با سه خودرو و یه کارت بنزین سهمیه‌ای بگیرم و کسی که خودرو ندارد سهمیه نگیرد.

شفافیت یعنی نبرند، ندزدند، زمین خواری نکنند

پزشکیان در پایان در پاسخ به این سوال که «آیا مخالف شفافیت آرا هستید؟» شفافیت رای نیست، شفافیت رانت‌ها و رشوه‌هایی است که گرفته می‌شود. می‌خواهید شفافیت صورت گیرد fatf داخلی را برقرار کنید. با این شفافیت رانت، رشوه، قاچاق و اختلاس از بین برود. این روشن شود خوب است یا مشخص شدن رای یک نماینده؟ شفافیت یعنی نبرند، ندزدند، زمین خواری نکنند./مهر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.