فراوانی حوادث ناشی از کار ساختمانی در سال 1402

مدیرکل بازرسی وزارت کار گفت: در بررسی‌های انجام شده توسط بازرسان کار کشور، بیشترین علل حوادث منجر به فوت ناشی از کار در سال ۱۴۰۲ به‌علت سقوط کردن و لغزیدن بوده است.

به گزارش شهروند آنلاین، حوادث شغلی به آن دسته از حوادثی گفته می‌شود که فرد حین انجام کار یا مرتبط با آن در داخل یا خارج از محل فعالیت خود دچار جراحت، بیماری، صدمه یا فوت می‌شود.

در سال‌های گذشته آمار حوادث و سوانح ناشی از کار در کشور مطلوب نبوده است و در برخی سال‌ها روند افزایشی داشته است.

کارشناسان معتقدند که حوادث در حوزه ساختمان بیشترین آمار از تلفات نیروی کار را به‌ خود اختصاص می‌دهد. آنطور که آمارها می‌گوید بیش از 50درصد حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی اتفاق می‌افتد و در وقوع بیش از 80درصد حوادث کار، عامل انسانی نقش مؤثری دارد.

احمدرضاپرنده، مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی خطاب به کارفرمایان بر رعایت موارد ایمنی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار تأکید کرد و گفت: در سال 1402حدود 400هزار بازرسی از کاره‌ها توسط بازرسان کار صورت گرفت و نواقص غیرایمن به کارفرمایان ابلاغ شده، وطرح بازرسی از کارگاه‌های پرخطر و توسعه کمی وکیفی کمیته‌های حفاظت ایمنی از اولویت‌های بازرسی کار کشور بوده است.

پرنده ادامه داد: در 26هزار کارگاه کمیته‌های حفاظت ایمنی وبهداشت کار در سطح کشور با مشارکت کارفرمایان، کارگران و مسئولین ایمنی نظارت ایمنی درون کارگاهی را انجام دادند و این مهم در سال‌جاری نیز با مشارکت کارفرمان وکارگران، مسئولین ایمنی وتشکلات کارگری وکارفرمایی با قوت تمام پیگیری خواهد شد.

او ادامه داد: در بررسی‌های انجام شده توسط بازرسان کار کشور، بیشترین علل حوادث منجر به فوت ناشی ازکار در سال 1402به‌علت سقوط کردن ولغزیدن بوده است. در این راستا برای کاهش و کنترل اینگونه حوادث اجرای طرح‌های بازرسی کار به‌طور تخصصی در جهت ایمنی کار در ارتفاع وکارگاه‌های ساختمانی است واستفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای ارتقای ایمنی اینگونه کارگاه‌ها در کشور با مشارکت کارفرمایان، کارگران و تشکلات کارگری وکارفرمایی در برنامه اداره کل بازرسی کار در سال‌ جاری است.

پرنده گفت: به استناد ماده 95قانون کار مسئولیت اجرای مقررات وضوابط فنی وبهداشت کار برعهده کارفرمایان است ودرصورت وقوع حادثه براثر عدم‌ رعایت مقررات ایمنی وحفاظتی کارفرما از نظر کیفری وحقوقی ونیز مجازتهای مندرج در قانون کارمسئول است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی افزود: تأمین شرایط ایمن محیط کار، تأمین ماشین آلات وجایگاه کار ایمن، ابزار کار ایمن، آموزش ایمنی کار، تهیه وتحویل وسایل حفاظت فردی و نظارت بر ایمنی کار برعهده کارفرمایان است. کارگران نیز که آموزش ایمنی دیده و وسایل حفاظت فردی در اختیار آنها قرار داده شده باید ضمن استفاده از تجهیزات ایمنی به رعایت موارد ایمنی کار توجه کنند.

مدیرکل بازرسی کار از کارفرمایان خواست با توجه به اینکه ازجمله علل عمده حوادث منجر به فوت در کارگاه‌های کشور علت سقوط و لغزندگی محیط کار بوده با رعایت چندین نکته کلیدی ومهم وظیفه خود در برای نجات جان ارزشمند کارگران، و در قبال خانواده کارگران، ودر برابرقانون ایفا نمایند.

موارد مهم وکلیدی پیشگیری از حوادث ناشی از سقوط از ارتفاع:

حفاظ‌گذاری مؤثر پرتگاه‌ها، راه پله‌ها، چاله‌های آسانسور، دهانه‌های باز در کف طبقات، نصب بالابر به‌طور مطمئن وایمن در پشت بامها، تامین داربست ایمن ومناسب کار در ارتفاع، تامین جایگاه کار مطمئن وایمن کار در ارتفاع، تامین وتحویل وسایل حفاظت فردی کار در ارتفاع، توقف کار در شرایط غیرایمن، پیشگیری از انجام کار در ارتفاع در شرایط توفانی، تامین محل کار ایمن وعاری از لغزندگی./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.