اظهارات خطیب جمعه درباره بزرگ‌شدن کیک اقتصاد

ابوترابی‌فرد خطاب به رئیس جمهور بعدی: سیاست‌زدگی و قبیله‌گرایی از عوامل ناکارامدی نظام اداری است

خطیب جمعه تهران خطاب به رئیس‌ جمهور منتخب و مدیران ارشد، گفت: سیاست‌زدگی منفی و افراطی و قبیله‌گرایی از عوامل کلیدی ناکارآمدی نظام اداری و بی‌ثباتی مدیریت است.

به گزارش شهروند آنلاین، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد امام‌ جمعه موقت تهران در خطبه‌های این نماز با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری، گفت: بدون تردید مشارکت گسترده سیاسی شهروندان، گروه‌ها و احزاب در انتخابات و تعیین شایسته‌ترین فرد برای مدیریت دستگاه اجرایی کشور نقش تعیین‌کننده در افزایش اقتدار ملی و تحکیم پیوند دولت و ملت ایفا می‌کند.

او ادامه داد: ۳۱ خرداد سالروز شهادت شهید مصطفی چمران، نماد راستین پیوند علم و دین، تجسم عالی‌ترین فضائل انسانی و ارزش‌های اسلامی است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران به سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی به انتظارات از دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: باید طوری شود که هر کس مورد ستم قرار گرفت، فروغ امیدی در دل او باشد که به قوه قضاییه مراجعه می‌کند و داد خود را می‌ستاند.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: رهبر معظم فرموده‌اند که در دستگاه قضا با این قله فاصله داریم و اشاره فرمودند که باید کاری کنیم که قوه قضاییه شود ملجأ و پناه برای همه باشد، بدون تردید، این مهم‌ترین دغدغه ریاست قوه قضاییه است، امیدوارم که همکاران هوشمند و متعهد ایشان، حقوقدانان و صاحبان دانش و اندیشه در مجامع علمی و دانشگاهی از تمام ظرفیت خود برای حرکت این قوه به سوی جایگاهی که زیبنده نظام جمهوری اسلامی است، استفاده کنند.

او به برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری اشاره و تأکید کرد: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم قرار داریم مطابق اصل ششم قانون اساسی کشور باید به اتکاء آرای عمومی و از راه انتخابات اداره شود و جمهوری اسلامی ایران در طول بیش از ۴ دهه گذشته، پرونده درخشان و افتخارآفرینی را در این حوزه ارائه کرده است، آن هم در کشوری با تاریخی ۲۵۰۰ سال استبداد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تأکید کرد: با این همه، رهبری معظم انقلاب در سال ۱۴۰۲ در بیانات بسیار مهم، تعیین کننده و راهبردی خویش در حوزه انتخابات، اصولی را تبیین و در معرض نگاه عموم قرار دادند و اظهار داشتند هر دو کلمه جمهوری و اسلامی وابسته به انتخابات است، اگر انتخابات در کشور نباشد، یا دیکتاتوری است و یا هرج و مرج و ناامنی، اینها باید آویزه گوش مقامات و مسئولین ارشد و میانی کشور باشد.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: ایشان در ادامه فرمودند اگر حضور پرشور مردم در انتخابات باشد، این وحدت ملی را نشان می‌دهد، در ادامه به پیوند ناگسستنی حضور پرشور مردم در انتخابات، وحدت و قدرت ملی، امنیت، رشد و توسعه علمی و اقتصادی کشور اشاره کرده‌اند.

او در ادامه اظهار کرد: امیدوارم اولاً با مشارکت بالا زمینه افزایش وحدت و اقتدار ملی فراهم شود دوماً با انتخاب شایسته‌ترین فرد، راه برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی، ارزش‌های متعالی اسلام و انقلاب رشد و توسعه و پیشرفت اقتصادی اجتماعی و فرهنگی هموار شود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه بدون تردید مشارکت گسترده سیاسی شهروندان، گروه‌ها و احزاب در انتخابات و تعیین شایسته‌ترین فرد برای مدیریت دستگاه اجرایی کشور نقش تعیین کننده در افزایش اقتدار ملی و تحکیم پیوند دولت و ملت ایفا می‌کند، گفت: لذا جوانان عزیز، ملت بزرگوار و خانم‌ها و آقایان همه اصناف و اقشار، مجامع علمی و دانشگاهی باید از این ظرفیت اقتدارآفرین که نظام جمهوری اسلامی تحت رهبری حکیمانه داهیانه رهبری معظم برای ملت فراهم نموده است، به شایستگی استفاده کنند و با حضور گسترده، حضور خود را در منطقه و جهان در برابر قدرت‌های بزرگ با اقتدار تثبیت کنند.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد خطاب به مدیران ارشد، به‌ویژه رئیس جمهور منتخب ملت، گفت: سیاست‌زدگی منفی و افراطی و قبیله‌گرایی از عوامل کلیدی ناکارآمدی نظام اداری و بی‌ثباتی مدیریت است.

او ادامه داد: ارتقای شایسته‌سالاری و پرهیز از دخالت غیر سازنده نظام قدرت و سیاست در دستگاه‌های مدیریتی کشور از عوامل کارآمدی نظام اداری است و جایگزین کردن معیارهای سیاسی و جناحی به جای معیارهای شایستگی از مهم‌ترین عوامل ناکارآمدی دستگاه‌ اداری کشور است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: قرار گرفتن و قرار دادن هر کس در جایگاه واقعی خود، یکی از مهم‌ترین ارکان مدیریت سالم و کارآمد است.

او با تأکید بر اینکه ناترازی نظام بودجه‌ریزی و تعهدات مالی بدون منابع مطمئن یکی از مشکل‌سازترین مسائل برای اقتصاد کشور است که باید متوقف شود، اظهار کرد: نباید تعهدات جدید بدون منابع مطمئن به دولت تحمیل شود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران، افزایش هزینه‌ها بدون خلق ثروت و بزرگ شدن کیک اقتصاد ایران را به معنای رشد ناترازی بودجه، افزایش بدهی‌های دولت به نظام بانکی، رشد پایه‌ پولی و در نهایت رشد تورم دانست و گفت: از همین منظر انتخاب رئیس جمهور بسیار مهم است.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه جایگزین کردن معیارهای سیاسی و جناحی به جای معیارهای شایستگی از مهم‌ترین عوامل ناکارآمدی دستگاه اداری کشور است، گفت: از مهمترین پیامدهای سیاست زدگی نظام مدیریت، کاهش و تنزل کیفیت مدیریت، کُند شدن آهنگ پیشرفت کشور و اتلاف منابع گسترش فساد و نیز افزایش سطح نارضایتی مردم و در نهایت بر زمین ماندن برنامه‌های توسعه کشور است.

او اضافه کرد: سوء مدیریت بر منابع کشور از اصلی‌ترین علل عدم توفیق در توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با طرح این سؤال که چرا «وعده صادق» سطح اعتماد عمومی را ارتقاء داد، گفت: چرا قدرت سیاسی و نفوذ منطقه‌ای و فرامطقه‌ای جمهوری اسلامی از مهم‌ترین عوامل همبستگی ملی و انسجام اسلامی است؟ زیرا نظام دفاعی کشور تحت فرماندهی و مدیریت فرمانده معظم کل قوا با استفاده از تجارب ارزشمند دفاع مقدس و چهره‌های عالم و متعهد و کارآزموده و تحلیل درست از آرایش قدرت‌های سیاسی و نظامی، برنامه‌ریزی مبتنی بر عالی‌ترین سطوح دانش و بالاخره ساختار و نظام اداری مناسب و با ارزیابی و ارزشیابی مستمر، عهده‌دار این مهم بوده است، این نقشه راه ماست، مدیریت رهبر معظم را الگو قرار دهیم.

ابوترابی‌فرد در پایان خاطرنشان کرد: رئیس دستگاه اجرایی کشور اینگونه برنامه‌ریزی و حرکت کند تا ایران از چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با قدرت برون رود و در جایگاهی که زیبنده آن است قرار گیرد./فارس

پایان پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.