تجارت اتحادیه اروپا و روسیه به پایین‌ترین رقم در ۲۵ سال رسید

داده‌های یورواستات نشان می‌دهد که گردش تجاری بین روسیه و اتحادیه اروپا در بحبوحه تحریم‌های غرب علیه مسکو به کاهش خود ادامه داده و تا پایان آوریل به پایین‌ترین رقم خود در ربع قرن گذشته رسیده است.

به گزارش شهروند آنلاین، ریانووستی روز چهارشنبه به نقل از داده‌های یورواستات گزارش داد که گردش تجاری بین روسیه و اتحادیه اروپا در بحبوحه تحریم‌های غرب علیه مسکو به کاهش خود ادامه داده و تا پایان آوریل به پایین‌ترین رقم خود در ربع قرن گذشته رسیده است.

آمارهای ذکر شده نشان می‌دهد که تجارت دوجانبه روسیه و اتحادیه اروپا به پایین‌ترین سطح خود از ژانویه سال 2000 یعنی به 5.6 میلیارد یورو رسیده است. این رقم بر اساس مقایسه ماه به ماه نیز 6 درصد کاهش نشان می‌دهد.

صادرات کالاهای روسیه به اتحادیه اروپا در ماه آوریل 17 درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافت و به 2.7 میلیارد یورو رسید که پایین‌ترین سطح از ژوئن 1999 محسوب می‌شود.

هزینه نجومی اتحادیه اروپا برای جایگزینیِ گاز روسیه

در این گزارش آمده است که روسیه عمدتاً به اتحادیه اروپا گاز طبیعی فروخته است، اگرچه عرضه این گاز در آوریل 5 درصد کاهش یافته و به 1.15 میلیارد یورو رسیده است. صادرات این کشور همچنین بیشتر شامل آهن و فولاد و فرآورده‌های نفتی بوده است.

در عین حال، عرضه کالاهای اتحادیه اروپا به روسیه که بیشتر دارو و تجهیزات بود، در آوریل 6 درصد بیشتر از ماه قبل از آن بود و به 2.9 میلیارد یورو رسید.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سال 2020، اتحادیه اروپا شریک تجاری اول روسیه بود و 37.3 درصد از کل تجارت کالای این کشور را به خود اختصاص داده بود.

در این سال، بیش از 36 درصد از واردات روسیه از اتحادیه اروپا بود و 37.9 درصد از صادرات این کشور نیز به بلوک 27 کشوری اتحادیه اروپا روانه شده است.

با این حال، تجارت دوجانبه در نتیجه تحریم‌های اعمال شده بر مسکو توسط کشورهای غربی بر سر درگیری اوکراین، شروع به کاهش چشمگیری کرد.

از فوریه 2022، اتحادیه اروپا چندین دور تحریم‌ها را علیه روسیه اجرا کرده است، از جمله بلوکه کردن دارایی‌ها، محدودیت در بخش مالی و انرژی این کشور، تحریم‌های تجاری، و همچنین اقداماتی که افراد و شرکت‌های دولتی را هدف قرار می‌دهد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.