هدفگذاری 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای

اسلامی: آژانس در چارچوب ان‌پی‌تی و پادمان وظیفه نظارت دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست خبری درخصوص روابط ایران و آژانس گفت: روابط ایران و آژانس مبنای قانونی دارد و آن هم معاهده پادمان و “ان پی تی” است و آژانس هم در همین چارچوب وظیفه هدایت، نظارت، پشتیبانی و تشویق بر عهده دارد.

به گزارش شهروند آنلاین، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز یکشنبه با حضور در سلسله نشست‌های خبری مشترک اعضای دولت سیزدهم اظهار داشت: اهتمام ویژه رئیس‌ جمهور شهید ایران نسبت به علم و فناوری را هرگز فراموش نخواهیم کرد و اگر پیشرفتی در این حوزه وجود دارد، به واسطه تلاش و اهتمام ویژه شهید رئیسی بود.

او افزود: در سال‌های 1401و 1402بیش از 300دستاورد دانشی و فناورانه ثبت کردیم؛ یعنی هر یک ونیم روز یک دستاورد ثبت شده است و این چرخه کاملا کارا است. رویکرد تحقیقات محور سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم توانسته این تحولات را به‌ وجود آورد و ما در این مدت توانستیم از فاز تحقیقات به سمت صنعتی شدن حرکت کنیم.

اسلامی گفت: فناوری هسته‌ای تأثیرات خودش را بر زندگی مردم پدیدار می‌کند که در حول 2محور انرژی و غیرانرژی تعریف می‌شود. در محور انرژی رسیدن به 20هزار مگاوات برق است. دنیا با سرعت بسیار متفاوتی به‌دنبال گسترش نیروگاه‌های هسته‌ای است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: اراده شده سهم برق هسته‌ای در دنیا به 25درصد افزایش پیدا کند و ما نیز تولید 20هزار مگاوات برق هسته‌ای را در دستور کار قرار دادیم. ما برای تحقق این برنامه در این شرکت‌ها تلاش کردیم. طراحی و تحقیقات آنها انجام شده و در بخش‌های دیگر نیز پروژه‌های اجرایی آن آغاز شده است.

او با بیان اینکه امروز بالای 65محصول رادیو دارو داریم که یک میلیون بیمار در سراسر کشور از آن استفاده می‌کنند، گفت: به ‌دنبال گسترش بازارهای مصرفی خود در کشورهای دیگر هستیم. امروز 20محصول رادیودارو داریم که فاز بالینی خود را طی می‌کنند و برخی محصولات دیگر نیز گام‌های تحقیقاتی را سپری می‌کنند.

اسلامی درخصوص ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای و توانایی ایران در این خصوص گفت: این بستگی به نوع قرارداد هم دارد. قراردادها دو بخش دارد یکی داخلی‌سازی‌ است و دیگری ساخت در همان کشور طرف قرارداد است. برای سایر بخش‌ها ما از پروژه‌های صفر فرایند ظرفیت خودمان را گسترش دادیم و منابع وجود دارد و ما نگرانی برای سوخت پروژه 20هزار مگاوات نداریم. هر یکی از اجزای نیروگاه در هر بخشی را با شناسایی ظرفیت‌ها در کشور در قالب نقشه راه ساخت نیروگاه‌های اتمی احصا کردیم و امروز در دست اجرا است.

او درخصوص تأثیرات صنعت هسته‌ای در زندگی مردم و افتتاح مجتمع پرتودهی محصولات کشاورزی در شرق کشور گفت: آنچه در دستورکار است، ما یک ظرفیتی را در حجم پرتودهی در کشور ایجاد کنیم. در شرق کشور اساسا توسط بخش خصوصی اتفاق افتاد. در همین ماه تیر فاز دوم اجرا خواهد شد و استان خراسان رضوی بیش از این جا دارد که سامانه‌ها در آن نصب شود. پرتودهی موجب می‌شود باقی مانده آفات از محصول خارج شود و عمر نگهداری ارتقا پیدا خواهد کرد. این در اقتصاد ملی تأثیرگذار است. 30درصد ضایعات در محصولات کشاورزی است و شما از آن جلوگیری می‌کنید.

او افزود: ما از دهه 60سامانه پرتودهی در کشور داشتیم اما باید گسترش پیدا می‌کرد. این ملموس‌ترین نوع حضور صنعت هسته‌ای در زندگی مردم است. ان‌شاءالله در روزهای آینده در اردبیل هم سامانه‌ای را افتتاح خواهیم کرد. امسال 8مرکز پرتودهی تا شهریور ماه افتتاح خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور درخصوص مهم‌ترین دستاورد در دولت سیزدهم گفت: مهم‌ترین دستاورد ما بحث رادیوداروهاست که گسترش رادیو دارو را با هدف کاملا متفاوت پیگیری کردیم. در بخش رادیوداروهای تشخیصی ضریب دقت را و در رادیوداروهای درمانی اثربخشی را افزایش دادیم.

او ادامه داد: نکته بعدی بحث مربوط به پرتودهی است. حجم پرتودهی محصولات ما در سال 1403را نسبت به سال 1402سه برابر افزایش دادیم و این تأثیراتی را در زندگی مردم دارد.

اسلامی درخصوص آخرین وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر گفت: واحد دو و سه نیروگاه در سال 1400به دلایلی در وضعیت رکورد قرار داشت. امروز در سایت بوشهر اقلام در حال ساخت و تولید است. ما امیدواریم بیش از پنج سال طول نکشد که واحد دوم وارد مدار شود. همچنین واحد سوم به‌ مدت 7سال وارد شود.

اسلامی همچنین درخصوص قطعنامه شورای حکام و الزام آژانس برای نظارت بر ایران گفت: روابط ایران و آژانس مبنای قانونی دارد و آن هم معاهده پادمان و “ان پی تی” است و آژانس هم در همین چارچوب وظیفه هدایت، نظارت، پشتیبانی و تشویق بر عهده دارد. باید در همین چارچوب هم مطالبه داشته باشد و غیراز این مطلبی وجود ندارد که آژانس بخواهد جست‌وجو و پیگیری کند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.