میان ماه من تا ماه گردون….

ارزیابی آمارهای حسن روحانی و آمارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول

درحالی‌که حسن روحانی رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم به تازگی اعلام کرده «در سال ۱۳۹۵ با ۱۴.۲ درصد، نخستین رشد اقتصادی دنیا را داشتیم»، منابع معتبر اقتصادی جهان، این آمار را رد می‌کنند.

به گزارش شهروند آنلاین، حسن روحانی به تازگی در اظهارنظری درباره رشد اقتصادی در دولت خود گفته که در سال ۱۳۹۵ رشد اقتصادی ایران به ۱۴.۲ درصد رسید و ایران رتبه اول جهان از لحاظ شاخص رشد اقتصادی را کسب کرد.

برای ارزیابی اظهارنظر حسن روحانی، به آمار دو نهاد بین‌المللی یعنی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی مراجعه کردیم که نشان می‌دهد در دوره ۸ ساله دولت روحانی، ایران از لحاظ رشد اقتصادی نه‌تنها در رتبه اول جهان قرار نگرفته است بلکه جایگاه کاملا نامطلوبی داشته است.

بانک جهانی رتبه ایران از لحاظ رشد اقتصادی در سال مورد اشاره حسن روحانی یعنی سال ۱۳۹۵ (معادل سال ۲۰۱۶ میلادی) را رتبه ۶ جهان اعلام کرده است.

صندوق بین‌المللی پول هم رتبه ایران را از لحاظ رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۶ بین کشورهای جهان رتبه ۵ اعلام کرده است.

همین دو نهاد بین‌المللی متوسط رشد اقتصادی ایران در دوره ۸ ساله دولت روحانی را بسیار پایین اعلام کرده‌اند.

صندوق بین‌المللی پول متوسط رشد اقتصادی ایران در ۸ سال دولت روحانی را ۱.۵ درصد اعلام کرده و بدین ‌ترتیب ایران در مدت مذکور در رتبه ۱۲۲ جهان قرار گرفته بود.

صندوق بین‌المللی پول متوسط رشد اقتصادی ایران در ۳ سال اخیر در دولت رئیسی را ۴.۴ درصد و رتبه جهانی آن را ۸۵ اعلام کرده است. بر این اساس رتبه جهانی ایران از لحاظ شاخص رشد اقتصادی در دولت رئیسی نسبت به دولت روحانی ۳۷ پله بهبود یافته است.

بانک جهانی هم متوسط رشد اقتصادی ایران در ۸ سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم را ۱.۵ درصد و رتبه جهانی آن را ۱۲۷ عنوان کرده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.