روایت «فارن‌افرز» از اشتباهات سیاست خارجی بایدن

«آمریکا بازگشته است؛ جمله‌ای که جو بایدن در آغاز ریاست‌جمهوری برای تعریف سیاست خارجی خود برگزید؛ شعاری برای دور شدن از دوران پرهرج و مرج دونالد ترامپ و ایجاد این تصور که آمریکا می‌تواند تصویر خود را به عنوان هژمونی موثر بازپس گیرد و نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را دوباره ایجاد کند.» «فارن افرز» مقاله خود را درباره ناکارآمدی سیاست خارجی آمریکا با عنوان «بایدن و جست‌وجوی استراتژی جدید آمریکا» این‌گونه آغاز کرد…

شهروندآنلاین: مجله آمریکایی «فارن افرز» نوشت: «دو چالش خارج از کنترل دولت بایدن، پیام احیای ابرقدرت بودن آمریکا را تحت‌الشعاع قرار داد. چالش نخست شبح بازگشت ترامپ بود. متحدان خشمگین بایدن می‌دیدند که رئیس‌جمهوری سابق همچنان بر حزب جمهوری‌خواه تسلط دارد و کاری از دولت بایدن در این‌باره برنمی‌آید. دشمنان آمریکا، به‌ویژه ولادیمیر پوتین، از سقوط قدرت واشنگتن گفتند. با توجه به نوسانات گیج‌کننده در سیاست خارجی آمریکا، توافق‌های چندجانبه جدید مانند توافق هسته‌ای ایران، توافق پاریس درباره تغییرات اقلیمی یا توافق تجاری جامع مشارکت ترانس پاسیفیک غیرممکن بود.»

در ادامه این مطلب آمده است: «چالش دوم دولت بایدن این است که نظم بین‌المللی قدیمی مبتنی بر قوانین دیگر واقعا وجود ندارد. مطمئنا، قوانین، ساختارها و اجلاس‌ها سر جای خود باقی می‌مانند، اما نهادهای اصلی مانند شورای امنیت سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهانی به دلیل اختلافات بین اعضای خود سر در گم‌اند. روسیه متعهد به برهم زدن هنجارهایی است که آمریکا تقویت‌ کرده است. چین به دنبال ایجاد نظم جایگزین خود است. در مورد سیاست تجاری و صنعتی، واشنگتن حتی در حال دور شدن از اصول اصلی جهانی شدن پس از جنگ سرد است. قدرت‌های منطقه‌ای مانند برزیل، هند، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس بسته به موضوع، شریک خود را انتخاب می‌کنند. همانطور که نظم بین‌المللی قدیمی از هم می‌پاشد، این بلوک‌های همپوشانی کننده بر سر اینکه چه چیزی جایگزین آن شود با هم در رقابت اند…تا به امروز، واشنگتن نتوانسته نظارت لازم را درباره روش‌هایی که سیاست خارجی آن را پس از جنگ سرد بی‌اعتبار کرد، انجام دهد. بکارگیری بیش از حد تحریم‌ها نیز از سوی آمریکا هم باعث افزایش میانبرها و مسلح شدن در برابر سلطه دلار شد.»

«فارن افرز» در ادامه با اشاره به سیاست‌های دولت بایدن در جنگ غزه آورده: «پس از حمله 7 اکتبر حماس به اسرائیل و هجوم اسرائیل به غزه، سراسر جهان پی برد که لفاظی‌های آمریکا درباره نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین، ریاکارانه است، چراکه واشنگتن تسلیحاتی را برای اسرائیل فراهم کرده است که برای بمباران غیرنظامیان فلسطینی و با مصونیت از مجازات، استفاده می‌شود. بایدن از یک دولت راست افراطی در اسرائیل حمایت می‌کند که توصیه‌های آمریکا را نادیده می‌گیرد و بحرانی اخلاقی برای کشوری است که مدعی است سیاست خارجی آن مبتنی بر ارزش‌های جهانی است.»

«فارن افرز» درباره سیاست‌های آینده دولت بایدن در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نوشت: «اگر بایدن برای دومین‌بار پیروز شود، باید از برخی ملاحظات سیاسی، حداکثرگرایی و دیدگاه غرب‌محور که باعث شده دولت او برخی از سیاست‌ها را تغییر دهد، دور شود و اشتباهات پیشینیان را تکرار نکند…»

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.