ضرورت تجهیز و نوسازی ناوگان شناورهای صیادی

جلیلی: صدور بخشنامه پشت میزی ممنوع است

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه صدور بخشنامه‌های پشت میزی ممنوع است، گفت: باید مقررات و بخشنامه ها با آگاهی ذینفعان و مخاطبین آن تنظیم شود تا قانون و برنامه دقیق‌تر و بی‌نقص‌تر باشد.

به گزارش شهروند آنلاین، «سعید جلیلی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نشستی که با حضور جمعی از نمایندگان تشکل‌ها و اصناف مختلف صیادی برگزار شد، ضمن شنیدن حرف‌ها، شکایات و پیشنهادات که بیشتر حول محور پیگیری تعاملات استان‌های همجوار جنوبی و منطقه‌ای، تاثیر روابط دیپلماسی در فروش محصولات صیادی و آبزی‌پروری در بازار داخلی و جهانی، رفع مشکلات تولید و پیگیری آن بود، با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته جلسات متعدد و طولانی با فعالان عرصه آبزی‌پروری، صیادی، صنایع مربوطه و شناورسازی برگزار کردیم، اظهار کرد: ایران دارای ظرفیت‌های گوناگونی در زمینه نفت، گاز، کشاورزی، ترانزیت، گردشگری و .. است و خوشبختانه یکی از ظرفیت‌های خوب کشور شیلات و آبزی‌پروری است، باید از این ظرفیت به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

او ادامه داد: برخی کشورها ظرفیت دریایی تقریبا مشابه با ایران دارند اما سالانه چندین میلیارد دلار درآمد دارند. کشور ما از شمال و جنوب به دریا دسترسی دارد و باید تلاش کنیم از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.

جلیلی افزود: نباید اجازه دهیم بخشنامه‌ای صادر شود که مخاطبان اصلی آن، پس از تصویب متوجه شوند؛ اولین کار دستگاه دولتی این است که قبل از صدور بخشنامه با کسانی که موضوع و مخاطب آن بخشنامه هستند، جلسات متعدد داشته باشد و حرف‌های آنان را بشنود تا برنامه دقیق‌تر و بی‌نقص‌تر باشد.

او با تاکید بر اینکه وقتی می‌گوییم اشتغال و ارزآوری برای ما مهم است نباید مانع کار باشیم، تصریح کرد: برای جهش کشور باید زمان را مدیریت کنیم؛ فرصت نداریم؛ باید آنچه را در این ۱۰ سال بدان رسیده‌ایم به احکام اجرایی بدل شده و به سرعت ابلاغ شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به کارگروه شیلات دولت سایه، تصریح کرد: آخرین مشورت‌ها را به فعالان این حوزه داشته باشید و مباحثی همچون روانسازی مقررات و بومی‌سازی بخشنامه‌ها را دنبال کنید. توسعه شیلات در دستور کار خواهد بود.

او توسعه شیلات را در توسعه صنایع مرتبط همچون شناورسازی امری مهم برشمرد و گفت: شناورهای ما باید به‌روزرسانی شوند تا خانواده صیادان احساس امنیت کنند و صیادان ما نیز در حین کار احساس آرامش و رفاه لازم را داشته باشند.

جلیلی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم که صیاد ما تبدیل به صادرکننده شود، گفت: در دو سال گذشته سیاست‌های کلی برنامه هفتم و سیاست‌های کلی اقتصاد دریامحور توسط رهبر انقلاب ابلاغ شد، رشد هشت درصدی اقتصاد، به صورت خود به خود انجام نمی‌شود بلکه این موضوع باید در بخش‌های مختلف اقتصادی دنبال شود. این رشد زمانی حاصل می‌شود که تمامی ابعاد اقتصادی به خصوص صیادی و شیلات و سیاست‌های دریا‌محور برنامه داشته باشیم و این برنامه باید در کوتاه‌ترین زمان و با مطالعه گسترده اجرایی شود و باید فعالان این حوزه و خانواده آنان این تغییرات را در ابعاد زندگی خود حس کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: به دنبال این هستیم که ظرف چند سال، آرامش و رفاه و پیشرفت را به شکل محسوسی در زندگی مردم پیاده کنیم.

ایران پر از فرصت‌های اقتصادی است

جلیلی یادآور شد: در۱۰ سال گذشته جلسات متعددی با فعالان حوزه آبزی پروری و صنایع مربوطه و شناورسازی داشته باشیم. چه در بوشهر، بندرعباس و خوزستان و چه جلساتی که در تهران داشتیم اطلاعات و مشکلات همچنین راهکارهای علمی و نقطه نظرات فعالان این صنعت را شناسایی و در برنامه‌های دولت گنجانده شد. ایران پر از فرصت‌های اقتصادی است.

او یکی از توفیقات کشور را بهره‌مندی از ظرفیت‌های متنوع اقتصادی برشمرد و گفت: این ظرفیت‌ها در کمتر کشوری وجود دارد. یکی از این ظرفیت‌ها شیلات و اقتصاد دریا و به طور کل آبزیان است. باید از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده شود. در حال حاضر برخی از کشورهایی که ظرفیت دریای آنها شیلاتشان با ما یک اندازه است، سالانه چندین میلیارد دلار درآمد دارند در حالی که ما از این درآمد بی‌بهره هستیم.

فعالان حوزه شیلات و صیادان باید بهترین زندگی و بهترین رفاه را داشته باشد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: درباره روان‌سازی مقررات و بومی‌سازی بخشنامه‌ها نیز در حوزه‌های مختلف شیلات و اقتصاد دریا و حتی استانهای فاقد دریا نیز برنامه‌هایی تدوین شده است.

او با تاکید بر اینکه نباید به حداقل‌ها اکتفا کرد، بیان کرد: در هر موضوعی باید به قله نگاه شود و نباید به حداقل‌ها اکتفا کرد. باید فعالان حوزه شیلات و صیادان و کسی که در این عرصه کار می کند بهترین زندگی و بهترین رفاه را داشته باشد که از بهترین درآمد ناشی می‌شود.این امکان وجود دارد که تولیدی که انجام می‌شود فرجام آن مشخص باشد.

جلیلی یکی از مشکلات در حوزه شیلات کشور را کم بودن محصولات شیلی و آبزی در سبد غذایی مردم عنوان و بیان کرد: رفع این چالش نه تنها برای سلامت مردم مفید است و سطح رفاهی آنان را افزایش می‌دهد، بلکه بازار گوشت قرمز و گوشت مرغ را تعدیل و کنترل می‌کند. باید خیال صیادها از معیشت آسوده باشد.

سعید جلیلی ادامه داد: این موضوع فقط به صید محدود نیست و شامل تمامی صنایع تبدیلی مرتبط با صید می‌شود؛ ناوگان شناورهای صیادی باید حتما به‌روزرسانی و نوسازی و مجهز شوند. از حال فرسوده خارج شود تا خانواده صیاد احساس امنیت برای سفر دریایی کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: این مجموعه مباحث است که نه تنها برای دولت هزینه اضافی ندارد بلکه هزینه ها را نیز کاهش می‌دهد و می‌تواند به عرصه اشتغال کمک کند. علاوه بر این می‌توان با چنین سرمایه‌گذاری برای کشور ارزآوری کرد و صیاد و فعالان حوزه شیلا را به یک صادر کننده تبدیل کرد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.